Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europejskie Forum Gospodarcze w Łodzi [ZDJĘCIA]

Alicja Zboińska
Europejskie Forum Gospodarcze odbywa się po raz siódmy. Do Łodzi przybyli samorządowcy, ekonomiści, biznesmeni
Europejskie Forum Gospodarcze odbywa się po raz siódmy. Do Łodzi przybyli samorządowcy, ekonomiści, biznesmeni Paweł Łacheta
Podczas Europejskiego Forum Gospodarczego zorganizowanego we wtorek w Łodzi dyskutowano m.in. o wejściu Polski do strefy euro, a także podsumowano obecność Polski w Unii Europejskiej.

Już po raz siódmy w Łodzi odbywa się Europejskie Forum Gospodarcze. Do hotelu DoubleTree by Hilton zjechali ekonomiści, ambasadorzy, samorządowcy, biznesmeni którzy dyskutują głównie o energetyce, w tym odnawialnych źródłach energii. To nie koniec zagadnień poruszanych podczas Forum. We wtorek mowa była m.in. o perspektywach wejścia Polski do strefy euro.

Panel na temat zmiany polskiej waluty zorganizował Business Centre Club, który jest partnerem strategicznym wydarzenia. Łódzka loża BCC to natomiast gospodarz sesji plenarnej pod hasłem "Polska w strefie euro - korzyści i zagrożenia". Polską drogę do wprowadzenia euro przedstawił Marek Chałas, doradca w Narodowym Banku Polskim.

- Gdyby przyjąć hipotetyczne założenie, że decyzja Rady Ministrów o wejściu do tej strefy zostałaby podjęta w 2016 roku, to w wariancie optymistycznym wejście do tej strefy byłoby możliwe w 2019 roku - powiedział Marek Chałas. - Musimy spełnić bowiem szereg warunków. Sytuacja Polski jest względnie dobra.

Przed zmianą waluty Polska musiałaby spędzić dwa lata w "poczekalni" strefy euro, czyli ERM II (mechanizm kursów walutowych). Chodzi o utrzymanie stabilnego kursu złotego. Kolejne kroki to dostosowanie w legislacji krajowej, w tym zapis w Konstytucji, że to Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo emisji pieniądza oraz realizacji polityki pieniężnej. Należy następnie ogłosić konkurs na stronę narodową euro, przygotować zapasy monet i banknotów, a także dostarczyć je do bankomatów, kas. Dostosować należy też systemy płatnicze, przeprogramować bankomaty.

Część Forum poświęcono obecności Polski w Unii Europejskiej. Zdaniem Rolfa Nickela, ambasadora Niemiec w Polsce, dziesięcioletnią obecność naszego kraju w UE trzeba oceniać w kategoriach sukcesu.

- Pojawiają się nowe zagrożenia i wyzwania - zauważył Rolf Nickel. - Takim jest chociażby kryzys na Ukrainie czy problem międzynarodowego terroryzmu. To pole, na którym Polska może odegrać większą rolę.

Podczas Forum mowa jest także o innowacyjnym włókiennictwie, przemyśle mody. Poruszane są zagadnienia związane z medycyną, farmacją kosmetykami, a także rolnictwem i przetwórstwem rolno-spożywczym. Jednym z gości pierwszego dnia imprezy był prof. Witold Orłowski, który zastanawiał się nad tym, jak sytuacja na Ukrainie wpływa na perspektywy nie tylko polskiej, ale i europejskiej gospodarki. Dziś mowa będzie m.in. o edukacji zawodowej w wymiarze europejskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Europejskie Forum Gospodarcze w Łodzi [ZDJĘCIA] - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki