Lenin wiecznie żywy

  Jerzy Witaszczyk

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Wygląda na to, że prokuratura w Zakopanem nie ma roboty. Jak doniosła "Gazeta Krakowska", zajmie się wyjaśnieniem, czy rzeźba Lenina w Poroninie propaguje ustrój totalitarny. Rzeźbę wyrychtował z drewna miejscowy artysta, następnie wystawił ją na odpuście, po czym zabrał na działkę i przywiązał łańcuchem do płotu.
  Lenin wiecznie żywy

  ©Grzegorz Gałasiński

  Figura podobna jest do Lenina z płaszcza, z twarzy niekoniecznie. Podejrzewanie, że toto kogokolwiek zachęci do próby powtórzenia doświadczeń Kraju Rad, może tylko wywołać uśmiech politowania lub salwę śmiechu.

  Zwłaszcza na Podhalu, gdzie do dziś opowiada się kawał, jak partyjna komisja pyta starego bacę, który w górach uratował życie przyszłemu wodzowi rewolucji: - Jak to było baco? - Ano ide se na grań, a tu Lenin siedzi nad przepaścią i cosik pisze. - I jak uratowaliście życie Leninowi? - Ano mogłem go zepchnąć w przepaść, ale nie zepchnąłem.

  Inna sprawa, że kawał ładnego drewna się zmarnowało.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oj, może być strasznie

   Jacek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Skoro prokuratura nie ma co robić i najwyraźniej łapie się za byle co, to ja się obawiam, że blady strach może paść na wielu ludzi. Bo uroda Lenina jest dość typowa i wielu ludzi jest do niego...rozwiń całość

   Skoro prokuratura nie ma co robić i najwyraźniej łapie się za byle co, to ja się obawiam, że blady strach może paść na wielu ludzi. Bo uroda Lenina jest dość typowa i wielu ludzi jest do niego podobnych. Na przykład, znany aktor, Ignacy Machowski, znany z serialu "Zmiennicy", któremu w przeszłości, ze względu na urodę właśnie, zdarzało się grywać role Lenina. Co będzie, jak komuś przyjdzie do głowy, że mogą oni swoim wyglądem propagować ustrój totalitarny? zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   Zamazywanie historii.

   ksantypa_222

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   Rzeczywiście prokuratura w Zakopanem będzie miała roboty po pachy. Dylemat, czy rzeźba w drewnie Włodzimierza Lenina autorstwa Sławomira Cudzich- Bularza propaguje ustrój totalitarny?
   Oryginalny...rozwiń całość

   Rzeczywiście prokuratura w Zakopanem będzie miała roboty po pachy. Dylemat, czy rzeźba w drewnie Włodzimierza Lenina autorstwa Sławomira Cudzich- Bularza propaguje ustrój totalitarny?
   Oryginalny pomnik Lenina wykonany był z brązu. Ważył trzy tony. Stanął w Poroninie w roku 1948. W roku 1970 Stefan Niesiołowski wespół z kolegami usiłował wysadzić dzieło w powietrze. Akcja poniosła klęskę, bo jeden ze spiskowców zdradził i SB uniemożliwiła ten doniosły akt patriotyzmu.
   W 1990 r. pomnik został usunięty i przewieziony do muzeum socrealizmu w Kozłówce koło Lublina.
   Drewniane dzieło artysty Sławomira Cudzich-Bularza stało w centrum Poronina tylko kilka godzin. Na wniosek władz Poronina zostało niezwłocznie usunięte i przeniesione do ogrodu rzeźbiarza. Rzeźbiarz cieszy się ze swego dzieła, bo mnóstwo ludzi zatrzymuje się koło jego ogrodu i podziwia wykonaną rzeźbę. Artysta powinien udostępniać swe dzieło widzom za stosowną opłatą.
   Tym razem nie zgadzam się z Autorem felietonu: kawał ładnego drewna wcale się nie zmarnował. Artysta powinien jeszcze popracować nad twarzą rzeźby, tak aby upodobnić ją bardziej do oryginału. Sukces zapewniony!
   Problemat: czy jest to propagowanie totalitaryzmu???

   "Historia uczy, że demokracja bez wartości łatwo się przemienia w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm."

   Autor: Jan Paweł II, encyklika Veritatis splendor

   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama