Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

BRA Day w szpitalu Kopernika: dzień informacji o rekonstrukcjach piersi

Alicja Zboińska
Październik to miesiąc profilaktyki raka piersi. Lekarze zachęcają do badań
Październik to miesiąc profilaktyki raka piersi. Lekarze zachęcają do badań Jacek Babicz
Niewiele kobiet, które miały usuniętą pierś wie o tym, że może poddać się zabiegowi jej rekonstrukcji. Do takiego wniosku doszedł dr Piotr Pluta z ośrodka onkologicznego przy szpitalu im. Kopernika, który organizuje w środę BRA Day, czyli dzień informacji o rekonstrukcjach piersi. Impreza odbędzie się po raz pierwszy w Polsce.

Dr Piotr Pluta przeprowadził ponad 50 operacji rekonstrukcji piersi.

- Na całym świecie około 10 proc. kobiet po mastektomii decyduje się na rekonstrukcję piersi - mówi dr Pluta. - W Polsce ten odsetek jest znacznie mniejszy i wynosi niespełna 5 proc. Częściowo wynika to z niewiedzy pacjentek, że zabieg rekonstrukcji nie będzie ich nic kosztował, gdyż jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W ubiegłym roku byłem we Włoszech i wysłuchałem wykładu na ten temat. Wtedy narodził się pomysł organizacji BRA Day (Breast Reconstruction Awarness), czyli dzień informacji o rekonstrukcjach piersi.

Wydarzenie odbywa się w środę (15 października) w sali konferencyjnej szpitala im. Kopernika przy ul. Pabianickiej 62 w Łodzi. Początek o godz. 11. Przewidziano m.in. wystąpienia dr Piotra Pluty na temat samej imprezy oraz metod rekonstrukcji piersi, a także prof. Arkadiusza Jeziorskiego, który opowie, dlaczego w XXI wieku ciągle wykonywane są mastektomie. Na genetyczne aspekty raka piersi uwagę zwróci dr Tomasz Huzarski, a dr Aleksandra Ciałkowska-Rysz opowie o leczeniu bólu po operacjach rekonstrukcji piersi. Głos zostanie też oddany paniom, które zdecydowały się na rekonstrukcję piersi.

Do akcji przyłączył się łódzki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia, którego przedstawiciele zwracają uwagę na to, że ciągle zbyt mało pań decyduje się na udział w programie profilaktyki raka piersi.

- W Łódzkiem z badań w ramach programu skorzystało 45 proc. pań w wieku 50-69 lat, co daje nam 5. miejsce w kraju - mówi Anna Leder, rzecznik łódzkiego oddziału NFZ. - Najmniej kobiet zbadało się w powiecie radomszczańskim - 26 proc. W Łodzi z badań skorzystało 44 proc. pań, tyle co w Skierniewicach, natomiast w Piotrkowie było to 46 proc. kobiet.

W ubiegłym roku łódzki oddział NFZ zapłacił w sumie za kilkaset operacji usunięcia piersi. Niewiele pań zdecydowało się natomiast na rekonstrukcję piersi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki