Kto zostałby prezydentem Łodzi, gdybyśmy głosowali na...

  Kto zostałby prezydentem Łodzi, gdybyśmy głosowali na plakaty? [PLEBISCYT]

  Marcin Darda

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Kto zostałby prezydentem Łodzi, gdybyśmy głosowali na plakaty? [PLEBISCYT]
  1/2
  przejdź do galerii
  Jest takie powiedzenie, że ludzie nie głosują z rozmysłem, wybierając kandydata na posła, prezydenta czy radnego. Głosują albo ciężarem portfela (czyli czy jest cięższy przy obecnej władzy, czy też lżejszy), albo oczami. Wybierają wtedy takiego kandydata, który czymś ich ujął, a jest to zazwyczaj wygląd. Co zatem wynika z wizualnych projekcji ośmiorga kandydatów na prezydenta Łodzi? "Rozszyfrowanie" przedstawiamy w kolejności alfabetycznej, czyli takiej, jaką wyborcy zobaczą na karcie do głosowania w dniu wyborów samorządowych 16 listopada.
  ZAGŁOSUJ NA NAJLEPSZY PLAKAT WYBORCZY


  PIOTR BILIŃSKI

  Skromnie pokaże się Piotr Biliński, kandydat Łodzian bez Partii, a w latach 90. architekt Łodzi. O grafice z Bilińskim na pierwszym planie dużo powiedzieć się da: to po prostu kandydat, który chce pokazać swoją dojrzałość, zaś sama bijąca z plakatu skromność ma zapewne podkreślić różnice w stosunku do prezentacji typowo partyjnych, ociekających bogactwem, które de facto bierze się z budżetowych subwencji.

  Biliński chce w ten sposób wrzucić kamyczek do ogródka prezydent Hanny Zdanowskiej, bo w wersji, którą otrzymaliśmy, brakuje jeszcze hasła wyborczego. A ma ono brzmieć... "Nie wystarczy kochać Łodzi, trzeba ją rozumieć". Sprytne, biorąc pod uwagę fakt, że hasło prezydent Zdanowskiej to "Kocham Łódź".

  ***

  JOHN GODSON

  Z kolei bezpartyjny dziś łódzki poseł John Godson schudł od kwietnia aż 18 kilogramów (przekonuje, że nie ze względu na wybory, a zdrowie), i to jest pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy na plakatach z jego wizerunkiem. Godson ustawił się niby w pozie defensywnej, z dłońmi ułożonymi na ramionach, ale najgorzej to nie wygląda. Widać, że chce się pokazać z dojrzalszej strony niż dotychczas: zrezygnował z uśmiechu zębicznego, który lansował w poprzednich kampaniach, w oczy rzuca się bardziej siwy włos, jakkolwiek by nie patrzeć - symbol mądrości.

  Czerwień na grafice nawiązuje do dynamiki i zwycięstwa. W tle piękny park i... Może to nadinterpretacja, ale jedno z drzew w centralnej części wyraźnie odstaje kolorystyką od innych, jakby usychało. Kto wie, może ma symbolizować nie dosyć szybki rozwój Łodzi, co Godson często podkreśla w swojej narracji.

  Hasło jednak Godson ma kontrowersyjne, czyli "Dotrzymuję słowa". Kontrowersyjne, bo wielu wyborców do dziś zadaje sobie pytanie, czy to Godson oszukał swym radykalnym konserwatyzmem PO (a zatem i jej wyborców), czy też sam został oszukany przez PO, która dużo mówiła o konserwatywnych wartościach, ale zaczęła ostro skręcać w lewo, co w konsekwencji zakończyło się rozwodem Godsona z tą partią.

  ***

  JOANNA KOPCIŃSKA

  Dobór przez PiS kandydatki na prezydenta Łodzi, czyli Joanny Kopcińskiej, w sporej mierze musiał być zdeterminowany faktem, że to kobieta będąca wizerunkowo zupełnym przeciwieństwem prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej. I to z pewnością się udało. Przy Zdanowskiej kandydatka PiS wygląda, jakby walczyła o elektorat sióstr zakonnych. Niby trik polega na tym, że Kopcińska, radna z trudną przeszłością w PO, ma sięgać poza elektorat PiS, jednak kampania wizerunkowa absolutnie temu przeczy. Kandydatka jest prezentowana w taki sposób, jakby była pewna odmeldowania się elektoratu PO, a musiała walczyć o elektorat PiS. A jest raczej odwrotnie.

  Zewnętrzny wizerunek Kopcińskiej wygląda tak, jakby partyjni wizażyści nie byli pewni, czy przeciętny wyborca PiS ją "kupi". Stąd właśnie ciemne wdzianko kandydatki ze skromnymi koralami i bielą w tle. Niezbyt dobrze koresponduje to z bladością oblicza kandydatki, ale nie jest to tylko jej błąd. Być może przesadzono też z chłodem oblicza, bo wiadomo, że potrafi się uśmiechnąć, ale zapewne chodzi też o to, by odróżnić ją kompletnie od roześmianej na każdym kroku Zdanowskiej.

  Hasło wyborcze ma powiedzieć, że w przeciwieństwie do Zdanowskiej zainwestuje w człowieka, a nie w "beton". Ale de facto jest podróbką hasła PSL z kampanii parlamentarnej 2011 roku.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (53)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kompetencje

   Jurek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   plakat plakatem, licza sie kompetencje :P Dla mnie prezydentem powinien zostac pan Bilińśki.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   and the winner is .....

   .... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Mądrze to powiedział Piotr Biliński "Nie wystarczy kochać Łodzi, trzeba ją rozumieć". Ja rozumiem i on tez rozumie, dlatego mój głos wędruje na niego.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   who?

   internauta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   and the winner is .... Piotr Biliński :)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Moje zdanie

   Moniczka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Bardzo się cieszę, że Pan Godson już nie należy do PO. To było dobre posunięcie ! Najbardziej ze wszystkich kandydatów podoba mi się jego kandydatura. Przed wyborami czytam strony internetowe moich...rozwiń całość

   Bardzo się cieszę, że Pan Godson już nie należy do PO. To było dobre posunięcie ! Najbardziej ze wszystkich kandydatów podoba mi się jego kandydatura. Przed wyborami czytam strony internetowe moich "faworytów". Tam często zamieszczają swoje dotychczasowe osiągnięcia oraz cele, które zamierzają osiągnąć. Pan Godson zamieścił najciekawszą moim zdaniem "ofertę". Wybieram go..zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Podziwiam za konsekwencję panią Wojciechowską

   Adrian (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Jakiś czas temu widziałem jak opowiadała o tych plaatach na każdym rogu w jakiejś telewizji i teraz patrzyłam chodząc po Łodzi czy to nie była ściema. Ala ona naprawdę chyba tak robi. A swoją drogą...rozwiń całość

   Jakiś czas temu widziałem jak opowiadała o tych plaatach na każdym rogu w jakiejś telewizji i teraz patrzyłam chodząc po Łodzi czy to nie była ściema. Ala ona naprawdę chyba tak robi. A swoją drogą to podobno kobieta z charakterem. Prawdziwy wojownik. Coraz bardziej mi sie podoba jej postawa. A reszta to faktycznie banda lanserów.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wspaniali jeden wart drugiego

   kot bez butów (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Szkoda słów i czasu, tych 9 wspaniałych skreślam i oczekuje wyboru komisarycznego,
   wyboru z tych kandydatów nie da się dokonać

   Zdjęcie autora komentarza
   romka

   Krystyna Stefańska

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

   Agnieszka Wojciechowska na prezydenta Łodzi !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A. Wojciechowska

   JPP (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Jestem za !!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wybory samorządowe 2014. Ile wydadzą partie?

   sklave

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   I tak m.in. PO chce przeznaczyć na kampanię ogólnopolską 10 mln zł, PiS – 4 mln zł, SLD – 5 mln zł, a PSL i Twój Ruch po 500 tys. zł.
   A skąd to PO ma taką kasę? Córunia na prowadzeniu bloga...rozwiń całość

   I tak m.in. PO chce przeznaczyć na kampanię ogólnopolską 10 mln zł, PiS – 4 mln zł, SLD – 5 mln zł, a PSL i Twój Ruch po 500 tys. zł.
   A skąd to PO ma taką kasę? Córunia na prowadzeniu bloga zarobiła?Amberbamber sponsoruje?
   Sawicki do rolników: "Jesteście frajerami". Skandaliczna wypowiedź ministra rolnictwa.
   Cytuję: "zaproponowaliśmy już w połowie sierpnia instrument wycofania z rynku, w którym za jabłka proponujemy 27 groszy, a frajerzy wiozą jabłka na przetwórstwo po 12-14 groszy, ich wybór".
   Tylko minister zapomniał dodać że te jabłka trzeba zutylizować aby otrzymać 27 groszy za jeden kilogram. No a kilogram utylizacji jabłek kosztuje średnio kilka złotych. Zatem kto tu jest frajerem panie ministrze? Więcej na:sklave.manifo.com
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wybory

   łodzianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   ja będę prezydentem miasta ... a za rok inny mieszkaniec, nastepnie za 2 lata- inny i tak dalej..kazdy bawic sie moze troche lepiej trochę gorzej i nawet nie za swoje pieniądze....:)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zdanowska

   Gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 5

   Do wiadomości! Osoba która zadłużyła niebotycznie nasze miasto, bierze następne kredyty by spłacać odsetki od starych! Jest nieodpowiedzialna i powinna zostać wyeksmitowana poza granice miasta...rozwiń całość

   Do wiadomości! Osoba która zadłużyła niebotycznie nasze miasto, bierze następne kredyty by spłacać odsetki od starych! Jest nieodpowiedzialna i powinna zostać wyeksmitowana poza granice miasta wraz ze swoją cholota!!!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama