165. rocznica śmierci Fryderyka Chopina: recital Fundacji...

  165. rocznica śmierci Fryderyka Chopina: recital Fundacji im. Rubinsteina

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Marek Drewnowski podczas III. Rubinstein Piano Festival w Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina
  1/2
  przejdź do galerii

  Marek Drewnowski podczas III. Rubinstein Piano Festival w Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina ©Paweł Łacheta

  Ceniony w kraju i za granicą pianista i dyrygent Marek Drewnowski wystąpi w piątek z recitalem w dniu 165. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina. Drewnowski zagrał kilka lat temu kompozytora w filmie Krzysztofa Zanussiego „Koncert Chopina”.
  Recital zatytułowany „Najpiękniejsze utwory na fortepian” rozpocznie się w piątek (17 października) o godz. 19 w Rawie Mazowieckiej w Miejskim Domu Kultury (ul. Krakowska 6c). Zaproszenia na recital można odbierać w siedzibie MDK. Organizatorem wydarzenia jest Międzynarodowa Fundacja Muzyczna im. Artura Rubinsteina z siedzibą w Łodzi.

  W programie recitalu znajdą się kompozycje Fryderyka Chopina: Nokturny, Walce, Mazurki oraz słynny Polonez As-dur op. 53.

  Marek Drewnowski, pianista i dyrygent, urodził się w 1946 roku w Kołobrzegu, związany przez długie lata z Łodzią, mieszka w pałacu Dylew k. Nowego Miasta, zaprojektowanym w latach 20. XX w. przez rawskiego architekta Konrada Kłosa.

  Nagranie dwunastu sonat Domenico Scarlattiego w 1975 roku otworzyło artyście drogę do kariery międzynarodowej. Leonard Bernstein, po przypadkowym wysłuchaniu tego nagrania w radiu nowojorskim, zaprosił Marka Drewnowskiego na festiwal do Tanglewood.

  Marek Drewnowski na III. Rubinstein Piano Festival:


  Na festiwalu tym Drewnowski wystąpił z Bostońską Orkiestrą Symfoniczną pod batutą Leonarda Bernsteina. W 1980 r. artysta otrzymał stypendium Instytutu Literackiego w Paryżu. We wrześniu 1989 r. wziął udział w uroczystym koncercie w Warszawie, poświęconym 50. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej, obok takich sław, jak: Leonard Bernstein, Barbara Hendricks, Hermann Prey, Liv Ullmann; koncert był transmitowany przez stacje telewizyjne na całym świecie.

  Na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” w 1991 r. artysta otrzymał prestiżową Nagrodę Krytyków Muzycznych „Orfeusz” za prawykonanie Koncertu Fortepianowego Stefana Kisielewskiego. Na zaproszenie Fundacji Artura Rubinsteina prezentował się w Salle Gaveau w Paryżu w 2010 r. występując: solo, z orkiestrą kameralną Schola Cantorum de Paris i towarzysząc sopranistce Joannie Woś. Dał dwa koncerty na III Rubinstein Piano Festival w Łodzi w 2013 roku oraz w Notre Dame de la Chapelle w Brukseli w październiku 2013.


  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To on nie żyje?

   Biedny Chopin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   I tak zawsze wolałem Szopena.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama