Chcą powiększyć ośrodek dla chorych na autyzm. Pacjentów...

  Chcą powiększyć ośrodek dla chorych na autyzm. Pacjentów przybywa

  Agnieszka Magnuszewska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Fundacja, wspierająca osoby autystyczne, chce odkupić od Łodzi działkę, na której stoi jej placówka, i przyjmować więcej pacjentów
  W Europie żyje około pięciu milionów osób, dotkniętych autyzmem. CDiTA co roku diagnozuje trzysta przypadków

  W Europie żyje około pięciu milionów osób, dotkniętych autyzmem. CDiTA co roku diagnozuje trzysta przypadków ©Grzegorz Gałasiński

  Co roku w Centrum Diagnostyki i Terapii Autyzmu Navicula w Łodzi diagnozowanych jest około 300 kolejnych przypadków pacjentów, dotkniętych autyzmem. Dotyczy to osób z Łodzi oraz innych miast województwa. Liczba autystyków szybko rośnie, więc CDiTA Navicula potrzebuje więcej miejsca. Zamierza wybudować trzecią placówkę, w której powstanie m.in. dom dziennego pobytu dla dorosłych z autyzmem.

  - W naszej poradni zarejestrowanych jest ponad dwa tysiące osób, ale nie wszystkie korzystają z pomocy placówki co roku, bo wielu rodzicom z innych miast trudno jest dowozić dzieci na terapię do Łodzi - mówi Anna Rozetti, prezes Fundacji na rzecz Rozwoju Społecznego i Przeciwdziałania Społecznemu Wykluczeniu Jednostek i Grup Navicula.


  Fundacja jest jednym z dwóch organów, prowadzących Centrum Diagnozy i Terapii Autyzmu Navicula. Jego główna siedziba znajduje się przy ulicy Cedry 2 w Łodzi, w miejscu starej szkoły, którą miasto użycza nieodpłatnie od 11 lat. Teraz fundacja chciałaby odkupić nieruchomość, wartą 5,2 mln zł, ale z bonifikatą 99 proc. To umożliwiłoby jej budowę drugiego budynku, w którym powstałyby warsztaty terapii zajęciowej i zakład aktywizacji zawodowej.

  - Trzecia placówka, którą chcielibyśmy uruchomić w nowo wybudowanym budynku, to dom dziennego pobytu lub dom opieki dziennej dla dorosłych osób z autyzmem. Byłaby to oferta dla najniżej funkcjonujących podopiecznych, którzy jeszcze mogą na co dzień wracać do domu rodzinnego, ale ich rodziny potrzebują wsparcia w opiece nad nimi - tłumaczy Rozetti.

  Pod koniec tego tygodnia wniosek fundacji rozpatrywali radni z komisji rozwoju i działalności gospodarczej.

  - Koszt planowanej inwestycji to 9,5 mln zł, z czego większość fundacja chce pozyskać z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jej wkład będzie stanowił 15 procent kwoty - tłumaczy Agnieszka Graszka, zastępca dyrektora wydziału majątku miasta. - W starej szkole działa już przedszkole specjalne dla dzieci z autyz-mem, szkoła podstawowa i gimnazjum. Poza tym fundacja stworzyła specjalną szkołę, przysposabiającą do pracy, poradnię leczenia autyzmu oraz ośrodek terapeutyczno-edukacyjny dla dzieci i młodzieży z autyzmem. W ciągu roku placówka przy ulicy Cedry ma około 700 pacjentów.

  Nowy budynek pozwoli też przyjąć więcej osób do już działających placówek, bo pacjentów wciąż przybywa. - Wielokrotnie prosiliśmy miasto o użyczenie nam kolejnego budynku, bo dwa (przy ulicy Cedry i Chocianowickiej - red.) już dostosowaliśmy do potrzeb naszych pacjentów. Jednak miasto nim nie dysponuje. Dlatego sami musimy budynek wybudować - tłumaczy Anna Rozetti.

  Jeśli magistrat sprzedałby nieruchomość z bonifikatą, do budżetu wpłynęłoby 52 tys. zł. Radni na komisji zaakceptowali wniosek pozytywnie.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama