Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Młodzi w Łodzi". Przedstawiono laureatów konkursu "Mam Pomysł na Biznes"

Maciej Kałach
Hanna Zdanowska przyglądała się w czwartek, jak idą interesy laureatom konkursu "Mam Pomysł na Biznes".
Hanna Zdanowska przyglądała się w czwartek, jak idą interesy laureatom konkursu "Mam Pomysł na Biznes". Maciej Kałach
Urzędnicy odpowiedzialni za program "Młodzi w Łodzi" przedstawili w poniedziałek firmy wybrane w konkursie "Mam Pomysł na Biznes". Konkurs to jedna z części programu wymyślonego przez magistrat, aby zatrzymać najzdolniejszych studentów i absolwentów uczelni w naszym mieście.

Ostatnią, szóstą edycję "Mam Pomysł na Biznes" urzędnicy rozstrzygnęli w czerwcu. Jednak w czwartek, jak laureatom konkursu idzie rozkręcanie interesów, sprawdziła Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. Przedstawiono jej cztery pomysły z ostatniej edycji. Ta przyniosła 55 biznesplanów i ponad 10 funkcjonujących na rynku start-upów.

Główne nagrody to po 20 tys. zł w kategorii ogólnej oraz w kategorii studenckiej, ponadto partnerzy konkursu z łódzkiego biznesu przyznawali swoje wyróżnienia: od laptopów i drukarek do pomocy prawnej.

Rowerzystów na pewno zainteresuje propozycja Aleksandry Depczyńskiej, założycielki firmy Bikoo. Absolwentka etnologii zajęła się m.in. sprowadzaniem urządzeń GPS umieszczanych w rurze sterowej roweru. Dzięki urządzeniu właściciel sprzętu zawsze jest w stanie zlokalizować swój rower - także w przypadku kradzieży.

- Gdy pracowałam na linii alarmowej 112, często odbierałam zgłoszenia o utraconym rowerze i pytania, czy służby mogą go odszukać, skoro był oznakowany przez straż miejską. Niestety, takie oznaczenie za wiele nie pomaga. Zaczęłam się zastawiać, czy na rynku są dostępne urządzenia lokalizujące skradzione rowery i odkryłam, że owszem - opowiada Depczyńska.

A w listopadzie startuje z pomysłem "Rowerowej Przechowali". Proponuje, aby klient, który nie jeździ rowerem w sezonie zimowym, mógł oddać za pośrednictwem sklepu czy serwisu swój sprzęt do przechowania, a przed wiosną odebrać go w stanie gotowym do użytkowania.

- To rozwiązanie dla osób np. mających małe mieszkania, a przecież wiadomo, że rowery z piwnic częste znikają, a na balkonach korodują - mówi laureatka "Młodych w Łodzi".

Kolejna z laureatek to Kamila Mróz, założycielka 550 stopni Studio - kreatywnej pracowni szkła kształtowanego w płomieniu palnika. Proponuje klientom m.in. niepowtarzalną biżuterię i neony, dzieciom - warsztaty artystyczne.

Z kolei Paweł Adamski i Tomasz Mokrosiński założyli spółkę Pevt, która zamienia, jak mówią, "kultowe samochody klasyczne" na auta z napędem elektrycznym.

Magistrat najhojniej nagrodził Krzysztofa Karolczaka , twórcy mInside, czyli systemu nawigacji i lokalizacji wewnątrz budynku. To Karolczakowi przypadło 20 tys. zł, ponadto w rozwoju jego firmy pomaga łódzki Technopark.

Laureat stworzył aplikację mobilną pomagającą odnaleźć się dzięki komórce wewnątrz budynku, a produkt przeznaczony jest przede wszystkim dla muzeów czy parków rozrywki. Pomysł Karolczaka wdrażany jest w muzeum w Antwerpii, autor aplikacji deklaruje, że za symboliczną złotówkę przystosuje aplikację na potrzeby Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Następna edycja "Mam Pomysł na Biznes" ma ruszyć w marcu 2015 r.. Konkurs skierowany jest do osób w wieku od 18 do 35, które mają pomysł na działalność gospodarczą i chcą go realizować w Łodzi, w tym studentów oraz firm działających nie dłużej niż rok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki