Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile czeka się do lekarza specjalisty w Łodzi?

Maciej Kałach
Pacjenci z Łodzi zbyt często muszą się uzbrajać w cierpliwość... albo płacić specjalistom za prywatne wizyty
Pacjenci z Łodzi zbyt często muszą się uzbrajać w cierpliwość... albo płacić specjalistom za prywatne wizyty Przemek Świderski
Sprawdziliśmy, ile trzeba czekać w kolejce do lekarza specjalisty w Łodzi. Najdłuższa kolejka jest do endokrynologa, kiepsko jest również z rehabilitacją.

Pacjent, który chce się zapisać w Łodzi do miejskiej poradni endokrynologicznej, dostanie się na wizytę za 196 dni. Tyle czeka się na spotkanie ze specjalistą w szpitalu imienia Jonschera. Druga na liście niechlubnych rekordzistów wśród przychodni podlegających magistratowi jest przychodnia okulistyczna w "Jonscherze" z wynikiem 193 dni. W tej dziedzinie z szybką pomocą pacjentowi przyjdzie jednak poradnia w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. M. Kopernika, gdzie zapisy są przyjmowane na przełom października i listopada.

Jest problem z rehabilitacją. Chociaż magistratowi podlega aż 10 poradni rehabilitacji i fizjoterapii, średni czas oczekiwania na wizytę wynosi w nich 69 dni.

- To dramat. Dostałam się po prawie 4 miesiącach, chociaż potrzebuję rehabilitacji przy mojej osteoporozie i cukrzycy - wyliczała pani Józefa, spotkana w piątek przed Miejską Poradnią "Widzew" przy al. Piłsudskiego.

Inna łodzianka, pani Alicja, z nieznanych powodów nagle opuchła na twarzy we wrześniu. Pierwszej pomocy udzielił jej lekarz pogotowia, jednak polecił szybki kontakt ze specjalistą z poradni alergologicznej.

- W jednej z poradni niepublicznych zaproponowano mi wizytę w kwietniu, a szybciej, jeśli zapłacę - opowiada pani Alicja.

Ostatecznie kobieta czeka na wizytę u alergologa, wyznaczoną na połowę listopada w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 1 im. Barlickiego.

Pacjentka nie wiedziała o ofercie poradni alergologicznej ZOZ dla Szkół Wyższych "PaLMa", do której, według magistratu, kolejki nie ma, a która przyjmuje również pacjentów spoza środowiska akademickiego.

Przed rokiem opisywaliśmy przypadek 90-latka z chorym sercem, któremu wizytę w poradni szpitalnej wyznaczono za 6 miesięcy, więc zrezygnował, twierdząc, że pewnie do niej nie dożyje. Jak jest obecnie?

Urząd Miasta Łodzi informuje, że do poradni kardiologicznej w podlegającym mu "Jonscherze" czeka się 184 dni, ale w ZOZ Łódź-Bałuty "tylko" 42 dni.

- Jestem pacjentem Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy, o kardiologa pytam tam od września. W grudniu ma być informacja o zapisach na 2015 rok - opowiada kolejny łódzkich pacjent spotkany w piątek.

Którzy chorzy dostaną się do specjalisty od ręki?

Magistrat wylicza, że (oprócz alergologa w PaLMie) lekarz specjalista przyjmie pacjenta z dnia na dzień m.in. w poradni chirurgii ogólnej w ZOZ Łódź-Bałuty. Tam również bez czekania przyjmuje ginekolog-położnik (podobnie jak w trzech innych miejskich poradniach) oraz neurolog i otolaryngolog (ale w obu przypadkach dziecięcy).

CZYTAJ WIĘCEJ NA DRUGIEJ STRONIE
Miejski dermatolog w PalMie przyjmie pacjenta po tygodniu, zresztą akurat w tej placówce nie są zbytnio oblegane także poradnie innych specjalności.

- Dość długi czas oczekiwania mamy do poradni neurologicznej, z zapisami na koniec marca, urologicznej, na koniec lutego, oraz chirurgii naczyniowej, bo na luty - wylicza Adriana Sikora, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Mikołaja Kopernika w Łodzi.

Dla odmiany w "Koperniku" szybkiej pomocy mogą się spodziewać, oprócz pacjentów potrzebujących okulisty, także zgłaszający się do poradni neurochirurgicznej (zapisy na listopad).

W "Koperniku" z dnia na dzień przyjmują poradnie onkologiczne: onkologii ogólnej, chirurgii onkologicznej, ginekologii onkologicznej.

Po porównaniu danych magistratu z końca września bieżącego roku z danymi za listopad 2013 r. wiemy, że pacjenci średnio czekają dłużej do miejskich przychodni, m.in.: diabetologicznej (o 16 dni) i do endokrynologa (o 18 dni).

Ale o pół miesiąca krócej czeka się średnio do kardiologa, chociaż pacjenci wciąż narzekają na dramatyczny niedobór usług specjalisty z tej dziedziny. W listopadzie 2013 r. do obleganych poradni rehabilitacji i fizjoterapii pacjenci czekali o 13 dni dłużej niż obecnie.

Najdłuższy czas oczekiwania do poradni specjalistycznych w miejskich szpitalach i przychodniach w Łodzi (stan na 30 września 2014 roku)

196 dniporadnia endokrynologiczna w III Szpitalu Miejskim (im. Jonschera)
193 dniporadnia okulistyczna w III Szpitalu Miejskim
184 dniporadnia kardiologiczna w III Szpitalu Miejskim
148 dniporadnia protetyczna w ZOZ Łódź-Polesie
89 dniporadnia rehabilitacji i fizjoterapii w MP "Dąbrowa"
88 dniporadnia protetyczna w MP "Dąbrowa"
86 dniporadnia rehabilitacji i fizjoterapii w Miejskim Centrum Zdrowia Publicznego
84 dniporadnia urologiczna w MP "Widzew"
80 dniporadnia rehabilitacji i fizjoterapii w MP "Odrzańska"
77 dniporadnia diabetologiczna w MP "Batory"
72 dniporadnia rehabilitacji i fizjoterapii w MP "Batory"
71 dniporadnia rehabilitacji i fizjoterapii w ZOZ Łódź-Polesie
67 dniporadnia rehabilitacji i fizjoterapii w ZOZ Łódź-Bałuty
67 dniporadnia rehabilitacji i fizjoterapii w MPW "Śródmieście"
63 dniporadnia rehabilitacji i fizjoterapii w MP "Widzew"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki