Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody 100. rocznicy Bitwy Łódzkiej [HARMONOGRAM, ZDJĘCIA, FILM]

Matylda Witkowska
Atak na stację Rogów. Zdjęcia do filmu "Zanim opadły liście"
Atak na stację Rogów. Zdjęcia do filmu "Zanim opadły liście" Jarosław Kosmatka
We wtorek, 28 października, w Łodzi odbędą się główne obchody 100. rocznicy Bitwy Łódzkiej. W uroczystościach wezmą udział biskupi polscy. Głównym punktem obchodów będą Nieszpory Ekumeniczne odprawione o godzinie 18:00 w Bazylice Archikatedralnej w Łodzi, pod przewodnictwem arcybiskupa gnieźnieńskiego, Wojciecha Polaka, Prymasa Polski.

HARMONOGRAM:

9:00 OTWARCIE WYSTAWY

O godzinie 9:00, w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi, ul. Św. Stanisława Kostki 14, zostanie otwarta wystawa „Łódź w czasie I wojny światowej. W 100. Rocznicę wybuchu Wielkiej Wojny (1914-1918)”. Organizatorami wystawy są: Archiwum Archidiecezjalne w Łodzi i Muzeum Tradycji Niepodległościowych.

Celem wystawy jest pokazanie wpływu wojny na życie łodzian. Przedstawiono z jakimi problemami borykało się wielu mieszkańców naszego miasta. Były to między innymi brak żywności, opału, pracy, czy trudne warunki sanitarne. Na wystawie planszowej prezentowane są fotografie, karty pocztowe, dokumenty, ulotki, odezwy, obwieszczenia, mapy oraz znaczki kwestarskie. Pochodzą one ze zbiorów Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Archiwum Archidiecezjalnego w Łodzi oraz Archiwum Państwowego w Łodzi.

Wystawa będzie udostępniona dla zwiedzających również od 4 listopada 2014 r. do końca miesiąca w Bazylice Archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi.

Atak na stację Rogów. Zdjęcia do filmu "Zanim opadły liście"

//www.youtube.com/v/r3bWAOLvoNg&autoplay=1

Więcej zdjęć: Atak na stację Rogów

9:30 - 14:00 SYMPOZJUM NAUKOWE

"Łódź w czasie I wojny światowej"
Sympozjum odbędzie się w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi, ul. Św. Stanisława Kostki 14.
9:30-10:00 - Otwarcie sympozjum. Wystąpienia Gości
10:00-10:20 - dr Dariusz Klemantowicz (UŁ), „ Łódź w przededniu I wojny światowej”
10:20-10:40 - prof. UŁ dr hab. Jolanta Daszyńska, „Dlaczego powinniśmy pamiętać o Operacji Łódzkiej?”
10:40-11:00 - mgr Andrzej Daszyński (UŁ), „Nekropolie po Operacji Łódzkiej”
11:00-11:20 - mgr Konrad Czernielewski (MTN), „Operacja Łódzka jako materiał szkoleniowy z taktyki wojennej
Przerwa
11:50-12:10 - ks. prof. UKSW dr hab. Waldemar Gliński, „Kościół katolicki w Łodzi w czasie I wojny światowej”
12:10-12:30 - ks. prof. UWM dr hab. Mieczysław Różański, „Działalność charytatywna Kościoła katolickiego w Łodzi w czasie I wojny światowej”
12:30-12:50 - prof. dr hab. Jarosław Kłaczkow (UMK), „Losy łódzkich ewangelików w czasie I wojny światowej
12:50-13:10 - dr Małgorzata Łapa (UŁ), „Działalność społeczna środowisk żydowskich w Łodzi w czasie I wojny światowej
13:10-13:30 - dr Aleksandra Kozłowska (MTN), „Pamiątki Wielkiej Wojny – eksponaty ze zbiorów Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi
13:30-14:00 – Dyskusja, zakończenie sympozjum

18:00 NIESZPORY EKUMENICZNE

O godzinie 18 w łódzkiej Archikatedrze zostaną odprawione Ekumeniczne Nieszpory- Lucernarium. Modlitwie w intencji poległych podczas Bitwy Łódzkiej 1914 roku oraz z prośbą o łaskę pokoju dla świata będzie przewodniczył arcybiskup gnieźnieński, Wojciech Polak, Prymas Polski. W modlitwie udział wezmą: arcybiskup Celestino Migliore, Nuncjusz Apostolski w Polsce, członkowie Konferencji Episkopatu Polski oraz członkowie Polskiej Rady Ekumenicznej.

Czytaj również: Obchody 100-lecia "Operacji Łódzkiej" - najkrwawszej bitwy manewrowej I wojny światowej

19:30 KONCERT „CREDO” MAESTRO KRZYSZTOFA PENDERECKIEGO

Koncert odbędzie się w kościele ewangelicko- augsburskim św. Mateusza w Łodzi o godzinie 19:30. Koncert został zorganizowany przez Narodowe Centrum Kultury, pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, we współpracy z Archidiecezją Łódzką Kościoła Rzymskokatolickiego i Diecezją Warszawską Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

"Credo" to osobiste wyznanie wiary kompozytora, utwór rozpisany na kwintet solistów, chór chłopięcy, chór mieszany i orkiestrę. W swoim założeniu oparty został na tekście łacińskim Credo nicejsko-konstantynopolitańskiego, włączonego do liturgii rzymskiej w XI wieku. Krzysztof Penderecki wprowadził do utworu polskie i niemieckie hymny religijne, nawiązujące do polskiej tradycji i tradycji protestanckiej, chorał w języku niemieckim i fragmenty Biblii. W apogeum "Credo” znajdują się m. in. fragmenty „Gorzkich Żali” oraz pieśń wielkopiątkowa „Ludu mój ludu”.

Polska prapremiera utworu odbyła się 5 października 1998 r. w Krakowie, w ramach Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego. W koncercie łódzkim 28 października 2014 r. wezmą udział soliści: Iwona Hossa (sopran), Ewa Vesin (sopran), Agnieszka Rehlis (alt), Adam Zdunikowski (tenor) i Piotr Nowacki (bas). Wystąpi też Chór Filharmonii Krakowskiej, Chór Chłopięcy Pueri Cantores Sancti Nicolai z Bochni oraz Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus.

Wstęp wolny na wystawę, sympozjum naukowe i nieszpory. Na koncert "Credo", ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w kościele św. Mateusza, wejście z zaproszeniami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Obchody 100. rocznicy Bitwy Łódzkiej [HARMONOGRAM, ZDJĘCIA, FILM] - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki