Ważne
  Wszystkich Świętych w Łódzkiem. Zwiedzamy cmentarz w Warcie...

  Wszystkich Świętych w Łódzkiem. Zwiedzamy cmentarz w Warcie (ZDJĘCIA)

  Dariusz Piekarczyk

  Polska

  Polska

  Cmentarz w Warcie
  1/57
  przejdź do galerii

  Cmentarz w Warcie ©Hubert Kamola

  Cmentarz w Warcie. Za bramą wielkiej ciszy. Odwiedźmy cmentarz w Warcie (pow. sieradzki) znajdujący się przy ulicy Świętojańskiej. Pokażemy także inne cmentarze naszego regionu. Zachęcamy też do przysłania zdjęć nekropolii na adres: d.piekarczyk@dziennik.lodz.pl
  Dobre i złe wiatry nawiedzają cmentarz w Warcie znajdujący się na wzgórzu. Jest tam grobowiec rodziny Skarżyńskich. I tablica poświęcona pilotowi Stanisławowi Skarżyńskiemu. To znany warcianin, który jako pierwszy Polak przeleciał Atlantyk. W czasie drugiej wojny walczył w polskich formacjach lotniczych na Zachodzie. Zginął 26 czerwca 1942 roku. Pochowany jest na wyspie Terschelling w Holandii. Na tablicy w Warcie jako datę urodzenia podano 1 maja 1898 roku. W księgach parafialnych data urodzenia to 1 maja, ale 1899 roku.

  W Warcie pochowany jest także Zygmunt Andrychiewicz (1943).To był wielki artysta-malarz. Studiował i mieszkał przez pewien czas w Paryżu. Wystawiał swoje prace, które dziś budzą zachwyt, w stolicy Francji, ale też w warszawskiej Zachęcie. Nazywany był mistrzem pejzażu i portretu.

  W Warcie pochowana jest także artystka-malarka Maria Pstrokońska (1941) oraz kolekcjonerka dzieł sztuki Walentyna Pstrokońska (1939). Tamtejsza ziemia otuliła doktora Witolda Uniewskiego, założyciela szpitala psychiatrycznego, Jana Cwendrycha, założyciela chóru Lutnia.

  Jest zbiorowa mogiła Powstańców Styczniowych, którzy polegli w latach 1863-1864 pod Wartą i Poprężnikami walcząc z wojskami carskimi. Kilkunastu żołnierzy armii pruskiej, poległych w roku 1914, spoczywa we wspólnej kwaterze. Trzech Racieckich biło się za Polskę. Ignacy podczas wojen napoleońskich, Urban w Powstaniu Listopadowym, zaś Stanisław w wojnie z bolszewikami w roku 1920. Ten ostatni spoczywa w Brześciu nad Bugiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama