Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy numer "Naszej Historii": Czytaj o polsko-śląsko-krzyżackim przymierzu

Tomasz Borówka
Najnowsza "Nasza Historia" już w kioskach! Warto kupić!
Najnowsza "Nasza Historia" już w kioskach! Warto kupić!
Cesarz Wilhelm II w Pszczynie, Krzyżacy na Śląsku i o tym, jak Ślązacy głosowali nogami... Ciekawe, prawda? A to tematyka tylko kilku spośród artykułów, które przygotowaliśmy dla Państwa w najnowszym numerze miesięcznika "Nasza Historia".

Na okładce Wilhelm II Hohenzollern, postać ciesząca się kiedyś na Śląsku znaczną popularnością i zdrobniale wśród Ślązaków jako Kajzer Wiluś zapamiętana. Z racji tego, że cesarz - przypominamy - znaczną część I wojny światowej spędził u nas, w Pszczynie. Opisujemy zatem, dlaczego to Pszczyna zyskała wtedy miano małego Berlina i co właściwie porabiał tam Wilhelm II ze swymi wojskowymi. Niejeden z nich przecież trafił później w ślad za swym monarchą do podręczników historii, gdyż w ciągu tych kilku pamiętnych lat właśnie w Pszczynie opracowywano plany wielkich bitew i kierowano ich przebiegiem. A prócz tego, to tam zapadały kluczowe decyzje polityczne wielkiego mocarstwa. M.in. to w Pszczynie postanowiono w 1916 r. proklamować Akt 5 Listopada, którego rola w historii Polski znów zaczyna być doceniana.

Ponadto w numerze wiele innych ciekawych materiałów. Jadwiga Jenczelewska kontynuuje swój cykl o wielkich rodach, zajmując się tym razem Mieroszewskimi. Mieczysław Żeglin zabiera nas w średniowiecze na spotkanie z Krzyżakami.

Fascynująca podróż przez stulecia przy boku rycerzy w habitach doprowadzi nas... aż do naszych czasów i skłania do refleksji.

Większość Ślązaków walczących pod Grunwaldem, tej bitwie do dziś będącej symbolem polsko-niemieckiego antagonizmu, stała po stronie krzyżackiej. Ale przecież sto kilkadziesiąt lat wcześniej Ślązacy, Polacy, Morawianie i Krzyżacy ramię przy ramieniu bili się z Mongołami pod Legnicą. Może taki niewątpliwy, choć tragiczny symbol europejskiej jedności wart jest - jak w ślad za Janem Józefem Lipskim sugeruje autor - byśmy w zjednoczonej Europie kultywowali go bardziej?

Aż dwa artykuły w całości są poświęcone najnowszym dziejom Śląska. Dawid Smolorz opowiada nam, dlaczego i w jaki sposób Ślązacy wyjeżdżali do Niemiec (nie tylko Zachodnich!) za czasów PRL, a Dorota Niećko opisuje dzieje powstania i rozwoju Drogowej Trasy Średnicowej.

Ponadto aż dwie historie z Cieszyna. To tam z okazji rocznicy 11 listopada bawił w 1938 r. prezydent II RP Ignacy Mościcki, co miało podkreślić znaczenie włączenia Zaolzia do Polski, triumfu iluzorycznego i dziś kontrowersyjnego. Zaś w artykule Grażyny Kuźnik poczytamy o cieszyńskiej głośnej aferze finansowej z dyrektorem banku w roli głównej.


*Prawybory z DZ: Kto prezydentem? Kto burmistrzem? ZOBACZ i ZAGŁOSUJ
*Wybuch w kamienicy w Katowicach: Dlaczego doszło do wybuchu?
*Śmieszne, dziwne, nietypowe plakaty wyborcze, czyli dużo śmiechu [ZDJĘCIA]
*Najlepsza jednostka OSP w woj. śląskim ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE FINAŁOWYM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!