Ważne
  Nie mogą znaleźć budynku dla łodzian chorych na alzheimera

  Nie mogą znaleźć budynku dla łodzian chorych na alzheimera

  Zdjęcie autora materiału

  Agnieszka Jędrzejczak

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Nie mogą znaleźć budynku dla łodzian chorych na alzheimera
  1/2
  przejdź do galerii

  ©123RF

  Wciąż jest problem ze znalezieniem budynku, w którym mógłby powstać ośrodek dla chorych na alzheimera. Sprawdzono już około 40 lokalizacji, ale żadna z nich nie spełniła wymogów. Sytuacja jest o tyle dramatyczna, że w Łodzi działa tylko jeden taki ośrodek, a w kolejce na przyjęcie czeka ponad 200 osób.
  – Trwa szczegółowa analiza spisu nieruchomości, który przekazał wydział majątku miasta – zapewnia Monika Pawlak, rzecznik prasowy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi. – W harmonogramie jest ponad 100 nieruchomości, zatem procedura ich sprawdzania musi trochę potrwać.

  W Łodzi funkcjonuje tylko jeden dom samopomocy dla chorych na alzheimera seniorów, ale pomieści około 20 osób. Na tym jednak nie koniec zmartwień, bo kolejka oczekujących na przyjęcie do placówki jest bardzo długa. Z ostatnich danych, które Łódzkie Towarzystwo Alzheimerowskie przesłało do MOPS-u wynika, że na jedno miejsce czeka aż 210 osób. Przy czym okres oczekiwania może wynieść nawet 25 lat.

  Budynki, które proponują urzędnicy są z reguły za małe, a ich stan techniczny nie pozwala na uruchomienie w nich ośrodka. Zgodnie z rozporządzeniem ministra pracy i polityki społecznej z grudnia 2012 roku, w środowiskowym domu samopomocy dla chorych na alzheimera na jedną osobę musi przypadać nie mniej niż 8 metrów kwadratowych, w budynku nie może być także barier architektonicznych.

  Gdyby nie udało się odnaleźć odpowiedniego budynku, są plany, by taki ośrodek wybudować od podstaw na samodzielnej działce.

  – Takie rozwiązanie także jest brane pod uwagę, ale najpierw musimy rozstrzygnąć wątpliwości formalno-prawne, dotyczące współfinansowania przez miasto – dodaje Pawlak.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Z BIDY I .................... DO DUŻEJ KASY

   WŁADEK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   TO WSZYSTKIE SO PRZEBRANE I PO REMONTACH PRZYNOSZO KASE NASZYCH KOCHANYCH ............... Z 104

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama