Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zagraj w "Bitwę Łódzką 1914". Nowa gra planszowa przygotowana przez łódzkie wydawnictwo

Dariusz Pawłowski
Przeznaczona dla od dwóch do czterech graczy "Bitwa Łódzka. 1914" to gra strategiczno-edukacyjna o tematyce wojennej
Przeznaczona dla od dwóch do czterech graczy "Bitwa Łódzka. 1914" to gra strategiczno-edukacyjna o tematyce wojennej Krzysztof Szymczak
Sytuacja jest poważna. Naprzeciw siebie stają dwie armie, a ich szeregach Polacy w mundurach rosyjskim i niemieckim oraz żołnierze Imperium Rosyjskiego i Cesarstwa Niemieckiego. Stoczą ze sobą bitwę. Na szczęście krew się tym razem nie poleje (no, chyba, że gracze będą zbyt zapalczywi).

Jedna z największych operacji I wojny światowej - Bitwa Łódzka, której setną rocznicę obchodzimy w tym roku, stała się inspiracją do stworzenia interesującej planszowej gry strategicznej. Łódzkiej i stworzonej przez łódzkie Centrum Inicjatyw na rzecz Rozwoju Regio. Niosącej nie tylko inteligentną zabawę, ale również sporą dawkę historycznej wiedzy.

W listopadzie 1914 roku w ciągu trzech tygodni zginęło w okolicach Łodzi 200 tysięcy żołnierzy różnych narodowości - Rosjan, Niemców, Austriaków a także Polaków wcielonych do armii zaborców. Historycy uważają Bitwę Łódzką za największą operację manewrową początkowego okresu I wojny światowej. Pod Łodzią Rosjanie użyli po raz pierwszy wozów opancerzonych i pociągu pancernego, a Niemcy - gazu bojowego.

Przeznaczona dla od dwóch do czterech graczy "Bitwa Łódzka. 1914" to gra strategiczno-edukacyjna o tematyce wojennej. Celem gry jest awans wojskowy gracza od szeregowego po generała brygady. Na każdy kolejny stopień wojskowy gracz zdobywa określone osiągnięcia m.in. buduje okopy, wygrywa potyczkę, szpieguje kwaterę nieprzyjaciela lub organizuje przerzut wojsk. Gracze mają do dyspozycji karty narracji, dzięki którym poznają historię oraz otrzymują polecenia, które niejednokrotnie zmieniają ich plany. Zdobywają także niezbędne karty awansu. Przemieszczają się po planszy stworzonej w oparciu o historyczną mapę ziem łódzkich z tego okresu odnalezioną w Archiwum Państwowym w Łodzi. Gracze wcielają się w żołnierzy walczących po stronie jednego z zaborców. Uzupełnieniem gry jest folder historyczno-krajoznawczy opisujący Bitwę Łódzką oraz dziedzictwo materialne, które po niej pozostało (cmentarze, okopy, kościoły z wmurowanymi w fasady pociskami, zbiory zgromadzone w Muzeum im. Leokadii Marciniak w Gałkowie Dużym, kolej wąskotorowa).

Niełatwo w dobie komputerów jest znaleźć atrakcyjną formułę na tradycyjną grę. Łódzkiemu centrum Regio to się w pełni udało.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki