Wszystkich Świętych 2014. Zwiedzamy cmentarz Orląt Lwowskich...

  Wszystkich Świętych 2014. Zwiedzamy cmentarz Orląt Lwowskich [ZDJĘCIA]

  Dariusz Piekarczyk

  Polska

  Polska

  Cmentarz Orląt Lwowskich
  1/43
  przejdź do galerii

  Cmentarz Orląt Lwowskich ©Dariusz Piekarczyk

  Cmentarz Orląt Lwowskich. Tu snem wiecznym śpią ci, którzy w latach 1918-1920 walczyli o polski Lwów. To z jednego z grobów na tym cmentarzu, z napisem "Nieznany Obrońca Lwowa"zabrano w roku 1925 szczątki żołnierza i złożono w Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.
  Cmentarz Orląt Lwowskich

  Na Cmentarzu Orląt Lwowskich spoczywa około 3.000 żołnierzy, w większości młodzież szkół średnich i wyższych. Dla Polaków to miejsce święte (Campo Santo). Cmentarz, powstały według projektu Rudolfa Indrucha, asystenta na wydziale architektury Politechniki Lwowskiej, urządzano w latach 1922-1938. Po zajęciu Lwowa przez żołnierzy rosyjskich w roku 1940, zaczęło się plądrowanie katakumb i grobów.
  Ostatecznej dewastacji dokonano jednak na początku lat 70-tych, kiedy wjechały tu maszyny budowlane. Zniszczono, bądź zasypano większość grobów oraz kolumnadę. Kamienne lwy, które stały niegdyś przed łukiem triumfalnym, przewieziono: jednego przed klinikę na Kulparkowie, drugiego na drogę wylotową do Winników. Przez najbardziej na wschód wysuniętą część cmentarza poprowadzono natomiast ulicę Stefana Banacha.

  W 1989 roku, dzięki polskiej firmie Energopol, budującej elektrownię atomową w mieście Chmielnicki, zaczęto porządkować cmentarz. Potem rozpoczął się mozolny proces odbudowy nekropolii, zakończony 25 czerwca 2005 roku otwarciem odbudowanego cmentarza.

  Cmentarz Orląt Lwowskich

  Orlęta Lwowskie to 9-letni Jaś Kukawski, 12-letni Jaś Dufrat, 13-letni Antoś Petrykiewicz, czy 14-latkowie Jurek Bitschan, Tadeusz Jabłoński. To o nich lwowianin Marian Hemar pisał:

  Matka płakała: Czyś Ty zwariował?
  Ojciec się gniewał: Czyś Ty się "wścik"?
  Zamknął Go w domu. Czapkę Mu schował,
  Kolega gwizdnął i - chłopiec znikł ...

  Kto Go tak uczył? Kto Go tak skusił?
  Jaka muzyka? - Do jakich słów?
  Kto Go opętał? - Kto Go przymusił?
  Żeby On zginął - za co? - za Lwów!!!

  Kto Mu wyszeptał słowa nadziei,
  Że On na zawsze, na wszystkie dni
  Do Polskiej Mapy ten Lwów przylepił
  Gumą arabską - kropelką krwi!


  Ale nie tylko oni, snem wiecznym śpią tam kpt. Stefan Bastyr, organizator i dowódca lotnictwa polskiego, Kazimierza Czarnik, prezes Sokolstwa Polskiego we Małopolsce, gen. Wacław Iwaszkiewicz-Rudoszański, gen. Ryszard Hausner, gen. Edwar Kessler, brygadier wojsk polskich Czesław Mączyński, gene. Tadeusz Jordan Rozwadowski, światowej sławy chirurg i obrońca Lwowa Ludwig Rydygier.

  W katakumbach spoczywają lotnicy amerykańscy i Francuzi. Oni także walczyli za Lwów.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo