Sklepiki szkolne: czy brak czekolady, wafli i batonów...

  Sklepiki szkolne: czy brak czekolady, wafli i batonów oznacza bankructwo?

  Krystian Dobrzański

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Właściciel: Jeżeli nie będziemy mogli sprzedawać batonów, czekolad i wafli, to nie ma szans na utrzymanie sklepiku
  1/2
  przejdź do galerii

  Właściciel: Jeżeli nie będziemy mogli sprzedawać batonów, czekolad i wafli, to nie ma szans na utrzymanie sklepiku ©Mikołaj Suchan/Polskapresse

  Czy wprowadzenie zakazu sprzedawania w szkołach tzw. śmieciowego jedzenia sprawi, że sklepy zbankrutują i znikną ze szkół?
  Chipsy, słodkie napoje i fast foody mają po wakacjach zniknąć ze szkolnych sklepików i automatów. Przegłosowany przez Sejm zakaz nie podoba się właścicielom bufetów szkolnych.

  - Jeżeli nie będziemy mogli sprzedawać batonów, czekolad i wafli, to nie ma szans na utrzymanie sklepiku. Mamy w ofercie suszone owoce i warzywa, ale co z tego... Dzieci ich nie kupują. Jeżeli dziecko nie kupi batonika u nas, zrobi to w sklepie na przeciwko.
  To nie jest rozwiązanie problemu. Już teraz nie sprzedajemy chipsów bo szkoła dba o zachowanie standardów zdrowego żywienia - tłumaczy pan Bogusław, właściciel sklepiku w Szkole Podstawowej nr 1 w Łodzi.

  Podobnego zdania jest Piotr Zakrzewski, właściciel firmy Viva umieszczającej w szkołach automaty z jedzeniem. - Może od razu pozwólmy kupować słodycze tylko na dowód osobisty? Byłoby sprawiedliwie. Przecież dziecko i tak kupi batona gdzie indziej. W naszych automatach nie sprzedajemy chipsów, mamy za to ciastka zbożowe, ale mało kto je kupuje. Zakaz sprzedaży uderzy nie tylko w nas. Słodycze są produkowane z cukru, który pochodzi od polskich rolników - mówi.

  Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Polską Grupę Vendingową (firma instalująca automaty do sprzedaży m.in. słodkich batonów), w szkole do której uczęszcza 450 osób, jedno dziecko zjada 1,2 batona miesięcznie. Jak podnoszą członkowie PGV czekolada jest potrzebna do odpowiedniego rozwoju dziecka i nie powinno zakazywać się jej sprzedaży.

  Wprowadzeniem ustawy nie przejmują się w Szkole Podstawowej nr 175 w Łodzi. Tu od kilku lat... sklepiku nie ma, a szkoła stara się, by na stołówce do każdego posiłku były dołączane owoce lub surówki. Dyrektor Beata Ciupińska zauważa jednak, że ważniejsza od zakazów jest edukacja dzieci i... rodziców.

  Argumentów właścicieli sklepików nie przyjmuje poseł Halina Szymiec-Raczyńska z PSL, zastępca przewodniczącego sejmowej komisji zdrowia pracującej nad ustawą. - Społeczeństwo coraz bardziej otyłe. Nie ma co płakać, trzeba się przebranżowić i wprowadzić do asortymentu zdrowe rzeczy - mówi posłanka.

  Za złamanie zakazu mają grozić kary od 1 do 5 tys. zł. Dyrektor będzie mógł też rozwiązać umowę z właścicielem sklepiku. Kontrola przestrzegania zakazu będzie prowadzona przez Państwową Inspekcję Sanitarną.

  Czytaj także

   Komentarze (38)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Idealne produkty do sklepiku szkolnego

   kartonikowo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Witamy serdecznie,
   Zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszą ofertą, która idealnie wpasuję się w asortyment sklepiku szkolnego. Są to produkty ekologiczne, wykonane ze sklejki, które dzieci...rozwiń całość

   Witamy serdecznie,
   Zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszą ofertą, która idealnie wpasuję się w asortyment sklepiku szkolnego. Są to produkty ekologiczne, wykonane ze sklejki, które dzieci mogą w sposób bardzo kreatywny zdobić i przyozdabiać. Zaletą tych produktów jest niewątpliwie ich niska cena jak również trwałość. Pełna nasza oferta znajduję się na stronie: www.kartonikowo.pl i jest to oferta detaliczna. Przy stałej współpracy oferujemy stały rabat na nasze produkty. Realizujemy również projekty indywidualne na różne uroczystości szkolne i sportowe w formie statuetek. Zapraszamy zainteresowane osoby do kontaktu.
   Tel: 693-615-656
   E-mail: kontakt@kartonikowo.pl
   Zapraszamy.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Likwidacja

   czesio (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Czy Wy Państwo nie widzicie tego że wprowadzenie tej chorej ustawy nie ma za cel poprawę zdrowego odżywiania się dzieci TYLKO LIKWIDACJĘ punktów sprzedaży w szkołach, to ze dzieci nie odżywiają się...rozwiń całość

   Czy Wy Państwo nie widzicie tego że wprowadzenie tej chorej ustawy nie ma za cel poprawę zdrowego odżywiania się dzieci TYLKO LIKWIDACJĘ punktów sprzedaży w szkołach, to ze dzieci nie odżywiają się zdrowo to poseł bury ma głęboko w d...e, im chodziło o zlikwidowanie miejsc pracy, a teraz w tv wypowiadał sie gostek (31.09) że są w trakcie rozmów z kuratoriami i placówkami oświatowymi na temat wstawienia automatów do sprzedaży wyposażonych w czytniki imiennych kart, rodzic poprzez internet może doładować taką kartę i wskazać jaki asortyment z automaty może dziecko "wybrać" . Daje pół roku ze jakiś pomiot z peselu założy firmę i zaleje wszystkie szkoły jednakowymi automatami, a my ajenci do bezrobocia po zasiłek. WITAM W ZASRA..J POLSCEzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   TEMAT ZASTĘPCZY

   LESIO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   NIE UDAŁO SIĘ Z DOPALACZAMI TO CHOĆ UDA IM SIĘ ZNISZCZYĆ SKLEPIKI SZKOLNE. ZAWSZE BĘDĄ MOGLI ODTRĄBIĆ SUKCES. A ŻE DZIAŁANIE GŁUPIE I NIE WARTE KOSZTÓW KTÓRE PONIESIEMY TO CO ICH TO OBCHODZI. MOŻE...rozwiń całość

   NIE UDAŁO SIĘ Z DOPALACZAMI TO CHOĆ UDA IM SIĘ ZNISZCZYĆ SKLEPIKI SZKOLNE. ZAWSZE BĘDĄ MOGLI ODTRĄBIĆ SUKCES. A ŻE DZIAŁANIE GŁUPIE I NIE WARTE KOSZTÓW KTÓRE PONIESIEMY TO CO ICH TO OBCHODZI. MOŻE CI SPECJALIŚCI OD ZDROWEJ ŻYWNOŚCI W SKLEPIKACH SZKOLNYCH POCHWALĄ SIĘ SWOJĄ NADWAGĄ, NIE NABAWILI JEJ SIĘ PRZECIEŻ W SKLEPIKU SZKOLNYM.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Łódź

   Wybory (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

   Niedługo wybory do Rady Miasta, które są tak samo ważne jak prezydenckie. Poznajcie ludzi którzy będą
   Was reprezentować, ich dokonania oraz program. Jeżeli nie macie jeszcze swojego typu zachęcamy...rozwiń całość

   Niedługo wybory do Rady Miasta, które są tak samo ważne jak prezydenckie. Poznajcie ludzi którzy będą
   Was reprezentować, ich dokonania oraz program. Jeżeli nie macie jeszcze swojego typu zachęcamy do
   zapoznania się z kandydaturą Pana Łukasza Marcinkowskiego, którego szczerze rekomendujemy. Twój głos
   jest ważny, zagłosuj
   https://www.facebook.com/LukaszMarcinkowskiLodzzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zakaz spożywania czekolady

   michał (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 1

   Ta ustawa powinna wprowadzić zakaz spożywania czekolady, cukierków, czipsów itp. Przecież w szkole nie można palić i prowadzić sprzedaży papierosów w szkołach, a młodzież i tak pali pod szkołą. Jak...rozwiń całość

   Ta ustawa powinna wprowadzić zakaz spożywania czekolady, cukierków, czipsów itp. Przecież w szkole nie można palić i prowadzić sprzedaży papierosów w szkołach, a młodzież i tak pali pod szkołą. Jak będą chcieli najeść się snickersów zrobią to kupując w drodze do szkoły. Ja w szkole zjadałem duże ilości słodyczy hot-dogów popijając colą. Nigdy nie miałem problemów z wagą. Receptą był sport. Należy edukować a nie zakazywać.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dlaczego warto ograniczyć spożycie białego cukru.

   chłodnym okiem (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 8

   Bardzo ciekawy artykuł, który warto przeczytać.

   - Cukier biały rafinowany dostarcza organizmowi jedynie pustych kalorii. Energia dostarczana jest bardzo szybko, ale na bardzo krótki okres czasu....rozwiń całość

   Bardzo ciekawy artykuł, który warto przeczytać.

   - Cukier biały rafinowany dostarcza organizmowi jedynie pustych kalorii. Energia dostarczana jest bardzo szybko, ale na bardzo krótki okres czasu.

   - Cukier ma jeden z najwyższych indeksów glikemicznych. Oznacza to, że po spożyciu produktu z cukrem, np. batonika, szybko wzrasta stężenie glukozy we krwi i trzustka zostaje gwałtownie pobudzona do pracy. Jednak stężenie glukozy pochodzącej z białego cukru szybko spada, co może spowodować hipoglikemię – a głód powraca.

   - Nadmierne spożycie cukru jest jednym z czynników powodującym otyłość dzieci i dorosłych. Jest przyczyną zatrzymania wody i soli w organizmie.

   Więcej:
   http://www.zdrowyprzedszkolak.org/publikacje/dlaczego-warto-ograniczyc-spozycie-bialego-cukru-2/zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zdrowa żywność? A co to za dziwaczne określenie?

   chłodnym okiem (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

   A czy jest żywność "niezdrowa"?

   Jeśli tak, to nie jest żywność a trucizna. A skoro to szkodzi ludziom i jest sprzedawane, to ci, którzy to robią powinni być ukarani.

   10 najbardziej szkodliwych...rozwiń całość

   A czy jest żywność "niezdrowa"?

   Jeśli tak, to nie jest żywność a trucizna. A skoro to szkodzi ludziom i jest sprzedawane, to ci, którzy to robią powinni być ukarani.

   10 najbardziej szkodliwych produktów świata:
   http://smaker.pl/newsy-10-najbardziej-szkodliwych-produktow-swiata,1898008,a,.htmlzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   obudził się naiwny

   gorącym palcem (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

   Zdrowa żywność: marchewka, jabłko, chude mięso.
   Niezdrowa żywność: naleśniki, racuchy, frytki.

   Jedno i drugie nie jest trujące. Owszem, jeśli będziesz żarł tylko byle co, to ci zaszkodzi, ale...rozwiń całość

   Zdrowa żywność: marchewka, jabłko, chude mięso.
   Niezdrowa żywność: naleśniki, racuchy, frytki.

   Jedno i drugie nie jest trujące. Owszem, jeśli będziesz żarł tylko byle co, to ci zaszkodzi, ale nawet woda może być szkodliwa, jeśli ją pić w nadmiarze.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sorry

   czesio (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   po Twoim toku myślenia jestem pewien że zrobił Cie ktoś "gorącym palcem"

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ten sam problem mają sprzedawcy prochów

   Mogą zbankrutować (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

   Wszystko przez to, że są duże utrudnienia w sprzedaży prochów pod szkołami i w szkołach. Oficjalnie to nawet zakaz jest.

   Wracając do sklepikarzy - myślę, że poratowało by ich wprowadzenie do...rozwiń całość

   Wszystko przez to, że są duże utrudnienia w sprzedaży prochów pod szkołami i w szkołach. Oficjalnie to nawet zakaz jest.

   Wracając do sklepikarzy - myślę, że poratowało by ich wprowadzenie do asortymentu alkoholi. Zawsze to można wytłumaczyć ofertą dla nauczycieli i innych pracowników szkoły.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   cukier

   hal (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 6

   A ja mam inne pytanie. Kiedy maja jesc slodzycze jesli nie w dziecinstwie? za pare lat jak bd nastolatkami zaczna sie juz odchudznia i diety , pozniej - jeszcze gorzej bo obsesja na pknt. sylwetki...rozwiń całość

   A ja mam inne pytanie. Kiedy maja jesc slodzycze jesli nie w dziecinstwie? za pare lat jak bd nastolatkami zaczna sie juz odchudznia i diety , pozniej - jeszcze gorzej bo obsesja na pknt. sylwetki albo jakies choroby... Nie demonizujcie ciagle tak slodyczy( w rozsadnych ilosciach) zwyczajnie nie karmcie ciagle na sile dzieci! Nie zmuszajcie do wymiatania 2 daniowego obiadu wiecej ruchu zamiast ciagle kompa i po sprawie!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   slodycze je sie sporydycznie

   yhg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Mozna dac 2 kostki ciemnej czekolady jako deser. Mozna upiec dobre i zdrowe ciasto czy wlasnie ciastka z dodatkiem ziaren slonecznika, dyni, orzechow, migdalow...

   Zjedzdnie batona raz na 2 tyg nie...rozwiń całość

   Mozna dac 2 kostki ciemnej czekolady jako deser. Mozna upiec dobre i zdrowe ciasto czy wlasnie ciastka z dodatkiem ziaren slonecznika, dyni, orzechow, migdalow...

   Zjedzdnie batona raz na 2 tyg nie wplynie zle, ale juz codziennie tak. Inna kwestia to mycie zebow po slodyczach i owocach. Malo kto myj zeby, w szkole czy w pracy. A potem placz, bo wiek lat 50 i zeby do wyrywania i kilka tysiecy zloych za 1 implant. Chyba tylko osoby z aparatami ortodontycznymi prawidlowo dbaja o stan zebow i po posilku ida je umyc albo chociaz uzyc nitki dentystycznej i plynu do plukania, by obnizyc ph i odswiezyc jame ustna.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mogą jeść owoce, warzywa...

   chłodnym okiem (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

   One zawierają dużo cukrów, ale naturalnych.

   Dzieci nie potrzebują sztucznych dodatków, dorośli też.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   cukier

   harry (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 4

   więc cukier z buraków nie jest naturalny? Odkrywcze


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jest przetworzony

   chłodnym okiem (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Rafinowany cukier (czyli ten najpowszechniej dostępny w sklepach) składa się w 99,7% z sacharozy. Wskutek najróżniejszych procesów chemicznych i fizycznych, którym w trakcie wytwarzania cukru...rozwiń całość

   Rafinowany cukier (czyli ten najpowszechniej dostępny w sklepach) składa się w 99,7% z sacharozy. Wskutek najróżniejszych procesów chemicznych i fizycznych, którym w trakcie wytwarzania cukru poddaje się buraki cukrowe lub trzcinę cukrową, traci on substancje witalne występujące w tych roślinach (dlatego niektórzy nazywają go czasem cukrem izolowanym).

   Nie ma żadnych wartości odżywczych - można traktować go jako używkę nadającą pokarmom słodki smak. Cukru izolowanego nie należy mylić z cukrami występującymi w owocach, czy warzywach - zjadamy je zawsze w towarzystwie właściwych substancji towarzyszących. Jeszcze innym cukrem jest zawarta w naszej krwi glukoza - substancja odpowiadająca za odpowiedni poziom energii naszego organizmu.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ale ty bredzisz! Jak jakiś szaman

   Ehe (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Cukier to cukier. Sacharoza.
   Problemem nie jest cukier jako taki, tylko jego ilość.
   Jak się nażresz cukru nierafinowanego to ci nic nie pomogą "substancje witalne".
   Czy cukier nie ma wartości...rozwiń całość

   Cukier to cukier. Sacharoza.
   Problemem nie jest cukier jako taki, tylko jego ilość.
   Jak się nażresz cukru nierafinowanego to ci nic nie pomogą "substancje witalne".
   Czy cukier nie ma wartości odżywczych???

   Z tym się nie da dyskutować, to jakiś chory bełkot wróżki, czy innego znachora. Nie ma tym krzty sensu, za to dowodzi, że bezużytecznie zmarnowałeś wiele lat w szkole. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cukier trujący nie jest

   Joanna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

   Ale syrop glukozowo-fruktozowy czy tłuszcze utwardzone w batonikach to już chyba są szkodliwe...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wszystko szkodzi co w nadmiarze

   Trzeźwy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   Cukier z buraków nie szkodzi. Szkodzi nadmiar cukru.
   Syrop i tłuszcze nie szkodzą, ale stosowane z umiarem.

   I o ten umiar tutaj chodzi. Ile to jest "nadmiar"?
   Można przytaczać szczegółowe...rozwiń całość

   Cukier z buraków nie szkodzi. Szkodzi nadmiar cukru.
   Syrop i tłuszcze nie szkodzą, ale stosowane z umiarem.

   I o ten umiar tutaj chodzi. Ile to jest "nadmiar"?
   Można przytaczać szczegółowe wyliczenia dietetyków odniesione do wieku, wagi itp.

   A można tez unikać picia Coli, jedzenia batoników, chipsów, słodyczy pseudo-soczków. Można się zastanowić ile zjadamy w rodzinie jabłek, czy innych owoców, jak wygląda spożycie warzyw, czy herbatę słodzimy 3 łyżeczkami cukru, czy może wcale. I czy się ruszamy, czy sapiemy po dojściu do windy.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kupią

   Kot789 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 8

   jak zamiast słodyczy będą kanapki i owoce, to i tak kupią, szczególnie zimą, gdy pogoda nie sprzyja szybkiemu wyrwaniu się poza szkołę. Jak teraz mają do wyboru ciastka i owoce, to wiadomo, że...rozwiń całość

   jak zamiast słodyczy będą kanapki i owoce, to i tak kupią, szczególnie zimą, gdy pogoda nie sprzyja szybkiemu wyrwaniu się poza szkołę. Jak teraz mają do wyboru ciastka i owoce, to wiadomo, że wybiorą ciastkazwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo