Socjolog: "W Polsce prawie każda nagość jest seksualna"

  Socjolog: "W Polsce prawie każda nagość jest seksualna"

  rozm. Piotr Brzózka

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Z dr Dominiką Byczkowską-Owczarek, socjologiem z UŁ, rozmawia Piotr Brzózka.
  Socjolog: "W Polsce prawie każda nagość jest seksualna"

  ©archiwum UŁ

  Główny inspektor sanitarny wydaje zalecenie, z którego wynika, że prysznic przed wejściem na basen należy brać nago. To może być duży problem dla Polaków.

  Powinniśmy zacząć od tego, czym w ogóle jest nagość i kiedy jest ona intymna, a kiedy nie. Często traktujemy ciało jako coś, co jest obiektywnie biologiczne, na co nie mają wpływu kwestie społeczne i kulturowe. Tymczasem okazuje się, że mają i to ogromne. Na plaży opalamy się w samych kąpielówkach i to nie jest nagość. Przenosimy się 100 metrów do restauracji i to już jest nagość. Więc nagość to kwestia umowna. W naszym kraju praktycznie każda nagość, oprócz tej u lekarza - traktowana jest jako nagość seksualna.
  Nie ma nagości w przestrzeni publicznej. A nawet, jeśli się zdarzy, np. w reklamie, to też ma charakter seksualny. Nie mamy takich zwyczajów jak Skandynawowie, którzy kąpią się nago w saunie, a potem w przeręblu, co jest związane z ich bliskością wobec natury. U nas ciało nie kojarzy się z naturą, ze zdrowiem. Nagie ciało kojarzy się tylko z seksem. Latem była dyskusja, czy maleńkie dzieci powinny być ubierane w kostiumy, czy biegać nago. Z jednej strony jesteśmy coraz bardziej wyzwoleni, a z drugiej - coraz bardziej zniewoleni myśleniem o ciele jako produkcie, który musi być piękny, idealny, a jednocześnie o ciele, które nawet u dziecka, traktowane jest jako seksualne.

  Powiedziała Pani o kulcie idealnego ciała. Rozumiem, że w grę wchodzi też zwykły wstyd przed pokazaniem ciała, które ma mankamenty?

  Pewnie też - znowu wtłaczamy się w normy tego, jak ciało powinno wyglądać, jak powinniśmy o nie dbać. Ale to ma też bardzo duże zakorzenienie w kulturze. Teoretycznie mówi się, że wszyscy pochodzimy ze wsi. Ale na wsi jest tak, że ludzie są blisko z naturą, to sprzyja nagości. Tymczasem okazuje się, że u nas jest inaczej, że nagość jest wstydliwa, nie jest naturalna. Nawet w sytuacjach uzasadnionych - u lekarza, nagość jest problemem.

  Co jeszcze ma wpływ na nasze postrzeganie cielesności.

  Myślę, że znaczenie ma wyznanie i pewna tradycja. Nie chcę zanudzać Kartezjuszem, ale nasza zachodnia kultura i jej stosunek do ciała są zbudowane na podziale: ciało i dusza. Ciało jest brudne, a dusza jest czysta. Teoretycznie są w chrześcijaństwie postaci, które traktowały ciało jako świętość, np. św. Hildegarda z Bingen, ale jednak w głównym nurcie traktuje się ciało jako siedlisko grzechu. Dobry chrześcijanin powinien na tym panować, to może być zagrożenie dla zbawienia.

  Taka postawa nie zmieni się chyba szybko w Polsce?

  Bywając na basenie czy saunie widzę, że jest coraz więcej osób, które nie mają problemu z nagością. Ale co do zalecenia inspektora sanitarnego - oczywiście, że ono nie ma znaczenia. Nauczymy się je obchodzić, a poza tym jeśli ktoś wprowadza nakaz, ale zaznacza, że nie musi być respektowany, to dużo mówi o naszym poszanowaniu prawa. I o tym, że tradycja jest ważniejsza niż prawo.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   facet - natura, kobieta - erotyczny przedmiot !

   czepiajew (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   z tego co publicznie, w mediach to męska nagość obojętnie w jakim gatunku - jest naturalna, dostępna dla każdego ! damska, oooo to już wyższa szkoła jazdy ! nie wolno pokazywać poniżej pasa nawet w...rozwiń całość

   z tego co publicznie, w mediach to męska nagość obojętnie w jakim gatunku - jest naturalna, dostępna dla każdego ! damska, oooo to już wyższa szkoła jazdy ! nie wolno pokazywać poniżej pasa nawet w programach edukacyjnych, co wygląda absurdalnie i jest seksistowkie w stosunku do mężczyzn ! ale kogo to obchodzi, ważna jest tylko kobieta i ... i tak dalej.zwiń

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Gry On Line - Zagraj Reklama