Greenaway i Stuhr w Łodzi na "Cinergii" [ZDJĘCIA]

  Greenaway i Stuhr w Łodzi na "Cinergii" [ZDJĘCIA]

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Greenaway i Stuhr w Łodzi na "Cinergii" [ZDJĘCIA]
  1/13
  przejdź do galerii

  ©Maciej Stanik

  Już pierwszy dzień 19. Forum Kina Europejskiego "Cinergia" sprowadził do Łodzi filmowców światowej rangi. I to nie tylko Petera Greenawaya...
  Emocji nie brakowało już od piątkowego poranka. Wśród pierwszych pokazów 19. FKE znalazł się najnowszy film tureckiego reżysera Ferzana Ozpetka "Zapnijcie pasy", który przed południem można było obejrzeć w kinie Szkoły Filmowej.

  Po pokazie odbyło się spotkanie z reżyserem oraz grającą w filmie główną rolę Katarzyną Smutniak, polską aktorką i modelką (jest m.in. twarzą marki Giorgio Armani). Za rolę zmagającej się z rakiem kobiety Smutniak otrzymała w czerwcu nagrodę Nastro d'argento, jeden z najważniejszych laurów, przyznawany przez włoskich krytyków od lat 60. Do Łodzi Smutniak przyjechała z rodziną, w tym małym dzieckiem.

  W piątkowe popołudnie w auli Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego gościł wybitny brytyjski reżyser-eksperymentator Peter Greenaway, laureat m.in. Złotej Palmy w Cannes. Artysta w swoim wykładzie mówił m.in. o konieczności przełamania nudne relacji między płaskim kinowym ekranem a wpatrującym się w niego widzem.

  - Kino umarło w 1993 roku, kiedy nastąpiło przejście od celuloidu do digitalizacji, ale narodziło się nowe kino - mówił. - Kino architektoniczne, które nie jest zamknięte żadną przestrzenią, ale może być prezentowane na każdym kształcie.

  Jak przyznają organizatorzy "Cinergii", Peter Greenaway nosi się z zamiarem zrealizowania w Łodzi teatralno-malarskiego projektu z finałem na FKE w 2015 roku.

  W piątek wieczorem festiwal otworzył oficjalnie film "Obywatel" w reż. Jerzego Stuhra. W sobotę 8 listopada o godz. 16 "Zapnijcie pasy" będzie można zobaczyć ponownie w kinie "Charlie". Po projekcji odbędzie się spotkanie z twórcami filmu. Z kolei w kinie "Polonia" o godz. 19 odbędzie się inauguracja cyklu Nowe Kino Tureckie. Wprowadzenie do niego wygłosi Jan Topolski. Również w sobotę po pokazie filmu "Żywie Biełaruś" (początek o godz. 16.30) odbędzie się spotkanie z odtwórcą głównej roli, Vincentem Papko. W niedzielę w "Polonii" po pokazie "Kamczatki" o godz. 18 z widzami spotka się Jerzy Kowynia, reżyser i scenarzysta.

  W poniedziałek w "Polonii", po komedii "Facet niepotrzebny od zaraz" (godz. 19) odbędzie się spotkanie z aktorką Katarzyną Maciąg. Jeden z najbardziej oczekiwanych filmów tego roku, "Hardkor Disko", uhonorowany Grand Prix "Wielki Jantar" na 33. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film", będzie pokazany we wtorek o godz. 17 w kinie "Charlie" (po pokazie z gośćmi spotka się reżyser Krzysztof Skonieczny).

  W środę w "Polonii" o godz. 18 rozpocznie się finał zorganizowanego po raz pierwszy Konkursu Polskiej Piosenki Filmowej "Kamer-Ton" z udziałem jury: Zbigniewa Zamachowskiego, Sonii Bohosiewicz, Jacka Bieleńskiego i Janusza Rudnickiego. Odbędzie się też spotkanie z muzykiem Tymonem Tymańskim, autorem scenariusza do prezentowanego na FKE filmu "Polskie gówno".

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jerzy szczur?

  Max Damage (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  wynarodowiony antypolak.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Smakowity kąsek /od kąsania/

  du Peck (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Proponuje wystukać - Piszczenie Stuhrów - i poczytać m.in o tym rodzie i ich filmie "Obywatel". Naprawdę warto.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pokazcie widzom https://vimeo.pl/110486460

  wladze zamierzaja wykorzystac i wykiwac kolejnego filmowca? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  zobaczie jak zdanowska oszukala Lyncha
  Https://vimeo.com/110486460

  Polecamy

  Akcja

  Akcja "Dzieci Dzieciom" w Galerii Łódzkiej - zakończona! [VIDEO]

  Człowiek Roku 2017. Trwa głosowanie!

  Człowiek Roku 2017. Trwa głosowanie!

  Nasza Historia - prenumerata cyfrowa z książką w prezencie [SPRAWDŹ]

  Nasza Historia - prenumerata cyfrowa z książką w prezencie [SPRAWDŹ]

  Nasza akcja charytatywna

  Nasza akcja charytatywna