Ważne
  Ojciec Stefan Miecznikowski: warszawiak, który całym sercem...

  Ojciec Stefan Miecznikowski: warszawiak, który całym sercem ukochał robotniczą Łódź [ZDJĘCIA]

  Anna Gronczewska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Ojciec Stefan Miecznikowski
  1/7
  przejdź do galerii

  Ojciec Stefan Miecznikowski ©Reprodukcja Grzegorz Gałasiński/Archiwum Łodzi

  Sylwetkę ojca Stefana Miecznikowskiego, duchowego przywódcy łódzkiej opozycji, wychowawcę wielu pokoleń młodzieży, duszpasterz ludzi w pracy przypomina w dziesiątą rocznicę śmierci piękna wystawa zorganizowana przez Muzeum Miasta Łodzi.
  Jego wychowankowie nazywali go "Mieczem". Podkreślali, że choć był małej postury, to charakteryzował się wielkim duchem.

  - Podnosił do góry miecz i od razu tyle dobra sypało się na nas - dodawali wychowankowie ojca Miecznikowskiego.

  Stefan Miecznikowski urodził się 25 sierpnia 1921 roku w Warszawie, przy ul. Chopina.

  - Tam jednak spędziłem tylko lata niemowlęce - opowiadał nam przed laty. - Moi rodzice mieszkali w Brwinowie, pod Warszawą. Dziadek był tam dróżnikiem kolejowym. Gdy byłem niemowlakiem, rodzice przeprowadzili się do Pruszkowa. Mieszkaliśmy na Żbikowie.

  Tam mały Stefan zaczął chodzić do szkoły. Podobno jako dziecko był urwisem.

  - Raz przewijałem się przez metalową barierkę i rozbiłem sobie głowę - wspominał swe dzieciństwo ojciec Stefan. - Byłem cały zalany krwią. Mimo że byłem poszkodowany, to dostałem lanie od taty. Miałem surowego ojca.

  Z Pruszkowa rodzina ojca Stefana przeniosła się znów do Warszawy. Zamieszkali na Bródnie. Stefan Miecznikowski zaczął chodzić do gimnazjum im. Lisa-Kuli. Tu rozpoczęła się jego harcerska przygoda. Należał do 51. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej im. Stefana Czarneckiego. By zarobić pieniądze na obozy harcerskie, organizowali różne przedstawienia teatralne, zwłaszcza jasełka.

  - Na początku grywałem w nich diabełka - lubił opowiadać ojciec Stefan. - Potem byłem starszym diabłem, a swoją teatralną karierę zakończyłem jako Lucyfer...

  Ksiądz Miecznikowski swe przyrzeczenie harcerskie składał w jednym z podwarszawskich lasów. A w 1935 roku, już jako pełnoprawny harcerz, pojechał na zlot do Spały. W czasie wojny, w 1940 roku, postanowił wstąpić do Towarzystwa Jezuickiego.

  - Powołanie zakiełkowało we mnie gdy sprowadzono do Polski relikwie świętego Andrzeja Boboli - wyjaśniał ojciec Stefan. - To sprawiło, że głębiej zainteresowałem się sprawami religijnymi. Powołanie powoli dojrzewało.

  Gdy wstąpił do zakonu, nie miał jeszcze matury. Skierowano go więc na tajne komplety. W 1943 roku zdał egzamin maturalny. Po tym poszedł na studia filozoficzne do Nowego Sącza. Skończył je w 1946 roku. Z Nowego Sącza przeniesiono go do Krakowa, na studia teologiczne.

  Święcenia kapłańskie przyjął w 1950 roku, z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego. Pierwszą mszę świętą odprawiał w swym ukochanym kościele pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli na warszawskim Mokotowie, przy ul. Rakowieckiej.

  Po święceniach skierowano go do Kalisza. Został pomocnikiem magistra nowicjatu. Pracował z młodymi jezuitami. Ale już po roku przeniesiono go do Lublina. Stamtąd ojciec wyjechał na studia do Rzymu. Początkowo były problemy.

  - Władze nie chciały mi dać paszportu - tłumaczył ojciec Miecznikowski. - Były bowiem negatywnie nastawione do jezuitów. Ale dzięki osobistej interwencji kardynała Hlonda dostałem w końcu paszport.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Gry On Line - Zagraj Reklama