Jak żyć z nadciśnieniem

Jak żyć z nadciśnieniem

Dorota Domienik

Dziennik Łódzki

Aktualizacja:

Dziennik Łódzki

Jak żyć z nadciśnieniem
1/2
przejdź do galerii

©123RF

Na nadciśnienie choruje około 9 milionów osób w Polsce. W grupie pacjentów powyżej 65 roku życia może to być nawet powyżej 80 proc. populacji. Liczba chorych stale rośnie, co idzie w parze z rosnącym problemem otyłości i zbyt małą aktywnością fizyczną. Szacuje się, że w 2025 roku nadciśnieniem tętniczym dotkniętych będą już 2 miliardy osób na świecie. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, choroba ta jest obecnie głównym czynnikiem ryzyka przedwczesnego zgonu.
Jednym z poważniejszych zaniedbań pacjentów z nadciśnieniem jest rezygnacja z leczenia. Często, gdy nie czują poprawy, zaprzestają dalszego przyjmowania leków. Po roku od diagnozy rzuca leczenie około 20 proc. pacjentów, po 9 latach - ponad 90 proc.

- Nie lecząc właściwie nadciśnienia narażamy się na zawał serca, udar mózgu, choroby nerek, niewydolność serca i inne groźne powikłania. Pamiętajmy, żeby nie przerywać zapisanego przez specjalistę leczenia.
Dla własnego dobra zadbajmy również o prawidłową wagę ciała. Ograniczmy spożycie alkoholu i rzućmy palenie. Zmiana trybu życia, odpowiednia dieta, regularny ruch zwiększą skuteczność zażywanych leków u osób z nadciśnieniem, a innych mogą uchronić przed chorobą - apeluje prof. Zbigniew Gaciong, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Nie wolno na własną rękę odstawiać przepisanych przez lekarza środków, ani zmieniać ich dawkowania. Jeśli po zażyciu leków samopoczucie jest gorsze lub wartości ciśnienia nie uległy obniżeniu, trzeba jak najszybciej wrócić do lekarza z prośbą o modyfikację terapii.

Przyczyny nadciśnienia nie tylko w genach, ale i w stylu życia

Przyczyny choroby mogą być różne. O wartości ciśnienia decydują czynniki genetyczne i środowiskowe związane ze stylem życia. Jednak za zdecydowaną większość przypadków choroby odpowiada niezdrowy tryb życia: nadmiar spożywanych kalorii, nadużywanie soli i alkoholu, mało ruchu, dużo stresu, brak snu.
O nadciśnieniu mówimy, kiedy ciśnienie tzw. górne, czyli skurczowe wynosi co najmniej 140 mm Hg, a ciśnienie tzw. dolne - 90 mm Hg. Niestety, bardzo często nadciśnienie nie daje żadnych objawów. Jeśli pojawiają się dolegliwości, mogą stanowić objaw powstałych już poważnych powikłań tej choroby.

Znaczące czynniki ryzyka nadciśnienia to nadwaga i otyłość. Szczególnie zagrożone nadciśnieniem są osoby cierpiące na cukrzycę i choroby nerek, a także pacjenci z podwyższonym poziomem cholesterolu (pow. 190 mg/dl cholesterolu całkowitego i powyżej 115 mg/dl cholesterolu LDL).


Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Załączniki (1)

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Sprawdź swój HOROSKOP

Sprawdź swój HOROSKOP

Media społecznościowe jak proca dla Dawida

Media społecznościowe jak proca dla Dawida

Niezawodne światłowody (materiał informacyjny Orange)

Niezawodne światłowody (materiał informacyjny Orange)

Inspiracje na wakacyjne wypady? Mamy to!

Inspiracje na wakacyjne wypady? Mamy to!