Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za parkowanie pod łódzkimi szpitalami płacą także inwalidzi

Ewelina Dobrysiewicz
W Centralnym Szpitalu Klinicznym w Łodzi obowiązuje opłata za parkowanie na terenie placówki, płacą także inwalidzi
W Centralnym Szpitalu Klinicznym w Łodzi obowiązuje opłata za parkowanie na terenie placówki, płacą także inwalidzi Grzegorz Gałasiński
Łódzkie szpitale wydzierżawiają prywatnym firmom teren przy placówkach. Te budują tam parkingi i żądają opłat, także od niepełnosprawnych.

Wiesław Niewiadomski wraz z niepełnosprawną żoną przyjechał do Centralnego Szpitala Klinicznego w Łodzi przy ulicy Czechosłowackiej.

- Moja żona ma orzeczoną niepełnosprawność i na terenie całej Łodzi parkuje bezpłatnie. Powiedziałem to osobie, która stała przy szlabanie. Dowiedziałem się, że ich to nie obowiązuje, bo tu jest szpital, a nie grunt miejski - opowiada pan Wiesław.

- Dla osób o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wydawane są abonamenty ze stawką zerową, upoważniające do bezpłatnego parkowania w całym obszarze strefy płatnego parkowania, w miejscach przeznaczonych do postoju pojazdów. Abonamenty nie upoważniają do bezpłatnego postoju na parkingach prywatnych - mówi Jacek Sarzało, naczelnik wydziału komunikacji społecznej ZDiT.

Teren, na którym znajduje się parking, należy do Uniwersytetu Medycznego i został wydzierżawiony firmie, która pobiera opłaty za parkowanie.

- Karty parkowania osób niepełnosprawnych nie obowiązują na terenie tego miejsca, bo nie jest to przestrzeń miejska. To teren prywatny, który nie należy do gminy miasta Łódź. To zgodne z przepisami - mówi Ewa Paczkowska, dyrektor do spraw nieruchomości UM.

Podobnie sytuacja wygląda w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. M. Kopernika w Łodzi. Część parkingu, którego teren przylega do szpitala, jest płatna - 2 zł za godzinę. Naprzeciwko placówki znajduje się teren miejski i tam można już parkować za darmo. Płatny parking znajduje się także przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. WAM przy ul. Żeromskiego.

- Jeżeli przyjeżdża osoba niepełnosprawna, musi wjechać główną bramą, wtedy zostaje skierowana na miejsce, gdzie może bezpłatnie się zatrzymać na czas wizyty - mówi Jacek Dudek, rzecznik prasowy szpitala.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki