Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łódzkiem jest najwięcej cukrzyków. Diabetolodzy alarmują, że wystarczy zmienić tryb życia

Magdalena Barczykowska
Dziennik Łódzki/archiwum
Większość przypadków zachorowań na cukrzycę typu II można by opóźnić a nawet ich uniknąć dzięki stosowaniu zasad zdrowego stylu życia.

Z danych Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej wynika, że - dzięki zdrowemu stylowi życia - można uniknąć lub opóźnić ponad 70 proc. przypadków zachorowań na cukrzycę typu 2. Światowy Dzień Cukrzycy, który niedawno obchodziliśmy, to dobra okazja do refleksji i zmiany trybu życia.

- 90 procent zachorowań na tę chorobę to cukrzyca typu II, czy ta na którą "pracujemy" sobie sami. Cukrzyca typu I najczęściej ma podłoże genetyczne, typu II wiąże się ze złą dietą i siedzącym trybem życia. Przerażające jest to, że praktycznie z roku na rok przesuwa się granica wieku osób, u których rozpoznajemy cukrzycę typu II. Kiedyś były to osoby starsze, dziś do naszych gabinetów przychodzą 30- i 40-latkowie a nawet dzieci.

Większość z nich jest otyła i zmaga się z nadciśnieniem, bo musimy pamiętać, że cukrzyca nie jest chorobą odosobnioną - mówi Agnieszka Lipińska, lekarz diabetolog z Centrum Medycznego Argo w Łodzi.

Według lekarzy, wielu zachorowań można by uniknąć. Jak? Wystarczy zmienić dietę i zacząć się ruszać.

- Zmiany zaczynamy od nawyków żywieniowych. Zamiast tłustych mięs i węglowodanów, jemy chude mięsa i warzywa.

Węglowodany w naszej diecie nie powinny przekraczać 50 procent a, niestety, często za sprawą fast-foodów, słodyczy i napojów gazowanych stanowią większość. Napoje gazowane często przyczyniają się do powstania cukrzycy typu II u dzieci, które piją je w nadmiarze, nie zdając sobie sprawy z ich szkodliwości - mówi Agnieszka Lipińska.

Oprócz zdrowej diety w profilaktyce cukrzycy typu II niezwykle ważna jest aktywność fizyczna.

- To nie muszą być żadne sporty wyczynowe. Złoty standard to ćwiczenie trzy razy w tygodniu po 30 minut. Może to być nawet spacer.

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
Ważniejsza od wyboru aktywności jest jej regularność. Większość z nas ma tendencję do wielkich zrywów, które kończą się pojednej wizycie na siłowni, a to nam niczego nie załatwi - mówi Agnieszka Lipińska. - Musimy zdać sobie sprawę, że każda regularna aktywność fizyczna nie tylko przyspiesza nam metabolizm, ale także poprawia wydolność serca - dodaje.

Zmianę stylu życia warto zacząć już dziś. Uzupełnieniem zdrowej profilaktyki będą regularne badania.

- Wystarczy raz w roku zrobić podstawowe badania krwi np. poziom cukru, cholesterol, lipidogram a także badanie moczu. Wielu pacjentów dziś jest bardzo późno diagnozowanych przez to, że nie poddają się rutynowym badaniom, które pozwalają bardzo szybko wykryć chorobę - mówi lekarka.

Osoby, które chorują na cukrzycę albo te, które podejrzewają, że mogą być nią zagrożone mogą zgłosić się na bezpłatne konsultacje diabetologiczne z okazji Międzynarodowego Dnia Cukrzycy w Centrum Medycznym Argo 25 listopada i 16 grudnia.

Zapisy: tel. 42 632-14-05 lub 531-000-520.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki