"Jungle people" w Teatrze Studyjnym w Łodzi: Dżungla, śpiew,...

  "Jungle people" w Teatrze Studyjnym w Łodzi: Dżungla, śpiew, taniec i bezsens na scenie [RECENZJA]

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  "Jungle people" w Teatrze Studyjnym w Łodzi: Dżungla, śpiew, taniec i bezsens na scenie [RECENZJA]
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Łukasz Kasprzak

  Niedorobiony, niedomyślany i niedoreżyserowany jest trzeci w sezonie spektakl Teatru Studyjnego łódzkiej Szkoły Filmowej. Zrobił go młody reżyser Paweł Świątek, wychwalany dwa lata temu za "Pawia królowej" w Starym Teatrze. Z tym samym co wtedy dramaturgiem, Mateuszem Pakułą, przygotował na motywach "Księgi dżungli" Kiplinga "Jungle people".
  Pakuła napisał swój tekst, a idzie to tak. Dżungla (Maria Szafirska) żali się, że ludzie są źli i ino Mowgli (Mateusz Rzeźniczak) może jej, degradowanej, pomóc (dlaczego ma być on jak Kapitan Planeta z ekologicznej kreskówki z lat 90. - nikt nie wie). Ale porwało go plemię małp, które ma być karykaturą współczesnych ludzi, zanurzonych w internecie i powierzchownych relacjach.

  Mowgli chętnie z nimi tańczy, ale też próbuje uciekać i wygłasza mówki o rodzeniu się osobowości.
  Dżungla wysyła po niego panterę (Sylwia Madejska) i misia (Paulina Nadel). Chcą skaptować lwa (Miłosz Karbownik), ale ten woli uprawiać jakiś odłam buddyzmu. Idą sami. Zostają pobici, zabici, a nawet zgwałceni (lub nie, bo potem mają się nieźle). Wchodzi lew i nokautuje małpy. Wchodzi Mowgli i ożywia misia i panterę. Wszyscy tańczą.

  Żeby było jasne. Można sobie pofolgować ze starą powieścią dla dzieci, ale trzeba tylko wiedzieć po co.

  W "Studyjnym" odpowiedź jest zawsze prosta: by pokazać, co potrafią adepci aktorstwa. Z "Jungle" dowiemy się, że potrafią się wygłupiać. Bo tu nie ma ról, są tylko kiepskie grepsy. I humor jak z kreskówek, który sprawdza się może przy postaci misia Baloona, ale rozciągnięty na całą realizację - żenuje. I do tej niewyrafinowanej zabawy konwencją sprowadza się reżyseria.

  Na inauguracji Festiwalu Szkół Teatralnych w 2013 r. studenci ci pokazali spore talenty wokalne i taneczne. Teraz mieli nimi błysnąć przed jury. Ktoś wymyślił, że zrobią to dyskotekowymi podrygami i śpiewając jak ambitniejsza kapela garażowa, z głosami ustawionymi w cały świat, nie przypominając adeptów uczelni artystycznej. Z programu wynika, że nie zaproszono do tej roboty profesjonalnego opiekuna.

  Tekst Pakuły ma zerową wartość literacką i dramaturgiczną. Powstał na zasadzie: co się komu kojarzy, zgodnie z manierą wyszydzania dawno zużytego języka popkultury. I jak to nie raz bywało, ma pokazać, że autor ma "podbudowę" z mądrych książek.

  Jakby (domniemana) erudycja była gwarancją dobrego teatru. No bo jaka to logika ratować dżunglę, która raczej niemiła jest, a jej dzikie zasady (w naszym "realu") powinniśmy "uczłowieczyć"? I co mają zrobić pedagodzy "filmówki" ? Puścić "Jungle" na FST, skoro studenci włożyli w niego pracę? Zrezygnować? I tak, i tak krzywda.

  Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   no jednym słowem

   pupa robi kupę (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   i puszcza bąki - w sam raz do programu " Dotknij Teatru" - pierdziu! A poza tym "Nie dotykaj !!!, to nie będzie brzydko pachnieć".

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama