Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mediacje sądowe w Łódzkiem. Coraz więcej osób korzysta z usług mediatora

Wiesław Pierzchała
Polskapresse/archiwum
Na Zachodzie mediacje sądowe są na porządku dziennym, natomiast w Łódzkiem dopiero raczkują.

Jeśli dwie strony konfliktu nie chcą się kłócić w domu lub w sądzie, do akcji wkraczają mediatorzy. Robią wszystko, aby pogodzić zwaśnionych i zawrzeć ugodę. Na Zachodzie, a zwłaszcza w USA, jest to normą.

W Polsce mediatorzy są jeszcze zbyt mało znani i zbyt rzadko wykorzystywani, ale...

- W sądach okręgu łódzkiego w minionym roku na 111 wniosków o podjęcie mediacji, 25 spraw zakończyło się podpisaniem porozumienia. Trzeba wierzyć, że to dobry początek, by usprawnić pracę sądów - ma nadzieję Grażyna Jeżewska z biura prasowego Sądu Okręgowego w Łodzi.

Mediatorem może być np. prawnik, psycholog, socjolog lub ekonomista.

- Najczęściej mediacje dotyczą spraw rodzinnych, np. kontaktów rodziców z dziećmi - mówi mediator Joanna Główka.

W sprawach rodzinnych i cywilnych na liście mediatorów Sądu Okręgowego w Łodzi jest 31 podmiotów: fundacji, stowarzyszeń itp., a w sprawach karnych zarejestrowanych jest 37 mediatorów.

- Jedna z moich mediacji między byłymi małżonkami dotyczy tego, w jaki sposób ojciec może spotykać się z małą córeczką w weekendy, podczas wakacji itp. - opowiada mediator łódzkiego sądu Krzysztof Kosiorek.

- Spotkałem się z ojcem i matką i wszystko przebiegało pomyślnie. Wydawało się, że ugoda szybko zostanie zawarta.

Niestety, stało się inaczej, bo swoje uwagi zaczęli dodawać poza miejscem mediacji bliscy zwaśnionych stron. W efekcie stanowiska stron zaczęły się rozjeżdżać. Dziś sytuacja jest taka, że porozumienie coraz bardziej się oddala.

Mediacje mogą się odbywać w sądach, komisariatach, prokuraturach lub w siedzibach organizacji pozarządowych. Mediatorzy przyznają, że podczas negocjacji nie tylko pisemna ugoda jest ważna. Bywa, że obie strony są tak skonfliktowane, że na co dzień nie mogą patrzeć na siebie. Negocjacje sprawiają, że pod wpływem mediatora znów potrafią nawiązać dialog, w sposób spokojny i kulturalny przedstawić swoje żale, pretensje i oczekiwania.

Jednak nie wszystkie mediacje są spokojne i kończą się pomyślnym finałem. W 2013 r. w sprawach cywilnych łódzkiego okręgu sądowego odbyły się 24 mediacje, z których jedynie 10 zakończyło się ugodą.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki