Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Łódzka czwarta wśród najpopularniejszych uczelni w Polsce

Maciej Kałach
Władze Politechniki Łódzkiej są przekonane, że kandydaci postrzegają tę uczelnie jako bardzo atrakcyjną
Władze Politechniki Łódzkiej są przekonane, że kandydaci postrzegają tę uczelnie jako bardzo atrakcyjną Krzysztof Szymczak
Politechnika Łódzka jest czwarta wśród najpopularniejszych uczelni - wynika z rankingu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Ministerstwo podsumowało tegoroczną rekrutację na studia i opublikowało listę uczelni, które zebrały najwięcej kandydatów na jedno miejsce w naborze na studia stacjonarne pierwszego stopnia oraz na jednolite magisterskie. W zestawieniu zdecydowanie dominują politechniki. Za warszawską (7,9 kandydata na miejsce), znalazła się gdańska (6,6), poznańska (5,9) i łódzka (5,7).

- Widać, że młodzi ludzie zorientowani są coraz bardziej praktycznie i zastanawiają się, po jakich uczelniach mają perspektywy zatrudnienia - podsumowuje dominację politechnik w swoim komunikacie profesor Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki.

Dla profesora Sławomira Wiaka, prorektora ds. edukacji PŁ, wysokie miejsce w rankingu to sygnał dla młodych ludzi, że Łódź jest atrakcyjnym miejscem studiów, a nasza politechnika gwarantuje atrakcyjne studia z punktu widzenia zawodowej przyszłości i własnego rozwoju.

- Zdecydowana większość naszych absolwentów w krótkim czasie po ukończeniu studiów znajduje zatrudnienie - informuje profesor Wiak.

W tym roku na PŁ największym powodzeniem cieszyła się inżynieria biomedyczna (11 kandydatów na jedno miejsce).

W rankingu ministerstwa liczba kandydatów oznaczała liczbę zgłoszeń na wszystkie kierunki w rekrutacji. W przypadku gdy jedna osoba zapisywała się na więcej niż jeden kierunek, uczelnia uwzględniała w danych, wysyłanych do ministerstwa, wszystkie zgłoszenia takiego posiadacza matury.

Lider rankingu, Politechnika Warszawska, w ramach jednej opłaty rekrutacyjnej dopuszcza, aby jedna osoba wysłała pięć zgłoszeń na różne kierunki studiów.

Kandydat na Politechnikę Łódzką, płacąc raz (85 zł), mógł zapisać się na na osiem kierunków studiów. Układał je od najbardziej do najmniej preferowanego i dostał się na ten, na który wystarczyło mu punktów z matury. - Są kandydaci bardzo zorientowani na jeden rodzaj studiów, bo chcą zostać architektami i nikim innym, ale są też tacy, którzy korzystają z opcji wyboru ośmiu kierunków - informuje Ewa Chojnacka, rzeczniczka Politechniki Łódzkiej.

W zapowiedziach przed rekrutacją 2014/15 nasza politechnika informowała o 4.840 miejscach, przygotowanych na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia. Oznacza to, iż PŁ odnotowała około 27 tysięcy zgłoszeń. Wczoraj nie uzyskaliśmy z uczelni odpowiedzi, od ilu osób pochodziły te zgłoszenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki