Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policjanci drogówki dostaną nowoczesne narkotesty. Będzie więcej kontroli

Malwina Szczygłowska
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Piotr Krzyżanowski
Kierowcy, którzy siadają za kółkiem po spożyciu narkotyków powinni zacząć się bać. Wrocławska drogówka zostanie wyposażona w nowoczesne narkotesty. Dzięki nim, podczas kontroli drogowej policjanci będą wstanie wyłapać kierowców stwarzających zagrożenie.

Narkotesty są drogie w użytkowaniu, ponieważ mają zastosowanie jednorazowe. Dlatego też policjanci drogówki posiadają ich niewiele lub w ogóle. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nie nakazuje wożenia ich w każdym radiowozie i nie zamierza takiego nakazu wydać. Wyposażenie policjantów w narkotesty jest więc w gestii poszczególnych komend i niejednokrotnie zdarza się, że na ich zakup i przekazanie mundurowym decydują się samorządy, gdyż policji na nie po prostu nie stać.

To się zmieni we Wrocławiu. Policja dostała na ten cel 200 tys. zł. - Na razie została podpisana umowa. Teraz będziemy szukać odpowiedniej klasy urządzeń, na które wydamy powierzone nam pieniądze – komentuje sprawę st. asp. Paweł Petrykowski, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu.

Już niedługo możemy się spodziewać takich kontroli na ulicach Wrocławia. Działanie urządzenia testującego zawartość narkotyków w organizmie kierowcy jest bardzo jasne i przejrzyste, a jego wynik może okazać się ważnym dowodem w sprawie złapanego kierowcy.

Jeżeli policjanci w trakcie wykonywania czynności służbowych będą podejrzewać, że kontrolowany kierowca może być pod wpływem narkotyków, poddadzą go badaniu. Funkcjonariusze pobierają wówczas na specjalną kasetą próbkę śliny, którą analizuje urządzenie. Test wskazuje czy kierowca jest pod wpływem m.in. amfetaminy, kokainy, metadonu, opiatów lub THC, a także modyfikowanej amfetaminy. Do badania zostaje dołączony wydruk, który może być dowodem w sprawie.

Narkotesty nie będą jedynym nabytkiem policji. Otrzyma ona również 100 urządzeń mierzących poziom alkoholu w wydychanym powietrzu. Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Wojewódzkiej Policji otrzyma specjalistyczny sprzęt przeznaczony do dokumentowania, analizowania i rekonstruowania wydarzeń drogowych.

- Pracownia Badań Wypadków Drogowych już istnieje. Mamy wyszkolony personel w zakresie analizowania dowodów z wypadków drogowych. Właściwie czekamy tylko na odpowiedni sprzęt, aby ruszyć z działaniami. Nowa pracownia będzie bardzo przydatna. Teraz musimy czekać na analizy biegłych dosyć długo. Dzięki pozyskanemu sprzętowi nasza praca będzie zdecydowanie sprawniejsza – tłumaczy st. asp. Petrykowski.

Co na to wrocławscy kierowcy? - Nie mam nic przeciwko. Powinny być częstsze, zarówno na zawartość alkoholu, jak i narkotyków w organizmie. Może to ograniczałoby takie wypadki, jak ten w Kamieniu Pomorskim. Trzeba pamiętać, że zarówno po alkoholu, jak i po narkotykach człowiek ma osłabioną koncentrację. Za kierownicę powinni siadać tylko w zupełności trzeźwi ludzie – mówi Andrzej Jurek, wrocławianin.

- Ja się nie boję takich kontroli. To świetny pomysł! - dodaje Julia Bednarska, świeżo upieczony kierowca z Wrocławia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska