Absolwenci Uniwersytetu Medycznego w Łodzi badają, jak się...

  Absolwenci Uniwersytetu Medycznego w Łodzi badają, jak się żyje biegaczom z województwa

  Maciej Kałach

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Parkrun Łódź w parku Poniatowskiego - 22 listopada 2014 r.
  1/2

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Grzegorz Gałasiński

  Liczba biegaczy w Łódzkiem rośnie, ale brakuje badań, czy i jak ta pasja poprawia jakość ich życia. Zaczęli je dwaj absolwenci Uniwersytetu Medycznego
  Dominik Wojtczak i Szymon Suwała, młodzi lekarze po Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, przepytują biegaczy z naszego województwa - pojawiają się na amatorskich zawodach i zachęcają do wypełniania ankiety.

  W formularzu pytają m.in. o porównanie wyglądu ciała biegacza z okresu zanim ten zaczął trenować i obecnie oraz o zadowolenie z seksu. Roboczo zakładają, że satysfakcja z różnych dziedzin życia biegacza rośnie.


  Młodzi lekarze chcą wyniki swoich badań opublikować w jednym z międzynarodowych czasopism, badających powiązania medycyny i sportu, liczą, że wyniki przydadzą się także władzom województwa.

  Oprócz wpływu biegania także na jakość snu, pozbywanie się ewentualnej nadwagi czy poziom stresu, Dominik Wojtczak i Szymon Suwała pytają o związki biegaczy ze służbą zdrowia.

  - Nasze tezy zakładają, że część biegaczy przed startami oraz ciężkimi treningami zasięga konsultacji u lekarza i uważa to za potrzebne - mówi Wojtczak, który sam biega. - Natomiast inna grupa, choć nie bada się konkretnie przed bieganiem, i tak ma z różnych okazji wykonywane szereg ważnych badań, które całkiem dobrze monitorują stan zdrowia.

  Inna teza do zweryfikowania zakłada, że regularne bieganie wzmacnia układ odpornościowy, ale przeszarżowanie może skończyć się dokuczliwą infekcją.

  Przez pierwszy tydzień od publikacji ankiety jej autorzy uzyskali już ponad setkę odpowiedzi. Formularz można znaleźć na Facebooku, odnajdując wydarzenie, noszące nazwę "Biegacze województwa łódzkiego okiem lekarza". Wojtczak i Suwała zbierają odpowiedzi do końca grudnia.

  Całkowitą liczbę biegaczy w województwie oszacować trudno. Ostatnią edycję łódzkiego maratonu ukończyło ponad 1.600 zawodników, przy jego okazji 2,5 tysiąca innych przebiegło się na towarzyszącym dystansie 10 kilometrów.

  Wielkie zawody są płatne, ale popularnością cieszą się też imprezy bezkosztowe - np. w zawodach Parkrun, organizowanych przez zapaleńców w łódzkim parku Poniatowskiego, na dystansie 5 km co sobotę bierze udział około 200 osób.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Stracone zaufanie do tej gazety za 3... 2... 1...

   stud.umed (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

   Ooo, znów znikające komentarze :) Dobrze, że przynajmniej lekarze z UMedu będą zawsze patrzeć trzeźwym okiem na takie badania... Szkoda, że moderator uważa, że zwykłym ludziom uczciwość...rozwiń całość

   Ooo, znów znikające komentarze :) Dobrze, że przynajmniej lekarze z UMedu będą zawsze patrzeć trzeźwym okiem na takie badania... Szkoda, że moderator uważa, że zwykłym ludziom uczciwość dziennikarska się nie należy.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pozdrawiam

   Marcin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 6

   Ankieta to jedna z najprostszych metod badań, ale i takie powinny cieszyć. Oby z tego coś wyszło :)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bardzo fajnie!

   Maratończyk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 3

   Bardzo ciekawy temat, z całą pewnością wypełnię ankietę - życzę autorom udanych wyników

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bezpośredni link do ankiety

   Dominik Wojtczak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 12

   Zapraszam wszystkich pełnoletnich biegaczy z województwa łódzkiego, którzy jeszcze "się nie spisali".

   https://docs.google.com/forms/d/1OrQ_iBsJ8q7GDv1nYB7giZi_kGgZkHJzZJayW1Z6WIY/viewform?c=0&w=1...rozwiń całość

   Zapraszam wszystkich pełnoletnich biegaczy z województwa łódzkiego, którzy jeszcze "się nie spisali".

   https://docs.google.com/forms/d/1OrQ_iBsJ8q7GDv1nYB7giZi_kGgZkHJzZJayW1Z6WIY/viewform?c=0&w=1

   Pamiętajcie:
   “Jeśli biegasz jesteś biegaczem. I nie ma znaczenia jak szybko ani jak daleko biegasz. Nie ma znaczenia czy dziś jest Twój pierwszy dzień czy biegasz już dwadzieścia lat. Tu nie ma żadnego testu, licencji ani karty członkowskiej. Po prostu biegasz.” (John Bingham).zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama