Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Absolwenci Uniwersytetu Medycznego w Łodzi badają, jak się żyje biegaczom z województwa

Maciej Kałach
Parkrun Łódź w parku Poniatowskiego - 22 listopada 2014 r.
Parkrun Łódź w parku Poniatowskiego - 22 listopada 2014 r. Grzegorz Gałasiński
Liczba biegaczy w Łódzkiem rośnie, ale brakuje badań, czy i jak ta pasja poprawia jakość ich życia. Zaczęli je dwaj absolwenci Uniwersytetu Medycznego

Dominik Wojtczak i Szymon Suwała, młodzi lekarze po Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, przepytują biegaczy z naszego województwa - pojawiają się na amatorskich zawodach i zachęcają do wypełniania ankiety.

W formularzu pytają m.in. o porównanie wyglądu ciała biegacza z okresu zanim ten zaczął trenować i obecnie oraz o zadowolenie z seksu. Roboczo zakładają, że satysfakcja z różnych dziedzin życia biegacza rośnie.

Młodzi lekarze chcą wyniki swoich badań opublikować w jednym z międzynarodowych czasopism, badających powiązania medycyny i sportu, liczą, że wyniki przydadzą się także władzom województwa.

Oprócz wpływu biegania także na jakość snu, pozbywanie się ewentualnej nadwagi czy poziom stresu, Dominik Wojtczak i Szymon Suwała pytają o związki biegaczy ze służbą zdrowia.

- Nasze tezy zakładają, że część biegaczy przed startami oraz ciężkimi treningami zasięga konsultacji u lekarza i uważa to za potrzebne - mówi Wojtczak, który sam biega. - Natomiast inna grupa, choć nie bada się konkretnie przed bieganiem, i tak ma z różnych okazji wykonywane szereg ważnych badań, które całkiem dobrze monitorują stan zdrowia.

Inna teza do zweryfikowania zakłada, że regularne bieganie wzmacnia układ odpornościowy, ale przeszarżowanie może skończyć się dokuczliwą infekcją.

Przez pierwszy tydzień od publikacji ankiety jej autorzy uzyskali już ponad setkę odpowiedzi. Formularz można znaleźć na Facebooku, odnajdując wydarzenie, noszące nazwę "Biegacze województwa łódzkiego okiem lekarza". Wojtczak i Suwała zbierają odpowiedzi do końca grudnia.

Całkowitą liczbę biegaczy w województwie oszacować trudno. Ostatnią edycję łódzkiego maratonu ukończyło ponad 1.600 zawodników, przy jego okazji 2,5 tysiąca innych przebiegło się na towarzyszącym dystansie 10 kilometrów.

Wielkie zawody są płatne, ale popularnością cieszą się też imprezy bezkosztowe - np. w zawodach Parkrun, organizowanych przez zapaleńców w łódzkim parku Poniatowskiego, na dystansie 5 km co sobotę bierze udział około 200 osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Absolwenci Uniwersytetu Medycznego w Łodzi badają, jak się żyje biegaczom z województwa - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki