Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasza Historia. Grudniowe wydanie łódzkiej "Naszej Historii"

kos
Grudniowe wydanie łódzkiej "Naszej Historii" już w kioskach. Polecamy serdecznie!

Co w nowym, grudniowym wydaniu "Naszej Historii"

Syn Napoleona i Marysi z Łowicza.
Miał równie burzliwy życiorys, przeplatany niewiarygodnymi wydarzeniami, jak jego rodzice. Jacek Perzyński przedstawia niezwykłą, będącą gotowym scenariuszem kinowego hitu, biografię Aleksandra Walewskiego, urodzonego w Walewicach syna Napoleona Bonaparte i Marii z Łączyńskich Walewskiej.

Znałem Ślepego Maksa.
Menachem Bornsztajn, legendarny łódzki gangster, zwany bałuckim Robin Hoodem, czy po prostu Ślepym Maksem, niewielu osobom dał się poznać bliżej. Remigiusz Piotrowski rozmawiał z łodzianinem, który dobrze znał gangstera, a dziennikarka i pisarka Monika Piątkowska opowiedziała nam, dlaczego Ślepy Maks nie zajmował się prostytutkami.

Bezkompromisowy i kontrowersyjny Edelman.
Przeszedł nie tylko do historii Łodzi, ale i polskiej medycyny. O Marku Edelmanie, niezwykłym człowieku, wyjątkowej postaci i odważnym lekarzu, pisze Anna Gronczewska.

Jak leczono sto lat temu?
Metody dziś możemy uznać za wstrząsające: dentyści uśmierzali ból podając kokainę, na grypę podawano środki wymiotne, promieniami RTG leczono grzybicę. Magdalena Barczykowska zastanawia się, ilu chorych zostało wyleczonych, a ilu zmarło.

Ksiądz rewolucjonista.
Carscy urzędnicy w roku 1905 mieli utrapienie z księdzem Janem Żakiem z Łobudzic w powiacie łaskim. Jak niepokorny ksiądz dawał zaborcy w kość, przypomina Ewa Drzazga.

Zbłąkana kula dla Geyera.
Zginął przypadkiem, czy go zamordowano? Do dziś zagadka śmierci w 1944 roku Mariusza, najstarszego syna Karola Geyera i potomka słynnego łódzkiego przemysłowca, Ludwika Geyera, nie została wyjaśniona. Różne wersje wydarzeń, które doprowadziły do jego śmierci, przedstawia Anna Gronczewska.

Swawole wesołego biskupa.
Gdy arcybiskup gnieźnieński, Antoni Ostrowski, przyjeżdżał do swojego pałacu w Skierniewicach, dawał tam upust swojemu wybujałemu temperamentowi seksualnemu. Aneta Kapelusz śmiało wdaje się w szczegóły wydarzeń z życia sympatycznego subaryty.

Przepadli jak kamień w wodę.
Zaginięcie pięcioosobowej rodziny Bogdańskich ze Starowej Góry to jedna z najbardziej tajemniczych spraw, jakimi zajmowała się łódzka policja. Anna Gronczewska sprawdza, co dotychczas udało się ustalić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki