W spółdzielni mieszkaniowej ulga dla rodziny nie działa

  W spółdzielni mieszkaniowej ulga dla rodziny nie działa

  Alicja Zboińska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  W spółdzielni mieszkaniowej ulga dla rodziny nie działa

  ©Krzysztof Szymczak

  Pani Marzena Janasik ma Łódzką Kartę Dużej Rodziny, która zapewnia jej i bliskim liczne zniżki, między innymi do teatru, na basen, a także tańsze przejazdy komunikacją miejską. Od początku roku może także otrzymać dopłatę do odbioru śmieci. W przypadku jej rodziny w grę wchodzi kwota 7 złotych miesięcznie, która byłaby rozliczana co pół roku. Byłaby, gdyż łodzianka z tej możliwości nie może skorzystać.
  W spółdzielni mieszkaniowej ulga dla rodziny nie działa

  ©Krzysztof Szymczak

  - To prawo mają właściciele lub zarządcy nieruchomości - mówi kobieta. - Mieszkam w bloku, który należy do Spółdzielni Mieszkaniowej Chojny. Nie mogę więc sama złożyć wniosku, dlatego zwróciłam się z tym do władz spółdzielni. Jednak mi odmówiono i nie podano sensownego powodu. Poczułam, że odbyło się to na zasadzie: nie, bo nie. Kontaktowałam się także z Urzędem Miasta, ale urzędnicy nie mogą wpłynąć na decyzję władz spółdzielni.


  Łodzianka tłumaczy, że rozmowy w tej sprawie trwają już od stycznia i jak dotąd nie przyniosły rezultatu. Grzegorz Gawlik, główny specjalista w biurze prasowym Urzędu Miasta Łodzi zaznacza, że urzędnicy nie mogą wymusić na władzach spółdzielni złożenia takiego wniosku. Tłumaczy, że kilka spółdzielni już to zrobiło, z kolejnymi toczą się negocjacje.

  - Zgodnie z prawem, opłata za śmieci obciąża właściciela nieruchomości. A ulga przeznaczona dla rodzin wielodzietnych jest związana z opłatą za śmieci, jaką ponosi właściciel dla całej nieruchomości - zaznacza Gawlik. - Do złożenia deklaracji opłaty za śmieci, wnoszenia opłat oraz do bieżącego weryfikowania danych zawartych w deklaracji zobowiązany jest właściciel całej nieruchomości. To on na bieżąco powinien znać liczbę wszystkich osób zamieszkujących nieruchomość, ponieważ od niej uzależniona jest wysokość opłaty za śmieci. Musi także informować urząd o zaleganiu z wnoszeniem przez rodziny wielodzietne należności za śmieci, ponieważ w takim przypadku dopłata nie będzie im należna.

  Tymczasem Wiesław Kowalski, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Chojny, podkreśla, że spółdzielnia nie ma możliwości przetwarzania danych osobowych wszystkich mieszkańców nieruchomości, a tylko spółdzielców. Nie może więc określić, kto jest upoważniony do otrzymania ulgi. Zaznacza, że może to zrobić gmina i to jej urzędnicy powinni dokonać wypłaty bonifikaty.

  Lokatorom pozostaje w tej sytuacji złożenie skargi do rady nadzorczej spółdzielni lub nagłośnienie problemu na forum mieszkańców lub walnym zgromadzeniu członków spółdzielni.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pan prezes

   SG (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   Panie psełdo prezesie pańskim psim obowiązkiem jest załatwienie tej sprawy gdyż za czasów komuny hołduje pan taki tytuł jest pan tylko pracobiorcą a ta pani jest pańskim pracodawcą ponieważ...rozwiń całość

   Panie psełdo prezesie pańskim psim obowiązkiem jest załatwienie tej sprawy gdyż za czasów komuny hołduje pan taki tytuł jest pan tylko pracobiorcą a ta pani jest pańskim pracodawcą ponieważ wpłacając pieniądz za bardzo wysoki czynsz ma prawo do i tak symbolicznej zniżki . Tylko lenistwo spółdzielców powoduje że ten twór KOMUNISTYCZNY jeszcze istnieje. Powinni stworzyć WSPÓLNOTY i wtedy wysokość czynszu uległa obniżce. Ale chyba jest to próżne gadanie mysi umrzeć nasze pokolenie to wtedy coś morze się zmieni.??????????????????????????????????????????????

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   RSM Bawełna

   P (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   W spółdzielni "Bawełna" jest dokładnie ta sama sytuacja.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama