Uniwersytet Medyczny w Łodzi ma partnera do innowacyjnych...

  Uniwersytet Medyczny w Łodzi ma partnera do innowacyjnych rozwiązań [ZDJĘCIA]

  Paweł Patora

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Uniwersytet Medyczny w Łodzi ma partnera do innowacyjnych rozwiązań [ZDJĘCIA]
  1/4

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Uniwersytet Medyczny

  Umowę pomiędzy firmą Hagmed i Uniwersytetem Medycznym w Łodzi podpisano w środę w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym tej uczelni.
  W ten sposób zawiązało się konsorcjum naukowo-wdrożeniowe, które będzie realizowało innowacyjne projekty w celu doskonalenia istniejącego i tworzenie nowego sprzętu medycznego do leczenia chorych z zaburzeniami rytmu serca.

  Hagmed jest niewielką prywatną firmą z regionu łódzkiego, wyspecjalizowaną w produkcji jednorazowego sprzętu medycznego o znacznym zaawansowaniu technologicznym. W ofercie ma m.in. elektrody endokwitarne (do czasowej stymulacji serca) i ablacyjne (do zabiegów likwidujących arytmię).

  Z firmą tą współpracuje Klinika Elektrokardiologii Uniwersytetu Medycznego. Jak poinformował na wczorajszej konferencji dr hab. Paweł Ptaszyński z tej kliniki, około 10 proc. sprzętu używanego do zabiegów wykonywanych w klinice pochodzi z firmy Hagmed. Plany współpracy zakładają udoskonalanie elektrod stosowanych do diagnozowania i leczenia pacjentów, a także tworzenie nowych - lepszych i tańszych.

  Prof. Jerzy Wranicz, kierownik Kliniki Elektrokardiologii, podkreślił, że w CKD, gdzie istnieje bardzo nowoczesny blok operacyjny i gdzie kardiologia i kardiochirurgia są obok siebie, można przeprowadzać bardzo skomplikowane operacje usuwania z serca elektrod wszczepionych wiele lat wcześniej i że w tym zakresie liczy na sprzętowe wsparcie firmy Hagmed.

  Jednak, jak podkreśliła prof. Lucyna Woźniak, prorektor Uniwersytetu Medycznego, istotne jest to, że uczelniana klinika współpracuje z firmą Hagmed w obszarze innowacji, które bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo i jakość życia pacjentów. Dodała, że jest to wzorcowy przykład współpracy firmy i uczelni. Poinformowała też, że konsorcjum będzie występowało o dofinansowanie składanych projektów z unijnego programu Horyzont 2020 i funduszy strukturalnych.

  Dr Bartłomiej Grobelski, dyrektor Centrum Innowacji i Transferu Technologii UM, dodał, że potencjał przemysłowy firmy Hagmed i potencjał naukowy Kliniki Elektrokardiologii gwarantują powodzenie wspólnie realizowanych projektów.

  Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama