Czym się różni dożywotnia renta od odwróconej hipoteki

  Czym się różni dożywotnia renta od odwróconej hipoteki

  Andrzej Gębarowski

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Czym się różni dożywotnia renta od odwróconej hipoteki
  1/3

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  Usługi typu „renta w zamian za mieszkanie" cieszą się dużym zainteresowaniem seniorów. Wkrótce zainteresowani tą tematyką będą mogli wybierać pomiędzy dożywotnią rentą a odwróconym kredytem hipotecznym.
  Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym niedawno została podpisana przez prezydenta RP. Ustawa ta, uchwalona po czterech latach mozolnego przygotowywania przepisów prawnych, które umożliwiłyby seniorom korzystanie z kapitału "zamrożonego" w nieruchomościach, czeka dopiero na swoją realizację praktyczną, czyli na pierwszy bank, który zechce zaoferować kredyt odwróconej hipoteki. Natomiast realizowana od dawna praktyka związana z umowami renty dożywotniej, oferowanymi przez kilka spółek nazywających siebie funduszami hipotecznymi, nie ma jeszcze własnej ustawy - jej projekt jest dopiero w fazie konsultacji.


  Usługi typu „renta w zamian za mieszkanie" to propozycje dla osób w wieku (na ogół) emerytalnym, które posiadają na własność albo są współwłaścicielami mieszkania, domu albo działki. Precyzując, chodzi o własność nieruchomości, prawo wieczystego użytkowania albo spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Seniorzy, którzy zdecydują się na podpisanie umowy, otrzymają pewną kwotę pieniędzy - do comiesięcznej lub jednorazowej wypłaty - w zamian za przeniesienie prawa własności do lokum na rzecz funduszu lub instytucji finansowej.

  Tu pojawia się pierwsza ważna różnica pomiędzy oferowaną już rentą dożywotnią a kredytem odwróconej hipoteki, na który wciąż czekamy - w przypadku komercyjnych funduszy hipotecznych przeniesienie własności następuje w chwili podpisania umowy i emeryt otrzymujący pierwszą wypłatę nie jest już właścicielem swojego lokum. W przypadku odwróconego kredytu hipotecznego, o którym musimy pisać w czasie przyszłym (wiadomo - jest ustawa, brakuje praktyki), przeniesienie własności nastąpi dopiero z chwilą śmierci właściciela. Zwolennicy kredytu odwróconej hipoteki wskazują na tę różnicę, podkreślając, że tylko taki kredyt zapewni emerytowi wystarczające bezpieczeństwo transakcji, bo dopóki będzie żył, dopóty będzie właścicielem swojego lokum.

  Komercyjne fundusze hipoteczne reklamują się jednak jako w pełni bezpieczne. Twierdzą, że senior nie musi się obawiać, iż zostanie bez dachu nad głową, gdyż umowa zawarta w formie aktu notarialnego (na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego) gwarantuje mu prawo do dożywotniego zamieszkania w dotychczas zajmowanym lokalu.

  Minus tego rozwiązania polega na tym, że jeśli fundusz zbankrutuje, emeryt może mieć problem z egzekucją swoich uprawnień. Słowem - może zostać bez prawa własności i bez renty. Dlatego tak ważna jest kondycja finansowa funduszu oferującego rentę dożywotnią. Ma ona zresztą być szczegółowo uregulowana i nadzorowana w przygotowywanej obecnie ustawie.

  Oferta funduszy hipotecznych, oprócz prawa do dożywotniego zamieszkiwania, gwarantuje też na ogół dożywotnią wypłatę świadczeń. W przypadku kredytu odwróconej hipoteki okres wypłaty ustalany będzie w umowie i z założenia nie będzie on dożywotni (chyba że los tak sprawi).

  Jak już wspomnieliśmy, rentę dożywotnią oferuje w Polsce kilka funduszy hipotecznych, takich jak Fundusz Hipoteczny "Familia" i Fundusz Hipoteczny "Dom". Nie wiemy jeszcze dokładnie, jakie ograniczenia nałoży na nie przygotowywana ustawa. Z kolei odwrócony kredyt hipoteczny będą mogły oferować wyłącznie: banki i oddziały banków zagranicznych, oddziały instytucji kredytowych i instytucje kredytowe prowadzące działalność transgraniczną, które podlegają nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego lub organom nadzoru w państwach macierzystych.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zauroczenie

   LODZER (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Tego typu bzdury sa reklamowane w telewizji amerykanskiej k*** 2ej w nocy. Przypomina mi to we wczesnej noworzeczpospolitej reklamy w rodzju "praca zagranica-1000T nalezy wplacic nato a to konto....rozwiń całość

   Tego typu bzdury sa reklamowane w telewizji amerykanskiej k*** 2ej w nocy. Przypomina mi to we wczesnej noworzeczpospolitej reklamy w rodzju "praca zagranica-1000T nalezy wplacic nato a to konto. Albo jescze lepiej zakupywanie od anglikow wyrzucony szmelc samochodow terenowych z armii anggielskiej z kierownicami po prawej stronie ,ktory to nieznanej prowenencji "byznesman" wozil sie z Walesa I zalecal zakupy do polskiego wojska. To byly czasy. Teraz nastapilo wyrafinowanie oszustw bo Prezydent "podpisal" ustawe o "reverse mortgage" sciagnieta z reklam amerykanskich w telewizji-wiec musi byc prawda.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Gry On Line - Zagraj Reklama