Mała architektura w ogrodzie

  Mała architektura w ogrodzie

  Andrzej Gębarowski

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Mała architektura w ogrodzie
  1/2
  przejdź do galerii
  Skupiając się na pielęgnacji roślin ogrodowych, zapominamy niekiedy, że podstawowa funkcja naszego ogrodu nie polega na kolekcjonowaniu zadbanych roślin, lecz na stworzeniu człowiekowi warunków do wypoczynku. Ogród nie będzie więc w pełni ogrodem, jeśli nie zaaranżujemy pośród zieleni wygodnego miejsca do spokojnej rozmowy przy kawie, leżakowania, czytania lub biesiadowania.
  Kącik wypoczynkowy

  Bywa, że oczekiwania rodziny zaspokaja z początku fotel lub ławka ustawiona w cieniu drzewa, ale potem okazuje się zwykle, że byłoby o wiele wygodniej, gdyby ta ławka stała na twardym i stabilnym podłożu, a nie na miękkiej murawie.

  Po zbudowaniu utwardzonego podestu - z desek, kamieni lub kostki brukowej - szybko dojdziemy do wniosku, że mógłby nam się przydać duży stół, przy którym może zasiąść kilkoro przyjaciół.


  Meble ogrodowe

  Meble ogrodowe nie muszą być wystawne - ważne, żeby pasowały do otoczenia: te przy domu powinny harmonizować z elewacją, te wśród roślin - podkreślać ich urodę.

  Wybierając meble, należy pamiętać, że są bardzo ważną częścią ogólnej kompozycji ogrodu. Solidne i dobrze dobrane do wnętrza ogrodowego podkreślają jego walory. Mogą być kamienne, drewniane, wiklinowe, z metalu lub tworzywa sztucznego.

  A gdy mamy już nawierzchnię i meble ogrodowe, warto byłoby stworzyć oprawę naszego zakątka, wykorzystując rośliny posadzone w ozdobnych donicach i jakieś dekoracyjne detale - może rzeźbę albo małą fontannę?

  W ten sposób powstanie wyodrębniony placyk, który u osób lubiących biesiadować powinien zostać uzupełniony o grill, kominek lub miejsce na ognisko.

  Altana

  Możemy również szybko dojść do wniosku, że taki standardowy kącik wypoczynkowy nie spełnia naszych oczekiwań, natomiast o wiele lepiej spełni je klasyczna, odosobniona altana. Nieco oddalona od domu, otoczona roślinami altana tworzy nastrój oderwania od codzienności. Umożliwia wygodny odpoczynek podczas przerwy w pracach ogrodowych i organizowanie przyjęć w uroczej scenerii, nawet w upał lub podczas deszczu. Warto ustawić ją na jednej z osi widokowych, aby roztaczał się z niej atrakcyjny widok.

  Altana może mieć ściany pełne (z przeszkleniami) lub ażurowe. Czasem dolna połowa ściany jest pełna, zaś górna ażurowa. Ramy ujmujące ściany mogą być proste bądź zakończone łukowo. Najczęściej oferowane przez producentów gotowe altany zbudowane są na planie kwadratu lub wielokąta.

  Pamiętajmy jednak, że styl altany powinien być dostosowany do charakteru ogrodu. Lepiej więc - na przykład - nie zestawiać altany o konstrukcji z metalu z drewnianymi meblami ogrodowymi. W żadnym wypadku nie polecam też zestawień typu żeliwna altana plus plastikowe krzesełka. Zresztą te ostatnie - bardzo w Polsce popularne ze względu na cenę - zepsuły już wygląd niejednego ogrodu.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Gry On Line - Zagraj Reklama