Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W komisariatach w Aleksandrowie, Ozorkowie, Głownie i Strykowie nie będzie nocnych dyżurów

Jacek Losik
Likwidacja dyżurów policyjnych w godz. od 20 do 8. wzbudza kontrowersje
Likwidacja dyżurów policyjnych w godz. od 20 do 8. wzbudza kontrowersje Krzysztof Matuszyński
Od wtorku (16 grudnia) w komisariatach policji w Aleksandrowie Łódzkim, Ozorkowie, Głownie i Strykowie nie będzie nocnych dyżurów.

- Świat i przestępczość nie stoją w miejscu i policja musi reagować na zmiany - tłumaczyła likwidację nocnych dyżurów nadkom. Liliana Garczyńska z Komendy Powiatowej Policji w Zgierzu. - Przeprowadziliśmy analizę tego, kto i w jakiej sprawie odwiedza komisariaty wieczorem i w nocy. Okazało się, że bardzo mało osób przychodzi na policję, bo większość spraw zgłaszana jest telefonicznie.

Od wtorku mieszkańcy Aleksandrowa Łódzkiego, Ozorkowa, Strykowa i Głowna w pow. zgierskim nie będą mogli w nocy zgłosić popełnienia przestępstwa w miejscowym komisariacie. Dyżurka będzie otwarta tylko od 8 do 20. To są jedyne miasta w Łódzkiem, w których zajdą zmiany w komisariatach.

Wśród mieszkańców zdania na temat likwidacji nocnych dyżurów są podzielone.

- Policję trzeba lepiej wykorzystywać, a nie oszukujmy się, dyżurni raczej się w nocy obijali i pili herbatkę, niż pracowali - mówił pan Jakub, mieszkaniec Aleksandrowa. - Zastanawiam się tylko, jak taki policjant dyżurny, który do tej pory noce spędzał w ciepłym pomieszczeniu, a teraz pójdzie na patrol, będzie traktował napotkanych przechodniów?

- Boję się, że te zmiany przyniosą więcej szkody, niż pożytku - mówił ozorkowianin, który prosił o zachowanie anonimowości. - Straż miejską mogliby zlikwidować, ale policja powinna być dostępna przez 24 godziny na dobę! Sama świadomość tego, że komisariat jest otwarty, zwiększa poczucie bezpieczeństwa.

Przedstawiciele KPP w Zgierzu podkreślają, że mieszkańcy miast, w których zabraknie nocnych służb dyżurnych nie muszą obawiać się o bezpieczeństwo. Nadkom. Liliana Garczyńska zapewnia, że zmiany spowodują, że policjanci będą reagować szybciej.

- Dotychczas, dzwoniąc na 997 z Aleksandrowa, Ozorkowa, Głowna czy Strykowa i tak łączyliśmy się z dyżurnym w Zgierzu. Jemu należało opowiedzieć, skąd i w jakiej sprawie telefonujemy. Zgierski dyżurny podejmował decyzję o przekierowaniu interesanta do miejscowego komisariatu, gdzie ten musiał jeszcze raz powtórzyć historię. Od dzisiaj, jedno ogniwo z tego łańcucha wypada - mówi nadkomisarz Garczyńska.

Likwidacja nocnej służby dyżurnej to efekt procesu usprawniania pracy Komendy Powiatowej Policji w Zgierzu. 16 funkcjonariuszy, którzy do tej pory byli dyżurnymi, zostanie przeniesionych do nowych zadań i wydziałów.

W wyniku zmian powstało ogniwo wywiadowcze, które będzie działać w całym powiecie. Do jego zadań należeć ma m.in. patrolowanie ulic w nieoznakowanych radiowozach. Powiększony ma zostać też wydział do walki z przestępczością gospodarczą, który zajmuje się np. cyberprzestępczością i korupcją.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: W komisariatach w Aleksandrowie, Ozorkowie, Głownie i Strykowie nie będzie nocnych dyżurów - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki