Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź: inwestycja Politechniki zamiast fabryki

Wiesław Pierzchała
Część hal szedowych zostanie starannie odnowiona.
Część hal szedowych zostanie starannie odnowiona. Jakub Pokora
Rozpoczęła się rozbiórka niezwykle cennych i rzadkich dziś w Łodzi hal szedowych należących dawniej do imperium przemysłowego słynnego Szai Rosenblatta. W ich miejsce powstanie nowoczesny ośrodek dydaktyczny Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej - "Fabryka Inżynierów XXI wieku". Wydział ten zaczął pękać w szwach, gdyż z roku na rok przyjmuje coraz więcej studentów. Dziś jest ich 2,4 tys. i z pewnością będzie więcej.

Władze uczelni od dawna myślały o nowym ośrodku dydaktycznym. Z braku miejsca wybór padł na stare hale szedowe z charakterystycznymi, "grzebieniastymi" dachami, w których mieszczą się sale wykładowe, laboratoria i hala technologiczna. Budynki były w kiepskim stanie i wymagały kapitalnego remontu, na który politechnika nie miała pieniędzy. W grę mogło wchodzić jedynie wybudowanie nowego obiektu, na który uczelnia dostanie gotówkę z Unii Europejskiej. Wprawdzie hale szedowe nie były ani w rejestrze, ani w ewidencji zabytków, ale tylko przez przypadek, ponieważ z dawnego kompleksu fabrycznego Rosenblatta zostały jedynie pojedyncze obiekty. Dzisiaj hale szedowe można oglądać tylko w Manufakturze oraz przy ulicach Nawrot i Milionowej.

54 mln zł będzie kosztować budowa "Fabryki Inżynierów XXI Wieku" na terenie kampusu politechniki

Konserwatorom zabytków żal było jednak cennych hal i krakowskim targiem ustalono z uczelnią, że jedna trzecia hal ocaleje i zostanie odnowiona. To do zostanie dobudowany nowoczesny ośrodek.

- Prace przy budowie zaczną się wiosną. Potrwają do października 2013 roku. Będą kosztować 54 mln zł ze środków unijnych - wyjaśnia dr Łukasz Kaczmarek, pełnomocnik dziekana Wydziału Mechanicznego PŁ ds. promocji. - Powstanie nowoczesny budynek o pięciu kondygnacjach mający 8,5 tys. kw.

powierzchni. Zostaną w nim zainstalowane najnowsze technologie informacyjne i informatyczne.
Dzięki nim studenci będą mogli oglądać na żywo wykłady profesorów prowadzone w ośrodkach w Niemczech lub Stanach Zjednoczonych. Ponadto studenci poprzez łącza internetowe będą mieli dostęp do najnowszych na świecie danych technologicznych.

Obecny kampus PŁ to tereny fabryki bawełnianej Szai Rosenblatta z końca XIX wieku, którą wybudowano na terenie siedmiu hektarów między obecnymi ulicami Żwirki, Stefanowskiego, Żeromskiego i Radwańską. Wyroby tej firmy były tak marnej jakości, że od imienia fabrykanta nazywano je "siajowymi". Nazwa ta przetrwała do dzisiaj.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki