Straż leśna robi badania DNA i ustala, skąd skradziono...

  Straż leśna robi badania DNA i ustala, skąd skradziono choinki

  Katarzyna Renkiel

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  500 zł mandatu, sprawa w sądzie i kara nawet do 5 tys. zł grozi tym, którzy nielegalnie wycinają drzewa lub próbują je ukraść z lasu. Nadleśnictwo, straż łowiecka i rybacka, Lasy Państwowe, policja i straż miejska połączyły siły i wspólnie kontrolują tereny leśne i targowiska.
  Strażnicy leśni obserwują swoje regiony przez całą dobę

  Strażnicy leśni obserwują swoje regiony przez całą dobę ©Dariusz Śmigielski

  Na gorącym uczynku zostali złapani złodzieje, którzy próbowali ukraść drzewo w gminie Ręczno w powiecie piotrkowskim.

  - Ścięli je już i pocięli nawet na kawałki - mówi Paweł Kowalski, strażnik leśny z Nadleśnictwa Piotrków, który przestrzega, że za sam wjazd do lasu można zapłacić wysoki mandat. - Osoby, które spotykamy w lesie, najczęściej tłumaczą się, że zabłądziły. Ale mają ze sobą siekiery i piły...

  Okazuje się, że od pewnego czasu straż leśna na terenie kraju ma do dyspozycji urządzenia, dzięki którym możliwe jest przeprowadzenie badań DNA.

  - Jesteśmy w stanie wtedy stwierdzić, z którego regionu dokładnie pochodzą skradzione choinki. To znacznie ułatwia pracę - mówi Paweł Kowalski.

  Od listopada w powiecie piotrkowskim zanotowano kilkanaście prób kradzieży choinek, głównie jodeł i świerków. Złodzieje grasują zwłaszcza w Wolborzu i Lubiaszowie. Jak mówi Anna Malinowska, rzeczniczka Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, do wzmożonej liczby kradzieży dochodzi w całym kraju.

  Tydzień temu strażnicy z leśnictwa Poręby Dymarskie (woj. podkarpackie) zlokalizowali wycinkę z młodnika jodłowego trzech dorodnych drzew. Od kilku dni w lasach krośnieńskich trwa akcja "Choinka 14", którą prowadzi straż leśna. Podczas ubiegłorocznej akcji wykryto aż 66 kradzieży drzewek, a strażnicy leśni ukarali złodziei mandatami na 41 tys. zł.

  Kontrole prowadzone są w całym kraju całodobowo. Przyłączyły się do nich także policja i straż miejska, które kontrolują targowiska.

  - Obieg choinek jest ewidencjonowany, każda musi posiadać odpowiedni dokument, np. świadectwo pochodzenia - mówi Paweł Kowalski.


  Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A może to to już kwiecień

   Bazia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Ale jaja. A to przecież nie Wielkanoc

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Choinka

   Rr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

   Straż leśna podczas świąt będzie kontrolowała choinki w domach. Specjalnie utworzono oddziały prewencji straży leśnej. Nieumudurowani strażnicy leśni będą jeździli tramwajami i kontrolowali osoby z...rozwiń całość

   Straż leśna podczas świąt będzie kontrolowała choinki w domach. Specjalnie utworzono oddziały prewencji straży leśnej. Nieumudurowani strażnicy leśni będą jeździli tramwajami i kontrolowali osoby z choinkami. Dla naszego bezpieczeństwa to wszystko. Chyba. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szanuj lasy !

   Marucha ,gajowy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   I ty możesz zostać partyzantem !

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Gmina na Szóstkę

   Gmina na Szóstkę