Ważne
  Wybory uzupełniające w Łódzkiem. W marcu, mieszkańcy...

  Wybory uzupełniające w Łódzkiem. W marcu, mieszkańcy województwa znów pójdą do urn

  Marcin Darda

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Przed nami seria wyborów uzupełniających do rad gmin i miast. PKW ogłosiła już wybory w 86 gminach w kraju. Odbędą się w marcu.
  Mieszkańcy Łódzkiego ponownie do urn pójdą w marcu 2015 r.

  Mieszkańcy Łódzkiego ponownie do urn pójdą w marcu 2015 r. ©Mariusz Kapala/Gazeta Lubuska

  Już niby po wyborach samorządowych, ale przed nami następne. W województwie łódzkim gmin i miast, w których trzeba przeprowadzić wybory uzupełniające, jest 11. Wybory uzupełniające są w nich konieczne zazwyczaj dlatego, że radni, którzy zdobyli mandaty, musieli je złożyć w wyniku awansów na wiceburmistrzów, wiceprezydentów i zastępców wójtów lub dwa tygodnie po zdobyciu mandatu radnego wygrali drugie tury wyborów na prezydentów, wójtów lub burmistrzów. To skutek przeprowadzenia wyborów po raz pierwszy w ordynacji jednomandatowej.

  Do tej pory, po złożeniu mandatu przez radnego, na jego miejsce wchodził kandydat z tej samej listy z kolejnym wynikiem.
  Teraz w okręgach jednomandatowych nie ma już takiej możliwości i trzeba rozpisać kolejne wybory. Tak będzie choćby w Kutnie, gdzie zastępcami prezydenta Zbigniewa Burzyńskiego zostali dwaj radni z jego komitetu wyborczego, czyli Jacek Boczkaja i Zbigniew Wdowiak. Musieli złożyć mandaty radnych, a w okręgach wyborczych, w których je zdobyli, Państwowa Komisja wyborcza wyznaczyła już termin wyborów uzupełniających na 8 marca.

  Z kolei sieradzanie wybiorą następcę Pawła Osiewały w tamtejszej Radzie Miasta, bo zanim Osiewała został prezydentem Sieradza, zdobył mandat radnego, który następnie musiał złożyć. W Sieradzu wybory wyznaczono na 15 marca. Prócz obu tych miast wybory uzupełniające odbędą się także do rad miejskich w Pabianicach i w Sulejowie oraz w radach gmin: Brójce (do uzupełnienia są dwa mandaty), w Gomunicach, Grabicy, w gminie Zgierz, w Konopnicy, Strzelcach Wielkich i w gminie Zadzim. Wybory uzupełniające w województwie łódzkim odbędą się 1, 8 i 15 marca. W całym kraju, także w tych terminach, wybory uzupełniające odbędą się łącznie w 86 miastach i gminach.

  Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dzięki PO-PSL za marnowanie pieniędzy podatników !!!

   lodzermensch (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Dzięki PO-PSL wprowadzono głosowanie w okręgach jednomandatowych, a w takich sytuacjach mamy dodatkowe wybory i wydane dodatkowe pieniądze!!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   POdziękuj Kukizowi

   To on (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Paweł Kukiz pieje za okręgami jednomandatowymi.
   One mają jeszcze szereg innych wad, niektóre są dużo poważniejsze, ale ważne że mu nie zrealizowali obiecanki wyborczej...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama