Ważne
  Koniec Guantánamo? Obama chce zlikwidować słynne więzienie,...

  Koniec Guantánamo? Obama chce zlikwidować słynne więzienie, ale nie ma zgody Kongresu

  Sylwia Arlak

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  A Prezydent Barack Obama zamierza zamknąć osławione więzienie w Guantánamo. Będzie musiał działać wbrew woli Kongresu.
  Uwolnienie w ten weekend kolejnych czterech więźniów oznacza, że w Guantánamo pozostało ich 132. To najmniejsza liczba przetrzymywanych od stycznia 2002 roku, czyli od początku funkcjonowania placówki.

  Źródło Waszyngtonu powiedziało dziennikowi "The Times", że koszt utrzymania każdego zatrzymanego to więcej niż 3 mln dol. (1,92 mln funtów) rocznie. Kwota ta stale rośnie.

  Dla kontrastu, utrzymanie jednego więźnia w jednym z ośrodków SuperMax znajdujących się na kontynencie amerykańskich to koszt 70 tys. dol.

  Obama zobowiązał się do zamknięcia Guantánamo już podczas wyborów w 2008 roku. Odpowiedniego podpisu dokonał drugiego dnia prezydentury, deklarując, że do zamknięcia placówki dojdzie w ciągu bieżącego roku. W więzieniu przebywało wówczas 242 więźniów. Prawie sześć lat później przywódca wciąż zmaga się z zaciekłym oporem politycznym.

  W wywiadzie dla CNN, nagranym w zeszłym tygodniu i transmitowanym w niedzielę, Obama powiedział: - Zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby je zamknąć. To jest coś, co wciąż inspiruje dżihadystów i ekstremistów na całym świecie.

  - To jest sprzeczne z naszymi wartościami, a dodatkowo jest szalenie drogie. Wydajemy miliony na każdą przebywającą tam osobę - dodał prezydent.

  Jeśli Obama będzie chciał spełnić swoją wyborczą obietnicę, będzie potrzebował głosu Kongresu, który jest kontrolowany przez Republikanów. Wciąż bowiem obowiązuje prawny zakaz przenoszenia więźniów z bazy na Kubie do więzień w USA. Został on wprowadzony przez Kongres w 2010 roku.

  W Guantánamo na Kubie przetrzymywanych jest aktualnie 132 więźniów. Informator "The Times" przekonuje, że USA zamierzają przyspieszyć ich transfer. Afganistan przyjął do siebie w ten weekend czterech więźniów, a Urugwaj od początku miesiąca sześciu.

  Każdorazowe uwolnienie więźnia musi być podpisane przez sekretarza obrony. Ashton Carter na swoje stanowisko został wybrany, kiedy Chuck Hagel złożył rezygnację. Mówiono wówczas, że najbardziej prawdopodobnym powodem jego decyzji były napięcia związane z niemożnością likwidacji Guantánamo.

  Krajowy szef ochrony prezydenta Susan Rice napisał do Hagla na początku tego roku, domagając się cotygodniowych aktualizacji na temat postępów w sprawie uwolnienia przetrzymywanych.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama