Dziennikowa Liga Gmin 2014: Część I - gminy miejskie...

  Dziennikowa Liga Gmin 2014: Część I - gminy miejskie [INFOGRAFIKA]

  Wojciech Dłubakowski

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Piotrków jest liderem w kategorii nadkładów gminnych. Na zdjęciu: wizytówka miasta, czyli odnowiony rynek
  1/4
  przejdź do galerii

  Piotrków jest liderem w kategorii nadkładów gminnych. Na zdjęciu: wizytówka miasta, czyli odnowiony rynek ©Dariusz Śmigielski

  Po czterech latach wracamy z rankingiem na najlepiej zarządzane gminy w województwie łódzkim. Dziś przedstawiamy gminy miejskie.
  10. notowanie Dziennikowej Ligi Gmin stanowi podsumowanie minionej kadencji samorządów. Ranking powstał na podstawie danych GUS, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i Regionalnej Izby Obrachunkowej (wszystkie dane z wyjątkiem zadłużenia przeliczamy na liczbę mieszkańców - patrz ramka: "Jak ocenialiśmy"). W listopadzie władze gmin zostały ocenione przez wyborców i, jak się okazuje, w większości poparli oni gospodarzy miast, które uplasowały się w czołówce. Włodarze gmin, które zajęły ostatnie miejsca, przepadli - i to przeważnie już w I turze.

  Żeby podsumować sytuację w gminach, użyliśmy danych zbiorczych z lat 2011 - 2013 (danych za 2014 r. jeszcze nie ma). Dołożyliśmy też nową zmienną - sprawdziliśmy, gdzie przybyło, a gdzie ubyło mieszkańców.

  Dziś prezentujemy gminy miejskie. Ostatnia kadencja należała do Konstantynowa Łódzkiego. To tam (obok Brzezin) wybudowano najwięcej mieszkań, wydano najwięcej na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska, pozyskano najwięcej środków z UE, tam działa najwięcej firm (wciągu 4 lat ich liczba wzrosła o 20 proc.). W latach 2011 - 2013 na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska wydano ponad dwa razy więcej niż w latach 2007 - 2009. To jedyna gmina miejska w regionie, gdzie przybyło mieszkańców. To pokazuje imponujący skok, jaki dokonał się w Konstantynowie.

  Niestety przy okazji miasto bardzo się zadłużyło (gorzej jest tylko w Łodzi). Czy nie "zabije" to jego dalszego rozwoju?

  - Zadłużenie nie przekroczyło ustawowego limitu 60 proc. - uspokaja ponownie wybrany na burmistrza Konstantynowa Henryk Brzyszcz. I dodaje, że dzięki kredytom miasto miało na wkład własny potrzebny przy realizacji inwestycji, do których później dopłaca UE.

  - Pozyskaliśmy z Unii ok. 60 mln zł. Dzięki temu zrewitalizowane zostało centrum miasta - pl. Kościuszki, uporządkowano gospodarkę wodno-ściekową, uzbrojono w media tereny przemysłowe, rozbudowano drogi na terenie przemysłowym i zabudowy mieszkaniowej - wylicza burmistrz Brzyszcz.

  Drugi w zestawieniu jest Piotrków - miasto, które w ostatnich latach wydało najwięcej na poprawę warunków życia mieszkańców (najwięcej na ochronę środowiska i gospodarkę komunalną). Władze Piotrkowa mogły sobie na to pozwolić, bo w przeliczeniu na mieszkańca miasto to miało duże dochody (więcej miała tylko Łódź). Trzeba pochwalić ostrożną politykę finansową. Piotrków, mimo olbrzymich nakładów, zmniejszył zadłużenie. To wywindowało go na 2. pozycję. Niepokoi jednak duży spadek liczby mieszkańców.

  - Dziennikowa Liga to kolejny ranking, w którym Piotrków plasuje się w czołówce - nie kryje radości Krzysztof Chojniak, ponownie wybrany na prezydenta. - Cieszy, że specjaliści niezależnych instytucji dostrzegają wysiłek piotrkowian, którzy angażują się w życie miasta.

  CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Załączniki (1)

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Polecamy

  Akcja

  Akcja "Dzieci Dzieciom" w Galerii Łódzkiej - zakończona! [VIDEO]

  Człowiek Roku 2017. Trwa głosowanie!

  Człowiek Roku 2017. Trwa głosowanie!

  Nasza Historia - prenumerata cyfrowa z książką w prezencie [SPRAWDŹ]

  Nasza Historia - prenumerata cyfrowa z książką w prezencie [SPRAWDŹ]

  Nasza akcja charytatywna

  Nasza akcja charytatywna