Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Tadeusz Markowski: "Nie wszystkie gminy mają równe szanse"

Prof. Tadeusz Markowski
Polskapresse/archiwum
W tej grupie jednostek tradycyjnie już prowadzi Rzgów, Aleksandrów Łódzki i Tuszyn. Są to gminy najsilniej zurbanizowane, silnie związane z łódzkim obszarem metropolitalnym, korzystające nadal z renty pierwszeństwa w udostępnieniu terenów budowlanych w latach 90. XX w. oraz o tradycjach przedsiębiorczych, podtrzymywanych także w czasach PRL (produkcja i drukowanie tkanin, produkcja skarpet, pończoch, odzieży, ogrodnictwo, bazary i centra handlowe etc.).

Wskaźnik syntetyczny dla najlepszej gminy z tej grupy to 71 pkt na 100 możliwych. Grupę najlepiej prosperujących gmin zamyka gmina Uniejów, która uzyskała 47 pkt. Uniejów (co nie jest zaskoczeniem) intensywnie dyskontuje dla swojego rozwoju ujęcie wód termalnych i status uzdrowiska.

Wiele z tych sukcesów gmina Uniejów zawdzięcza prężnie i z wizją działającym władzom samorządowym. Uniejów zyskał także lepszą dostępność w skali kraju w wyniku budowy autostrady A2, dzięki temu posiada też dobre powiązanie z największymi ośrodkami miejskimi: Warszawą i Łodzią, które będą współdecydowały o jego dalszym sukcesie, jako uzdrowiska.

Grupa druga, to gminy, które w rankingu uzyskały od 34 do 39 pkt. W tej grupie widoczna jest grupa gmin, które umiejętnie wykorzystują swoje endogeniczne potencjały przyrodnicze, kulturowe i tradycje przedsiębiorcze, do nich należy zaliczyć: Wieruszów, Wolbórz, Sulejów, Wieluń, Koluszki, Łask, Działoszyn, Poddębice.

W grupie gmin miejsko-wiejskich, które nadal przeżywają problemy gospodarcze i oczekują na swoją szansę, należy wymienić chyba wszystkie pozostałe gminy, tj.Szadek, Pajęczno, Białą Rawską, Złoczew, Zelów, Opoczno, Drzewicę, Wartę, Żychlin, Krośniewice, Przedbórz i w końcu znajdujące się na ostatnim miejscu Błaszki. Ich pozycje podobnie jak w słabych gminach wiejskich determinuje niekorzystne położenie względem zewnętrznego otoczenia lub peryferyjność w stosunku do centrum województwa.

ZOBACZ TEŻ: Dziennikowa Liga Gmin 2014: Część III - gminy wiejskie

CZYTAJ TEŻ: Dziennikowa Liga Gmin 2014: Część II - gminy miejsko-wiejskie

CIĄG DALSZY LIGI GMIN:Dziennikowa Liga Gmin 2014: Część I - gminy miejskie

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki