Obowiązek meldunkowy jednak nie zostanie zniesiony. Rząd...

  Obowiązek meldunkowy jednak nie zostanie zniesiony. Rząd niespodziewanie zmienił zdanie

  Szymon Szadkowski (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Obowiązek meldunkowy jednak nie zostanie zniesiony. Rząd niespodziewanie zmienił zdanie
  1/2
  przejdź do galerii

  ©FOT. TOMASZ BOLT / POLSKAPRESSE

  Od 1 stycznia 2016 r. miał zostać zniesiony obowiązek meldunkowy, jednak niespodziewanie Komitet Stały Rady Ministrów przyjął i zarekomendował Radzie Ministrów, utrzymanie jednak tego obowiązku - poinformowała AIP rzecznik MSW Małgorzata Woźniak.
  Eksperci uznali, że adres meldunku zamieszkania jest niezbędny do realizacji m.in.: organizacji wyborów; planowania obwodów szkolnych; realizacji powszechnego obowiązku obrony; określania funduszy sołeckich i subwencji dla gmin; kontroli legalności pobytu cudzoziemców. - Ponadto również sami obywatele, na potrzeby postępowań sądowych, pozyskują dane o adresie z rejestru PESEL - powiedziała rzeczniczka MSW.


  Zespół zaproponował także, aby w przyszłości rejestr PESEL uzupełniony został o adres do korespondencji. Adres ten byłby gromadzony fakultatywnie. - Zespół wskazał również, że konieczne jest rozwiązanie zmierzające do skomunikowania rejestru zawierającego dane adresowe z innymi rejestrami państwowymi, co w przyszłości zagwarantuje całej administracji dostęp do jednego adresu obywatela - powiedziała Woźniak.

  Część przepisów regulujących kwestię meldunku obowiązuje od 2013 r. W myśl tych regulacji nie trzeba najpierw wymeldowywać się w jednym miejscu, aby móc zameldować się w nowym. Wszystkie te czynności można wykonać w jednym urzędzie, z chwilą zameldowania się w nowym miejscu. Wydłużony został z 4 do 30 dni termin na zgłoszenie meldunku. Te formalności może załatwić ustanowiony pełnomocnik.

  Przy dopełnianiu obowiązku meldunkowego nie trzeba podawać m.in. informacji o wykształceniu i obowiązku wojskowym. Od 2013 r. zniesione zostały również sankcje za niedopełnienie obowiązku meldunkowego. Złagodzono procedury związane w wyjazdem za granicę. Obowiązek zgłoszenia wyjazdu dotyczy osób, które wyjeżdżają na okres powyżej sześciu miesięcy (obecnie dotyczy to wyjazdów powyżej trzech miesięcy).

  Zniknął też obowiązek zameldowania obywateli polskich oraz obywateli UE na pobyt czasowy nieprzekraczający trzech miesięcy. Zrezygnowano z obowiązku meldunkowego turystów. Właściciele, dozorcy, administratorzy nieruchomości oraz zakładów pracy nie weryfikują wypełniania obowiązku meldunkowego przez mieszkańców lub pracowników.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a co jak nie?

   Janek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   czy jest ustawa zabraniajaca mi wymeldowanie się?Nie mam obowiązku posiadania mieszkania czy domu , moge spac w aucie lub mieszkac na jachcie albo u kochanki, mogę mieszkać w lesie i uprawiac przez...rozwiń całość

   czy jest ustawa zabraniajaca mi wymeldowanie się?Nie mam obowiązku posiadania mieszkania czy domu , moge spac w aucie lub mieszkac na jachcie albo u kochanki, mogę mieszkać w lesie i uprawiac przez 365 dni w roku survival, bo np. mam taki kaprys i to lubię.Telefon moge miec na kartę, powiedzmy ze banki mnie nie interesują ze swymi ofertami a internet mam w smartfonie tez pre paid.jak nie wiadomo o co chodzi to o pieniadze jakie wszyscy zainteresowani mogliby stracićzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ErnestHemingwaj

   a jednak... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Pies musi mieć budę na łańcuchu.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama