Ważne
  Angela Merkel Osobowością Roku "The Times". Silna kobieta w...

  Angela Merkel Osobowością Roku "The Times". Silna kobieta w świecie niebezpiecznych mężczyzn

  David Charter

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Jest kobietą, jakiej potrzebujemy w świecie niebezpiecznych mężczyzn. Kanclerz Angela Merkel w pełni zasłużyła na tytuł: Osobowość Roku "The Times".

  Pani kanclerz utorowała także kobietom drogę do niemieckiej polityki. Wśród jej ewentualnych następczyń wymienia się Ursulę von der Leyen, Julię Klöckner i Annegret Kramp-Karrenbauer.

  "The Times" przyznał Angeli Merkel swoje wyróżnienie głównie za jej nadzór nad pełnymi napięć negocjacjami z Władimirem Putinem po rosyjskiej aneksji Krymu.
  W tym trudnym roku najbardziej niebezpiecznego kryzysu geopolitycznego od czasu zakończenia zimnej wojny, gdy stosunki Wschód - Zachód ulegały nieustannej próbie trwałości, niemiecka polityk okazała się osobą niezbędną. To ona rozdaje karty. Jest niewzruszona. Odwagę i hart ducha potwierdziła podczas prowadzonych późną nocą hotelowych negocjacji sam na sam z Putinem podczas listopadowego australijskiego szczytu G20.

  Początkowo Merkel wykazywała niechęć do konfrontacji z Moskwą. Później jednak stała się silnym rzecznikiem sankcji zmuszających Rosję do uznania, że za swoją militarną obecność na Ukrainie zapłaci wysokie koszty.

  W swoim wstępniaku "The Times" pisze, że kanclerz Niemiec pomogła Zachodowi skoncentrować się na tym, co ceni on najbardziej i o co warto walczyć. "Jest wybitną europejską polityk i najbardziej wpływową kobietą na świecie".

  Niedługo Merkel musi zdecydować, czy będzie się starać o czwartą kadencję. Gdy świat mówi o jej osiągnięciach i politycznym dziedzictwie, Niemcy coraz silniej zwracają uwagę na to, kto ewentualnie mógłby ją zastąpić. Walka o przywództwo w CDU - to również rodzaj swoistego niezwykłego hołdu dla wysiłków i polityki Merkel - stała się sprawą czysto kobiecą.

  Kiedyś w partii tej dominowali wyłącznie mężczyźni. Dziś pod wodzą Merkel Chrześcijańska Demokracja wprowadziła do polityki grupę utalentowanych liderek. Przypomnijmy, że 2015 r. będzie dziesiątym rokiem kanclerz Niemiec u władzy.

  Jak dotąd nie widać praktycznie żadnych oznak wskazujących, by Merkel szykowała się do szybkiego oddania władzy. Zwłaszcza po jej mocnym wystąpieniu na grudniowym zjeździe partii, gdzie zarysowała linie walki w kolejnych wyborach z obecnym partnerem koalicyjnym SPD.

  Wierni zwolennicy CDU są przekonani, że to właśnie ona poprowadzi ugrupowanie do zwycięstwa w wyborach w 2017 r., a wobec najczęściej wymienianej jako jej następczyni pierwszej niemieckiej minister obrony Ursuli von der Leyen wykazują co najwyżej letni entuzjazm. Merkel jest pionierką w historii niemieckiej polityki. Mimo że od lat pozostaje u władzy, to właśnie pod jej rządami mogła pojawić się nowa gwiazda niemieckiej polityki - 42-letnia Julia Klöckner. Jest szefową CDU w południowo-zachodnim kraju związkowym Nadrenia-Palatynat. Podczas głosowania członków partii nad składem pięcioosobowego zarządu wykonawczego zajęła najwyższe miejsce. Uzyskała 96,5 proc. poparcia. Dla porównania - von der Leyen tylko 70,5 proc.

  "Rolę następczyni tronu odgrywa Julia Klöckner" - czytamy w zatytułowanym "CDU jest kobietą i zapewne nią pozostanie" artykule w "Die Welt". - Liderka CDU w Nadrenii-Palatynacie… stanowi uosobienie młodego oblicza partii. Konserwatywnego, ale też współczesnego. Pragmatycznego, ale też charyzmatycznego.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wszystko się zgadza

   spokojny

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Wszystko się zgadza.
   Merkel od lat spokojnie rządzi w Niemczech
   i Niemcy od lat spokojnie się rozwijają,
   takie są fakty.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama