Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź w oczach przyjezdnych: raport korzystny dla miasta

Piotr Brzózka
Paweł Łacheta
Łódź lepszym miastem do życia, niż się wydaje - przekonują urzędnicy. Władze miasta zaprezentowały raport firmy Ides, podsumowujący badanie "Łódź w oczach przyjezdnych", które miało za zadanie sprawdzić wizerunek miasta w oczach pracowników napływowych - pracujących w Łodzi, a pochodzących z innych miejscowości województwa lub Polski.

W badaniu zapytano, z czym Łódź kojarzyła się pracownikom zamiejscowym, zanim zdecydowali się przeprowadzić do tego miasta. Odpowiedzi nie zaskakują - to zestaw standardowych stereotypów, z przewagą tych negatywnych.

|Create infographics

Śladowo swoją obecność w tym zestawie zaznaczyły też Atlas Arena, wyjątkowa architektura, artyści i ludzie kreatywni, inwestycje dużych firm, Fashion Week, korupcja, zabytki, murale, inwestycje w rozwój, Festiwal Czterech Kultur, Księży Młyn, Off Piotrkowska, tereny zielone, EC1, hala Expo.

Następnie respondentów zapytano, z czym obecnie kojarzą Łódź. Kolejność diametralnie się różni.

|Create infographics

Ani jedna osoba tym razem nie wskazała na takie odpowiedzi, jak upadły przemysł włókienniczy, pozamykane fabryki, bieda, szarzy i smutni mieszkańcy, społeczne patologie, walki pseudokibiców, przestępczość, stagnacja, korupcja, tereny zielone, sympatyczni mieszkańcy.

43 proc. badanych stwierdziło, że planuje zostać w Łodzi od roku do 5 lat, 16 proc. chce tu mieszkać 5 do 10 lat, a 41 proc. - dłużej. Wśród respondentów aż 78 proc. studiowało w Łodzi. Właśnie rozpoczęcie nauki w Łodzi jest najczęściej wskazywane jako przyczyna przeprowadzki do tego miasta (22,1 proc. wskazań). W dalszej kolejności są to: oferta pracy (2,60 proc.), położenie blisko rodzinnego domu (10,9 proc.), brak perspektyw w rodzinnej miejscowości (10,5 proc.). Dobra opinia o Łodzi była magnesem dla jedynie 0,8 proc. badanych.

60 proc. ankietowanych przeprowadziło się do Łodzi z innej miejscowości w województwie łódzkim.

|Create infographics

Jedną z takich osób jest Maria, która jesienią przyjechała do Łodzi z Piotrkowa. Znalazła tu pracę w dużej korporacji.

- O Łodzi słyszałam od znajomych, narzekali, że jest ciężko, że miasto jest szare i brudne, że są stare kamienice. Po przyjeździe okazało się, że nie jest tak źle - mówi 24-latka.

Maria narzeka wprawdzie na żulernię, oddającą mocz pod kamienicą przy ul. Żeromskiego, zauważa jednak, że jest w Łodzi wiele ładnych kamienic, które odnowione wyglądałyby pięknie...

O ile Maria jest typowym przykładem ilustrującym tezę wynikającą z badań (choć udziału w nich nie brała), o tyle same badania ciężko uznać za reprezentatywne.

Ankietowanych było 110 osób, a badanie przeprowadzono wśród pracowników 23 działających w Łodzi firm, z czego większość stanowiły firmy zatrudniające ponad 250 osób, w dodatku w 65 proc. były to firmy z kapitałem zagranicznym. 93 proc. respondentów legitymowało się prawdziwą umową o pracę, przy czym aż 53 proc. z nich nie skończyło jeszcze 25 lat, a tylko 1 proc. badanych był po 48 roku życia. Aż 96 osób, do których skierowano ankiety, miało wykształcenie wyższe...

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Łódź w oczach przyjezdnych: raport korzystny dla miasta - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki