Teatr "Pinokio" czeka eksmisja? Jest szansa na ratunek...

  Teatr "Pinokio" czeka eksmisja? Jest szansa na ratunek [ZDJĘCIA]

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Teatr "Pinokio" czeka eksmisja? Jest szansa na ratunek [ZDJĘCIA]
  1/11
  przejdź do galerii

  ©Maciej Stanik

  Mówiło się o tym od miesięcy, a groźba utraty siedziby wisiała nad Teatrem "Pinokio" w Łodzi niczym miecz Damoklesa. Wreszcie stało się. Spadkobierca właścicieli nieruchomości przy ul. Kopernika 16, gdzie od 1950 roku działa założony przez prof. Mariana Glutha i Martę Janic Teatr, wystąpił do Urzędu Miasta Łodzi o zwrot nieruchomości.
  Zostało wszczęte postępowanie o unieważnienie orzeczenia Prezydium Rady Narodowej Miasta Łodzi z 1952 roku o wywłaszczeniu nieruchomości.

  - Z ostatniego pisma Ministerstwa Infrastruktury, które trafiło do Wydziału Praw do Nieruchomości UMŁ w maju wynika, że z uwagi na skomplikowany stan sprawy i potrzebę dalszej analizy akt termin rozpatrzenia został przedłużony - twierdzi Grzegorz Gawlik z biura pasowego UMŁ.


  Tymczasem ostatnim pismem okazuje się jednak to, którym ministerstwo we wtorek 30 grudnia 2014 roku poinformowało dyrektora "Pinokia", Konrada Dworakowskiego, o decyzji unieważniającej orzeczenie z 1952 roku.

  - To oznacza, że zamyka sprawę. O ile mi wiadomo, miasto ma jeszcze możliwość wystąpić o wznowienie procesu - mówi Dworakowski.

  Takie wznowienie dałoby magistratowi czas na przygotowanie nowej siedziby dla Teatru. Jest już nawet znana lokalizacja. To rozpadający się dziś budynek dawnej Fabryki "Wigencja", położony między ulicami Piotrkowską a Sienkiewicza, na działce przylegającej do terenu Off Piotrkowska.

  Zespół Fabryczny Łódzkiej Przędzalni "Wigencja" zbudowali w 1922 roku Maurycy Wohlman i Adolf Goldman. Dziś obiekt jest własnością miasta i wpisano go do Gminnej Ewidencji Zabytków. W 2011 roku planowano, że stanie się on nową siedzibą Domu Literatury. Powstały nawet odpowiednie wizualizacje. Teraz plany się zmieniły. Jednym z gospodarzy "Wigencji" ma być Teatr "Pinokio" i móc tu rozwijać swoje pomysły i inicjatywy. Tak powstałoby ukierunkowane do całych rodzin Centrum Sztuki Współczesnej dla Dzieci i Młodzieży.

  - Mogliby oni przychodzić nie tylko na przedstawienia, ale na cykl wydarzeń i spędzać tu wiele godzin - zdradza plany dyrektor Dworakowski.

  Jak przyznaje dyrektor Biura ds. Rewitalizacji, Marcin Obijalski, po rozmowach z właścicielem terenu Off Piotrkowska uznano, że symbolicznie zburzony zostanie mur dzielący obie działki.

  - Środki na przebudowę budynku są wpisane w tak zwany Kontrakt Terytorialny. Jesteśmy przygotowani do fazy projektowej i zlecania dokumentacji. Czekamy tylko na uchwalenie budżetu miasta. Zakładamy, że w 2017 roku wejdą tu ekipy remontowe - zapewnia Obijalski.

  W 2011 roku koszt kompleksowej przebudowy trzykondygnacyjnego budynku z działką o powierzchni około 3,5 tys. m kw. szacowano na 14 mln zł netto. Teraz, z uwagi na potrzebę przystosowania go do potrzeb teatru, może wynieść ponad 20 mln zł.

  - Dla "Pinokia" jest to być lub nie być, ale i szansa na rozwój. Wszystkie nasze aspiracje w skali mikro ujęte są w organizowanym rokrocznie festiwalu "Teatralna Karuzela", skupiającym się na szeroko rozumianej sztuce dla dzieci, obejmującej też sztuki plastyczne. Powstałaby instytucja, jakiej w Polsce nie ma - mówi Konrad Dworakowski. - Rozwinęlibyśmy też Scenę Wyobraźni adresowaną do widzów dorosłych.

  Jeśli prace rozpoczną się w 2017 roku, to czy "Pinokia" nie czeka tułaczka?

  - Dopiero co dostaliśmy pismo z ministerstwa, ale nie jesteśmy w tej sprawie stroną. Wszystko zależy od urzędu miasta - mówi dyrektor Dworakowski.

  Obecni na konferencji prasowej urzędnicy najpierw zapowiedzieli, że "idealnym rozwiązaniem" byłaby sytuacja, gdyby "Wigencję" Teatr "Pinokio" dzielił z Muzeum Animacji, które w EC1 prowadzi studio Se-ma-for Produkcja Filmowa, ale potem przyznali, że na partnera zostanie przeprowadzony otwarty konkurs wśród organizacji niepublicznych.

  "Pinokio" to najbiedniejszy z łódzkich teatrów, ale jeden z ciekawszych. Jego budżet w 2014 roku wynosił raptem około 2,5 mln zł. Czy nowa siedziba skłoni miasta do hojniejszego dotowania ważnej dla Łodzi sceny?

  - Na razie takich decyzji nikt nie może nam zagwarantować - mówi Dworakowski.


  Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

  Czytaj także

   Komentarze (20)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polaczyc z ARLEKINEM

   Adam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 2

   O rany... A tak inwestowano w nową scenę pinokia... PROKURATOR!!! http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/348774,nowa-scena-w-lodzkim-teatrze-pinokio,id,t.html

   Ludzie kochani - co Wy piszecie o...rozwiń całość

   O rany... A tak inwestowano w nową scenę pinokia... PROKURATOR!!! http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/348774,nowa-scena-w-lodzkim-teatrze-pinokio,id,t.html

   Ludzie kochani - co Wy piszecie o jakichs "tulaczkach"??? Polączyc PINOKIA z ARLEKINEM w jeden TEATR LALKI I AKTORA i po krzyku. ŻADNEGO MIASTA NIE STAC NA FINANSOWANIE DWOCH TEATROW LALKOWYCH!

   Żadne tam Centrum Sztuki Wspolczesnej - co to jest??? EC1 i MUZEUM Animacji - alez to tzw. Muzuem Animacji należy przestac wspierac, kupic od Semafora, przejąc przez Muzeum Kinematografii, i przenieśc cale MK do EC1.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   NOWA SCENA W ŁÓDZKIM TEATRZE "PINOKIO"

   BRUNO S. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37

   Dziennik Łódzki Kultura Nowa scena w łódzkim teatrze ''Pinokio''

   Data dodania: 2010-12-23 06:00:29 Ostatnia aktualizacja: 2010-12-23 06:00:29

   Łódź jest bogatsza o kolejną scenę teatralną....rozwiń całość

   Dziennik Łódzki Kultura Nowa scena w łódzkim teatrze ''Pinokio''

   Data dodania: 2010-12-23 06:00:29 Ostatnia aktualizacja: 2010-12-23 06:00:29

   Łódź jest bogatsza o kolejną scenę teatralną. Industrialny design, nowoczesne wyposażenie, mobilna widownia mieszcząca w zależności od ułożenia około 50 osób - oto Mała Scena Teatru Lalki i Aktora ''Pinokio''. Powstała dzięki wartemu 200 tys. zł projektowi złożonemu do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wsparciu Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi. Patronem Małej Sceny zostanie najpewniej Bruno Schulz, ale "chrzest" odbędzie się w 2011 roku.

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PINOKIO CORAZ DROŻSZY

   TARTAK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30

   CENA METRA SZEŚCIENNEGO DREWNA poszła 0 200% w górę, jak wiadomo kolejne wersje "Pinokia" wykonywane są z drewna. No to kto za to zapłaci ? - PINOKIA WYSTRUGAJ SE SAM_.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jaki Chrzest ?

   Kapłan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30

   Jaki Chrzest? Po co Chrzest? Dla komu Chrzest? Przecież można normalnie i po ludzku obciąć napletek.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Teatr Pinokio

   podatnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 33

   BRUNO SCHULZ troszkę nas kosztował.
   Co na to decydenci i spadkobierca.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Połaczyc z ARLEKINEM

   do Adama (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

   Tacy ludzie jak Pan. powinni kierować kulturą w Łodzi. Nareszcie byłby porządek.
   Pozdrawiamy - łodzianie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Teatr Pinokio

   łodzianin - podatnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

   Ja się pytam po co były wydawane pieniążki, na remont i modernizacje Teatru, skoro było wiadomo od dawna ze jest spadkobierca.
   Sprawa typowo dla CBA.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Teatr Pinokio

   podatnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 1

   Budowa drugiej sceny, remont , kiedy było wiadomo ze jest spadkobierca.
   Sory - taki mamy klimat!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To kara za

   bj (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 1

   Golgota picnic ;-)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Teatr Pinokio

   Sąsiad (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

   Podpowiadam mojej ulubionej p. mec z Biur Prawnego -(ja wiem, że Pani to wie), ile kosztował remont tej nieruchomości?. Czy tzw. spadkobierca wystąpił z wnioskiem dopiero po zakończeniu remontu? A...rozwiń całość

   Podpowiadam mojej ulubionej p. mec z Biur Prawnego -(ja wiem, że Pani to wie), ile kosztował remont tej nieruchomości?. Czy tzw. spadkobierca wystąpił z wnioskiem dopiero po zakończeniu remontu? A co z hipoteką? Już wielu oszustów próbowało naciągnąć UMŁ, miałem nadzieję, że już wszystkich zamknięto.
   Dalej - miasto administrowało nieruchomością od 1952 do 2014, czyli 72 lata - koszt zarządu, dozorca, sprzątanie, fundusz remontowy. itp. - co najmniej 8.000 zł miesięcznie, czyli 72 x 12 x 8 = 6.912.00 zł. Do tego proszę dodać nakłady finansowe na kapitalny remont i możemy zasiąść do stołu z szanownym "spadkobiercą". cdn.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oj, komunisto

   Ehe (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   A podliczyłeś należności za korzystanie z cudzej własności przez 60 lat?
   Bo zwykle nieruchomość przynosi zyski, pomimo "kosztów sprzątania".

   A czy zwykła ludzka przyzwoitość nie podpowiada ci...rozwiń całość

   A podliczyłeś należności za korzystanie z cudzej własności przez 60 lat?
   Bo zwykle nieruchomość przynosi zyski, pomimo "kosztów sprzątania".

   A czy zwykła ludzka przyzwoitość nie podpowiada ci NIE KRADNIJ?
   Żeby nareszcie oddać właścicielowi, to co zagrabili komuniści, niezgodnie nawet z ich własnym prawem.

   Inna sprawa to remont - ale to już wina ludzi, którzy się nań zdecydowali wiedząc jaki jest stan prawny obiektu, lub nie wiedząc - nie wiem co gorsze, ale obie opcje karygodne.

   Przy okazji: z właścicielem można spróbować się dogadać. Albo na wynajem na ileś lat, albo na odkupienie nieruchomości. Kwestia pieniędzy.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   III

   przecież już (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   "25 lat wolności" :) - Państwo to nie przechowalnia. Jak rok nie płacisz "czynszu" do wspólnoty albo zalegasz z podatkiem od nieruchomości to zlicytują twoją własność, więc bez przesady, a tzw....rozwiń całość

   "25 lat wolności" :) - Państwo to nie przechowalnia. Jak rok nie płacisz "czynszu" do wspólnoty albo zalegasz z podatkiem od nieruchomości to zlicytują twoją własność, więc bez przesady, a tzw. nieuregulowane stany prawne hamują rozwój tego miasta.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kto komu?

   Ehe (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   To właścicielowi się płaci czynsz, jak się wynajmuje - czy to dla ciebie jest za trudne?
   W sklepie też domagasz się zapłaty za towar, który wziąłeś z półki?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Korekta finansowa

   Sąsiad (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

   przepraszam za pomyłkę - emocje, od 1950 r. oszacowanie kwoty zarządu wynosi 6.144.000

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   co z remontem ulicy Rokicińskiej w Andrzejowie??

   pinokio (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 11

   brak poboczy!

   Zdjęcie autora komentarza
   miliony złotych na przekręt z rowerem miejskim czy EC1 dla przydupasów PO na pewno się znajdą

   Jan Polski

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 9

   nie będzie na służbę zdrowia ani na kulturę dla zwykłych ludzi

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Teatr Pinokio

   kasjer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 18

   Będę chodził do bram!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do kasjera

   Babcia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 2

   chyba po flaszkę albo ........


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Babcia i kasjer

   szpieg szoguna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18

   Babcia i kasjer wiem kim jesteście.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przyznaję się nie jestem Babcia

   Romek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29

   1/Dzień dobry, cześć i czołem! pytacie skąd się wziąłem? jestem wesoły Romek mam na przedmieściu domek a w domku wodę, światło, gaz powtarzam zatem jeszcze raz:
   jestem wesoły Romek mam na...rozwiń całość

   1/Dzień dobry, cześć i czołem! pytacie skąd się wziąłem? jestem wesoły Romek mam na przedmieściu domek a w domku wodę, światło, gaz powtarzam zatem jeszcze raz:
   jestem wesoły Romek mam na przedmieściu domek a w domku wodę, światło, gaz…..

   2/Oczko mu się odlepiło, temu Misiu.
   zwiń

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Gry On Line - Zagraj Reklama