Stare gazety na nowy rok. Gorące tematy sprzed dekad...

  Stare gazety na nowy rok. Gorące tematy sprzed dekad [HISTORYCZNY PRZEGLĄD PRASY]

  Witold Głowacki

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  "Kuryer Warszawski", 1914
  Takie depesze znajdują się 100 lat temu na jedynkach gazet w całej Europie. Ba, wiele z nich od dłuższego czasu daje na pierwszej stronie materiały z
  1/9

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  Co można było przeczytać w gazetach przed sylwestrem 100 lat temu? A co pół wieku później? Oto nasz noworoczny przegląd prasy - nie do końca świeżej, ale całkiem aktualnej.
  Najważniejsze noworoczne tematy gazet sprzed 100, 90, 70 czy 50 lat wcale niekoniecznie mają rytualny, okolicznościowy charakter. Wręcz przeciwnie - nawet wtedy, gdy przeglądamy właśnie te szczególne, z natury nie buzujące bogactwem informacji, wydania prasy sprzed dekad widzimy historię dziejącą się na bieżąco.

  Dokładnie 100 lat temu gazety relacjonowały szczegółowo kolejne zmagania Wielkiej Wojny - tej, która zaczęła i ukształtowała wiek XX w całym jego okrucieństwie i dramatyzmie.
  Wśrod depesz z końca 1914 roku widzimy te dotyczące bitew, o których następne pokolenia pisały książki i które historycy badają do dziś. O dziesięć lat później spoglądamy na czołówkę ulubionej gazety polskiego mieszczaństwa i widzimy ofertę wydawnictwa zapowiadającego na następny rok powieści Reymonta, Przybyszewskiego, Kadena-Bandrowskiego i Makuszyńskiego. Po kolejnej dekadzie, na jedynkach gazet, widzimy ponure wiadomości z Sowietów, gdzie po zabójstwie Kirowa rozpoczynają się przygotowania do Wielkiego Terroru. Koniec roku 1944 daje nam spojrzenie na załamujący się front niemieckiej propagandy. Oto gadzinówka w bożonarodzeniowym wstępniaku zaprasza Polaków do walki u boku Niemców - oczywiście przeciwko "bolszewickiej" nawale. Przeglądając gazety z grudnia 1964 roku widzimy z kolei, jak gorącym tematem był wtedy słynny napad na bank przy Jasnej z dwiema ofiarami i milionowym łupem. To właśnie peerelowski napad stulecia, którego sprawcy pozostali niewykryci do dziś, ale który wciąż jest obiektem zainteresowania historyków i dziennikarzy historycznych - całkiem niedawno pisaliśmy o nim w miesięczniku Nasza Historia.

  Tak, gazety sprzed lat dezaktualizują się, jeśli chodzi o datę i bieżący kontekst. Ale nawet po stuleciu wciąż mogą być świadectwem historii, która dzieje się w nich w czasie niemal rzeczywistym. Tak, po tę naszą dzisiejszą gazetę także ktoś jeszcze sięgnie za kilka dekad. Nie wiemy tylko jednego - co ten ktoś uzna z perspektywy lat za najważniejsze w naszym bieżącym "dziś".

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Chętnie kupimy

   Anka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   www.SkupGazet.pl

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama