Poznaniacy żegnają poetę Stanisława Barańczaka. Jak?

  Poznaniacy żegnają poetę Stanisława Barańczaka. Jak?

  Katarzyna Dobroń

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Poznań żegna Stanisława Barańczaka

  Poznań żegna Stanisława Barańczaka ©Janusz Romaniszyn

  Najwięcej wydarzeń poświęconych pamięci Stanisława Barańczaka zaplanowano na środę, 7 stycznia. W Collegium Maius odbędzie się wieczór pamięci poety.
  Poznań żegna Stanisława Barańczaka

  Poznań żegna Stanisława Barańczaka ©Janusz Romaniszyn

  Pogrzeb wybitnego poznańskiego poety, tłumacza i krytyka literackiego odbędzie się 3 stycznia w Bostonie. Rodzinne miasto Stanisława Barańczaka zarezerwowało cały styczeń na wydarzenia poświęcone jego pamięci.

  - W środę, 7 stycznia odbędzie się najwięcej wydarzeń skupionych na wspomnieniu Stanisława Barańczaka - zapowiada Piotr Izydorski z Urzędu Miasta Poznania. - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, jako macierzysta uczelnia poety, wystąpił z inicjatywą przygotowania wieczoru jego pamięci.

  O godzinie 18. w Collegium Maius (ul. Fredry 10) odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego w reżyserii Joanny Malinowskiej.
  Po seansie wiersze Stanisława Barańczaka przeczytają zaproszeni artyści, przyjaciele poety, a także rektor UAM Bronisław Marciniak i prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Organizatorzy zapraszają na to wydarzenie wszystkich poznaniaków.
  - Każdy, komu była bliska postać Barańczaka, może też przynieść swój ulubiony wiersz poety - mówi Piotr Izydorski. - Tekst może być wydrukowany lub napisany własnoręcznie. Przygotujemy z nich scenografię.

  Wiersze Stanisława Barańczaka zostaną również 7 stycznia wyświetlone na elewacji wieży Centrum Kultury Zamek. Od 9 do 11 stycznia w Teatrze Nowym wystawiony będzie spektakl "Mr Barańczak" w reżyserii Jerzego Satanowskiego. Udostępniona też zostanie korespondencja Stanisława Barańczaka z Tadeuszem Łomnickim oraz księga kondolencyjna.

  - Księga trafi albo w ręce rodziny poety, albo zostanie przechowana w jakimś dostojnym miejscu, gdzie będzie dostępna dla potomnych - mówi Piotr Izydorski. - Warto przyjść, aby dzięki tym listom i opowieściom jego najbliższych poznać Stanisława Barańczaka z nieznanej do tej pory strony. To w końcu w Poznaniu urodził się, wychował i nabierał pierwszych zawodowych szlifów - dodał.
  Ostatnim akcentem będzie spotkanie z książką "Poeta i duch wolności. Szkice o twórczości Stanisława Barańczaka", która powstała w wyniku sesji naukowej odbywającej się w ramach festiwalu Poznań Poetów.

  Tymczasem Teatr Muzyczny zapowiedział, że pamięci Stanisława Barańczaka poświęcony zostanie majowy Salon Poezji, który będzie połączony z Festiwalem Poznań Poetów.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Gmina na Szóstkę

   Gmina na Szóstkę