Nowa szczepionka przeciwko eboli daje nadzieję na zduszenie...

  Nowa szczepionka przeciwko eboli daje nadzieję na zduszenie epidemii

  David Taylor

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  To może być prawdziwy przełom w walce ze śmiertelną chorobą, która wciąż szaleje w kilku krajach zachodniej Afryki. Nowa szczepionka przeciw eboli daje nową nadzieję.

  Ponad 20 tys. osób w zachodniej Afryce otrzyma już w przyszłym miesiącu rewolucyjnie nowe lekarstwo, którego odkrywcy sądzą, że może ono zatrzymać rozwój największej w historii epidemii eboli.

  Podczas gdy miliony obywateli Sierra Leone, Liberii i Gwinei znosiły wyciszone święta Bożego Narodzenia, unikając tłumów w miejscach publicznych, gdyż może to prowadzić do szerszego rozprzestrzenienia się tej choroby, amerykański immunolog kierujący polowaniem na szczepionkę oznajmił, że opracowano możliwe lekarstwo.


  Anthony Fauci, szef Amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych, uda się w przyszłym miesiącu do Liberii, aby osobiście nadzorować start drugiej i trzeciej fazy prób klinicznych nienazwanego leku z udziałem 20 tys. osób z Liberii i kilku tysięcy z Sierra Leone. To pierwszy przypadek, że potencjalna szczepionka osiągnęła tak zaawansowany poziom testów. Jeśli wyniki wypadną pomyślnie, jest szansa na powstrzymanie straszliwej choroby.

  Zespół amerykańskiego specjalisty dowie się w środku lata, czy ma już odpowiednią szczepionkę w rękach. Jeśli to się potwierdzi, GlaxoSmithKline, brytyjski producent leków, jest przekonany, że w ciągu kilku miesięcy może wyprodukować miliony jej porcji. - Będziemy mieć szczepionkę na ebolę. Czy będzie to ta szczepionka, czy inna, nie mogę tego jeszcze powiedzieć, lecz jestem przekonany, że będziemy mieć skuteczną szczepionkę przeciwko eboli - powiedział dr Fauci.

  Przedstawiciele zachodniej służby zdrowia walczą o zakończenie epidemii, która pochłonęła już 7 588 ofiar na całym świecie, z których większość, poza nielicznymi wyjątkami, pochodziła z krajów zachodniej Afryki. Wciąż notuje się 1,2 tys. nowych przypadków tej choroby tygodniowo, a prezydent USA Barack Obama ostrzega, że walce tej wciąż daleko do finału.

  Nieskuteczność w opanowywaniu wirusa za pomocą tradycyjnych metod identyfikacji, izolacji oraz śledzenia kontaktów jest tak duża, że według dr. Fauci szczepionka może być jedynym środkiem zdolnym go zatrzymać.

  Wysiłki w tym kierunku są z mozołem kontynuowane w Sierra Leone, gdzie rząd wprowadził właśnie kwarantannę na północy kraju, włącznie z zakazem zgromadzeń publicznych podczas świąt Bożego Narodzenia. Niewielkim grupom pozwolono na zgromadzenia w celu posług kościelnych, lecz większość mieszkańców Sierra Leone obchodziła Boże Narodzenie w domach, w ponurym nastroju i w kontraście do tradycyjnie hucznych obchodów tego święta. Zabronione zostały jakiekolwiek zgromadzenia rodzinne, takie jak spotkania plażowe, a także koncerty i tańce na wolnym powietrzu.

  Doktor Fauci powiedział, że aby przyśpieszyć produkcję szczepionki przeciwko eboli, rząd amerykański zgodził się kupić duże jej ilości, nawet gdyby nie wszystkie zapasy miały być wykorzystane. Ten specjalista powiedział też, że był ostrożnie optymistyczny co do tego, czy uda się znaleźć odpowiednią szczepionkę, gdyż dowody zebrane wśród osób, które przeżyły ebolę, wskazywały na to, że po zakażeniu tym wirusem bardzo wzrosła u nich odporność na tę chorobę.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Gry On Line - Zagraj Reklama