Masowe protesty na Węgrzech przeciwko premierowi. "Boimy się...

  Masowe protesty na Węgrzech przeciwko premierowi. "Boimy się powrotu komunizmu"

  AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  W piątek tysiące Węgrów wyszło na ulice, protestować przeciwko polityce rządu i premierowi Viktorowi Orbanowi. Partia rządząca, Fidesz mimo, że zwyciężyła w wyborach w kwietniu ubiegłego roku, od października straciła ponad 10% poparcia w sondażach.
  Jak informuje agencja Reuters, protestujący Węgrzy sprzeciwiały się polityce rządu, między innymi planom Orbana, aby opodatkować Internet. Oskarżano także rząd o działania niezgodne z ustrojem demokratycznym, odchodzenie od polityki Unii Europejskiej i sprzymierzanie się z Rosją. Jak skomentowała jedna z protestujących, Zsuzsa Veress: - Mamy wrażenie, że demokracji zadano potężny cios. - Boimy się powrotu komunizmu, z którym walczyła moja generacja - Russia Today przytacza wypowiedź innej protestującej, Evy Bari. Zdaniem obywateli, stopniowo wzrastają podatki i zwiększa się kontrola mediów.

  Uczestnicy ulicznych protestów nie eksponowali swoich związków z żadną partią. Pojawiały się za plakaty "koniec gry dla Orbana" i "usunąć Wiktora Orbana". Według serwisu Russia Today, w Budapeszcie protestowało około 5 tysięcy ludzi.

  Viktor Orban był premierem w latach 1998-2002 i ponownie od 2010 roku. Przewodniczy narodowo-demokratycznej partii Fidesz (Związek Młodych Demokratów), która ponownie wygrała wyboru w kwietniu 2014 roku.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama