Rajd Dakar 2015: Piękny gest Adama Małysza, znakomity Rafał...

  Rajd Dakar 2015: Piękny gest Adama Małysza, znakomity Rafał Sonik [WYNIKI | INFOGRAFIKA | ZDJĘCIA]

  Dominik Lutostański (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Rajd Dakar 2015: Piękny gest Adama Małysza, znakomity Rafał Sonik [WYNIKI | INFOGRAFIKA | ZDJĘCIA]
  1/2
  przejdź do galerii
  Były skoczek na boku samochodu wspomniał zmarłego syna Jacka Czachora. Jedynym Polakiem, który stanął na podium, był Rafał Sonik.
  Na godziny przed startem Rajdu Dakar do polskich załóg trafiła tragiczna wiadomość. Zmarł syn Jacka Czachora, 14-letni Jakub. W Buenos Aires panowało przygnębienie. Szczególnie można było je dostrzec na twarzy Marka Dąbrowskiego . W końcu Czachor drugi rok z rzędu miał wystąpić jako jego pilot, a przede wszystkim obaj się przyjaźnią.

  - Jacek nie przyleciał do nas, do Buenos Aires, bo odszedł jego syn. Kiedy o tym usłyszałem, myślałem, że nie wystartujemy - mówił w wywiadzie z Onetem smutny Dąbrowski.

  - Jednak Jacek powiedział mi, że mały Kuba chciałby tego, żebym wystartował. Zdecydowaliśmy więc, że pojadę z innym pilotem - dodał.

  Na prawym fotelu Czachora zastąpił więc Mark Powell. Dla Brytyjczyka był to pierwszy start w Rajdzie Dakar, jednak co roku brał udział w rajdzie w podobnych warunkach, czyli w Pucharze Świata cross-country.

  Załoga jak na pierwszy tak długi wspólny przejazd poradziła sobie przyzwoicie. Na pierwszym etapie, liczącym 833 km, zajęli 15. miejsce.

  O trzy pozycje wyprzedzili Adama Małysza i Rafała Martona. Druga polska załoga na starcie zachowała się niezwykle wzruszająco. Na ich samochodzie pojawił się napis "In memory of Jakub Czachor". Dla Małysza była to pierwsza podróż po bezdrożach Dakaru nowym SMG Buggy. Były polski skoczek po dojechaniu na metę napisał na swoim facebookowym fanpage'u: "Jest bardzo szybkie! Wprawdzie na ciasnych i krętych partiach było trudno (samochód jest naprawdę szeroki), ale ogólnie bardzo fajnie nam się jechało".

  Najlepszym polskim kierowcą był stary wyjadacz Rajdu Dakar, czyli Krzysztof Hołowczyc. Dla niego jest to już dziesiąty występ w najcięższym rajdzie świata i to doświadczenie zaprocentowało. "Hołek" razem z francuskim pilotem Xavierem Pansierem zajął piąte miejsce. W kategorii samochodów zwyciężył Katarczyk Nasir al-Atijja.

  Jednak nie był to najlepszy wynik polskiego zawodnika. Klasę pokazał Rafał Sonik, który przez ekspertów uznawany jest za jednego z faworytów do zwycięstwa w quadach. Pierwszy etap zaczął z wysokiego C. Na metę przyjechał z drugim czasem, tracąc do broniącego tytuł Ignacio Casale tylko minutę. Zawiedli za to nasi motocykliści. Żaden z nich nie dojechał w dwudziestce. Jakub Przygoński był dopiero 31. To rozczarowujący wynik dla zawodnika, który w zeszłym roku zdobył tu szóstą pozycję. Debiutujący Jakub Piątek był gorszy o jednaście lokat. Wygrał Brytyjczyk Sam Sunderland.  Rajd Dakar - etap I.
  Motocykle: 1. Sunderland (Wielka Brytania) 01:18:57;2.Goncalves (Portugalia) 01:19:02; 3. Coma (Hiszpania) 01:20:09; 4. Barreda Bort (Hszpania) 01:20:38; 5. Duclos (Francja) 01:21:05. Polacy:31. Przygoński 01:26:50; 42. Piątek 01:30:02; 79. Hernik 01:39:51; 81. Stasiaczek 01:40:01.; 131. Berdysz 01:55:47.

  Quady: 1. Casale (Chile) 01:37:08; 2. Sonik (Polska) 01:38:15; 3.Lafuente (Urugwaj) 01:38:31;

  Samochody: 1. al-Atijja (Katar) / Baumel (Francja) 01:12:50; 2. Terranova (Argentyna)/ Graue (Argentyna) 01:13:12; 3. Gordon (Stany Zjednoczone)/ Campbell (Stany Zjednoczone) 01:13:54; 4. de Villiers (RPA)/Von zitzewitz (Niemcy); 5. Hołowczyc (Polska)/Panseri (Francja) 01:14:06

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Gmina na Szóstkę

   Gmina na Szóstkę