Po tragedii w Makowie. Pracownik socjalny ryzyko ma wpisane...

  Po tragedii w Makowie. Pracownik socjalny ryzyko ma wpisane do umowy o pracę

  Sławomir Burzyński

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Tragedia w Makowie Mazowieckim wstrząsnęła całą Polską

  Tragedia w Makowie Mazowieckim wstrząsnęła całą Polską ©Sławomir Burzyński/archiwum Dziennika Łódzkiego

  Po tragedii w połowie grudnia, gdy w Makowie koło Skierniewic szaleniec podpalił dwie pracownice Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, pracownicy socjalni obawiają się o swoje bezpieczeństwo.
  Tragedia w Makowie Mazowieckim wstrząsnęła całą Polską

  Tragedia w Makowie Mazowieckim wstrząsnęła całą Polską ©Sławomir Burzyński/archiwum Dziennika Łódzkiego

  - Poprawa bezpieczeństwa pracowników socjalnych jest nie tylko możliwa, ale pilnie potrzebna - uważa Jerzy Gilewski, przewodniczący Polskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej.

  Związkowcy podkreślają, że choć teoretycznie pracownik taki podlega ochronie jak funkcjonariusz publiczny, to w praktyce ataki na pracowników socjalnych często są przez prokuratury umarzane.

  Także w tej sprawie federacja związkowa skierowała pismo między innymi do prokuratora generalnego, oczekując konkretnych rozwiązań.

  - Sądzę, że nastąpi to jeszcze w tym roku - dodaje Gilewski.

  Tymczasem w Makowie spalone pomieszczenia GOPS są remontowane. - Nadal porządkujemy dokumentację, ale wszystkie zadania, również w terenie, realizujemy na bieżąco - podkreśla kierownik GOPS Barbara Jakubowska. Ośrodek działa tymczasowo w sali konferencyjnej Urzędu Gminy, a z początkiem roku dwie nowe pracownice socjalne ruszyły w teren.

  - Zastanawiałem się nad ich bezpieczeństwem, ale nie znajduję rozwiązania. Dać im pojemniki z gazem pieprzowym? Zorganizować kursy samoobrony? Wątpię, żeby na dłuższą metę było to skuteczne. Pracownik socjalny ryzyko ma wpisane do umowy o pracę, bo przecież polega ona na kontakcie z podopiecznymi w terenie - wójt Jerzy Stankiewicz czeka na działania ministerstwa pracy.

  Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama