Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski Łodzi: kilkunastu zadań nie udało się zrealizować w terminie

Matylda Witkowska
Na bałuckich przystankach tramwajowych miały się pojawić elektroniczne tablice informacyjne, takie jak na trasie ŁTR. Nie będzie ich, bo urzędnicy nie potrafili policzyć, ile potrzeba na to pieniędzy
Na bałuckich przystankach tramwajowych miały się pojawić elektroniczne tablice informacyjne, takie jak na trasie ŁTR. Nie będzie ich, bo urzędnicy nie potrafili policzyć, ile potrzeba na to pieniędzy Maciej Stanik
Mimo obietnic władz Łodzi, kilkunastu zadań z budżetu obywatelskiego 2014 nie udało się wykonać w terminie. Jednym z nich jest montaż elektronicznych tablic na bałuckich przystankach tramwajowych. Mimo poparcia łodzian, nie powstaną przez pomyłkę urzędników. Źle policzyli kwotę potrzebną do zakupu i instalacji tablic i nie zgłosił się ani jeden chętny wykonawca.

Pan Mateusz w ramach budżetu obywatelskiego na rok 2014 złożył wniosek o montaż elektronicznych tablic na bałuckich przystankach tramwajowych. Urzędnicy pozytywnie ocenili projekt i zarezerwowali na niego 310 tys. zł.

Wniosek zebrał prawie 2 tys. głosów i został wybrany do realizacji. Niestety, pod koniec roku pan Mateusz dowiedział się, że z jego projektu nic nie wyjdzie: w dwóch przetargach jedyna chętna firma chciała aż 683 tys. zł, a tyle urzędnicy nie mieli.

Łodzianin jest rozgoryczony. - Dlaczego zadanie zostało źle wycenione - pyta. - Przecież ZDiT przy remontach infrastruktury tramwajowej zamawia takie tablice i zna ich koszt.

Jak tłumaczy Piotr Grabowski z biura prasowego ZDiT, wycena tablic prowadzona była w oparciu o dwa źródła.

- Chcemy kolejne przystanki wyposażać w elektroniczne tablice. Pojawią się na trasie W-Z i przy dworcu Łódź Fabryczna, a z biegiem lat na kolejnych przystankach - zapewnia Grabowski.

Niestety, nie jest to jedyny przypadek, gdy zaakceptowany przez urzędników, a potem wybrany w głosowaniu projekt budżetu obywatelskiego nie został do 31 grudnia zrealizowany.

Fundacja Fenomen, która zajmowała się promocją budżetu obywatelskiego, podsumowała jego realizację. Według szacunków fundacji, na 107 projektów zrealizowano 97.

Sześć jest na ostatniej prostej: budowa boiska przy Gimnazjum nr 7, remont placów zabaw na Bałutach i Stokach, odnowa basenu przy szkole nr 190, remont chodnika przy ulicy Grabińskiej oraz skrzyżowaniu ul. Dąbrowskiego i al. Rydza-Śmigłego.

Jednak 4 projekty nie zostały w ogóle zaczęte. Oprócz tablic na bałuckich przystankach to także śluzy rowerowe, rower publiczny i remont parku im. Mickiewicza.

- 90 proc. budżetu obywatelskiego udało się wykonać - podkreśla Katarzyna Mikołajczyk z Fundacji Fenomen. - Jednak boli, że 10 zadań nie zostało zrealizowanych. Na te, które w czasie realizacji okazały się bardziej skomplikowane, znalazły się dodatkowe pieniądze, a na inne nie. Trudno zrozumieć, dlaczego. Boli też sposób, w jaki urzędnicy tłumaczą się z niepodjęcia realizacji.

Jednak liczba niezrealizowanych w terminie projektów może być większa niż wyliczył Fenomen. Jeszcze do wiosny trwać będzie pierwszy etap remontu basenu Anilana. Także dopiero wiosną gotowy będzie skatepark na Widzewie. Skrzyżowanie Dąbrowskiego - Rydza-Śmigłego nie będzie remontowane, dopóki nie skończy się remont trasy W-Z. Odłożono też plan przebudowy przejścia dla pieszych na ul. Bednarskiej. Nie jest też gotowy chodnik przy ul. Narutowicza.

Dokładną listę zrealizowanych i niezrealizowanych zadań władze miasta obiecały przedstawić na początku przyszłego tygodnia.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Budżet obywatelski Łodzi: kilkunastu zadań nie udało się zrealizować w terminie - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki